Villanyvezetékkel érintkező fák mindig földelnek és veszélytelenek, megérinthetőek ezen fák bármikor?
Van kivétel? Zárlat, összeérintik a faágak valamely két vezetéket, vagy egy rászálló madár miatt a fát érintő embert megrázhatja, vagy valamikor nem földel rendesen, stb?
Függ a fa fajtájától az esetleges probléma?
Függ-e a veszély időjárástól pl záporeső, vihar, stb?
Függ-e észre nem vett, a fán félig letört ágaktól egy esetleges veszély?
Eon-os szakértő ránézett, amikor rákérdeztem, azt mondta: "jó az így, semmi gond, időnként szokták gallyazni".
"Időnként": asszem évente szokták egyszer.
A kérdésre adott részletes válasz helyett hadd szögezzem le, hogy a gallyazás az egy nagyon grízes téma. A tudatlanság magas fokon van jelen. A lakosság felháborodva követeli az áramszolgáltató fürge tevékenységét. Miközben nem neki kéne csinálnia, hanem annak, akinek a területén nő a fa. Az áramszolgáltató egészen pontosan arra jogosult, hogy ha úgy látja, hogy a növekedés az üzemet veszélyezteti, akkor lenyesheti. A szocializmusban ugye ez nem volt tétel, mert akár az önkormányzat gallyazott volna, akár a szolgáltató, ugyanaz az állam fizette. Olyant is olvastam az Indexen, mikor valaki ajánlkozott profi fényképészeti felszereléssel (hát ez még 2000 körül volt, mikor drága cucc volt), hogy majd ő lefényképezi a levágott és otthagyott gallyakat, hogy a szolgáltatót fel lehessen jelenteni. :D
Persze, megvan az ellenkezője is a tudatlan (vagy tudatosan szemét) hozzáállásnak, mikor az EON az özvegy mamát felszólítja levélben, hogy a kerítésén kívüli fának csapja le a tetejét.
A (volt) EON-nál nem tudom, hogy van, de amelyik (volt) szolgáltatót ismerem, ott kertész, erdész vállalatokat bíznak meg elsősorban, hogy a reklamáció kevesebb legyen. Nem lesz kevesebb, mert a kerttulajdonos nem vágja vagy vágatja le, de ugat, hogy nem így kellett volna. Ráadásul a kertészt agyonvágja az áram.
Az lenne a megoldás egyik része, ha legalább nem ültetnének a vezeték alá jegenyéket. De a polgárt nem érdeklik a tanácsok. Bezzeg, ha majd a fa miatt lesz sötétben, akkor elkezd hörögni... Olvastam, hogy Németországban olyant is csináltak, hogy a háztulajdonosokkal megbeszélték, ás az utcai fákat a kertbe átplántálták, így megszüntetve a hibaforrást.
Hát ezen bonyolult helyzet miatt van az, hogy sosem elég a gallyazás mértéke.
Sosem okozott ez még sem erdőtüzet, sem halálesetet.
Ma egyébként a fa már elsőrendű üzemzavari okká lépett elő. Túl vagyunk a szocializmus gyenge ipari teljesítménye miatti készülékhibákon, amiből volt elég. :D A fán kívül van még pár villámcsapás, kamion kiüti az oszlopot eset (rendkívüli időjárást most nem tárgyalva.
Köszi, hogy írtál, viszont érdekelne a kérdésem legfőbb részére is válasz: (neadj'isten) megvághat-e engem az áram, vagy bárkit, aki a kertemben megérinti a fát? Mármnint létezhet-e ilyen eset, bizonyos együttállásokkor, pl vihar, villámlás, eső, madár száll rá stb.
Ugyanis nem értek a kérdés fizikájához, elsősorban ezért írtam ki. Nem annyira a gallyazás jogi oldala miatt, de azért köszi.
"Ja, hát pont ezt az egy mondatot megspóroltam, de arra gondoltam, ez:"
Sosem okozott ez még sem erdőtüzet, sem halálesetet.
elegendő útmutató. Már csak ezért sem végzett senki komoly vizsgálatokat, hogy a 12 éves platán északra nyúló ága vajon nagyobb ellenállással rendelkezik-e, mint a tölgy törzse májusban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!