Ha egy tehén bandukol a magasfeszültségű villanyvezeték alatt párhuzamosan a villanyvezetékkel, akkor meghal?
A ló a lépésfeszültségre érzékeny. Nem tudom ilyen helyen kialakul-e, de ahol a nulla a földbe van vezetve, annak a közelében van elvileg. Egy oktatóm mesélt egy szerintem városi legendát még a 80-as években, hogy a paraszt bácsi hajtotta a szekeret, a ló összerogyott a lépésfeszültségtől, ő meg nem volt hajlandó mozdulni a szekérről.
A lépésfesz:
Hát igen, és ezt eléggé felerősíti az a tény, hogy tömör vaspatkóval patkolják a lovat, a patkószegek meg jó mélyre tudják továbbítani a lópatába a két láb közti feszültségkülönbség hatására indukálódott áramot. Ráadásul a szív kábé pont a két mellső láb felett foglal helyet a lóban, csaknem pont az áram útjában.
Egy kevésbé köztudott tény a vas lópatkó egy fura hátrányáról.
Semmi bajuk nem lesz, ha lenne akkor mást sem látnál a hírekben.
Egy trafó állomáson dolgozom itt alacsonyabban vannak a vezetékek, no itt előfordul, hogy ráz a fű de csak azért mert én rázom a füvet, az-az én töltődöm fel annyira hogy kisülök a földpotenciájú fűhöz képest.
Merőlegesen veszélyes? Valóban, ha menne egy irányban áram a távvezetéken, akkor az a földben jönne vissza, és az metszetében ugyanolyan potenciáltölcsért jelentene, mint amit a lépésfeszültségnél szoktak rajzolni - csak ez az áram eloszlik kb 1-2 km mélységig és jobbra-balra mondjuk 5-5 km messzeségig. Így aztán a 3 km hosszú tehén esetleg érezne valamit.
Ami a távvezeték alatti bandukolást illeti, emberre vannak adatok, pld egy 12 m magasan levő 400 kV-os tyúkbél alatt ha áll egy 2 m magas ember, akkor úgy durván 30 mikroAmper áram folyik a föld felé belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!