Miért nem vörös a Mars a kínai űrszonda képein?
"az amerikaiak eddig csak vakították a népet, hogy vörös a Mars"
Annak igen sok értelme lenne, tekintve, hogy előbb-utóbb úgyis mások is küldenek oda szondákat. De szabad szemmel is, vagy egy amatőr teleszkóppal pláne jól látszik a színe, szóval ezt gondold újra. Remélem csak egy gyenge trollkodás a kérdés.
2-es: gondolod, hogy a 21. században a kínai űrszonda fekete fehér képet készít ??
3-as: a marsjárók képei is inkább barnás homokszínűek mint vörösek
Most néztem a neten pár amatőr teleszkópos képet, ott is van fakó és vörös is
"inkább barnás homokszínűek mint vörösek"
Mit vártál, hogy olyan lesz, mint a vér? :))
Ez kb. egy reális színű kép.
"21. században a kínai űrszonda fekete fehér képet készít"
Lazán, ugyanis jobb minőségű képet lehet csinálni monokróm eszközzel. A színes képeket is gyakran különböző színszűrőkkel készült képekből rakják össze.
Megnézheted magad is akár szabad szemmel is a Marsot, hogy vöröses színű.
Ma már éppen a nyugati égen van, nem sokára lemegy, de talán holnap is derült idő lesz. Valamivel 10 óra előtt kel, de akkor nem látható. Sötétedéskor kb. 18 óra körül dél-délnyugati irányban lesz. Ha a Szíriusz - Rigel vonalát gondolatban meghosszabbítod másfélszer ott fog vigyorogni a Mars a rozsdás pofájával.
"2-es: gondolod, hogy a 21. században a kínai űrszonda fekete fehér képet készít ??"
Minél nagyobb a felvétel színmélysége/ a rögzített színek száma, annál nagyobb lesz a másodpercenkénti fileméret is és olyan helyen ahol a sávszélesség igencsak korlátozó tényező ( tehát nem a szomszéd számítógépig küldöd a jelet, ahenm a marsról a földre ) ott akár ez is számíthat.
Akár az is elképzelhető, hogy nem lineáris színskálát használnak, hanem logaritmikusat ez esetben a nyers felvétel az eléggé színtelen, majdhogynem fekete fehér. Ez annyira hétköznapi dolog, hogy gyakorlatilag minden film és a legtöbb youtubeos anyag is így készül és utólag keverik rá a színeket:
Mint írták is a Mars még szabad szemmel láthatóan is vörös, amihez elég keresned egy online térképet, hogy mikor látható és megnézed. Ez lenne az első. Magam is néztem már, ha ez neked számít, szóval vörös. Ettől még a NASA-t érték kritikák, hogy miért nem a látható színeket teszi közzé amikor a Mars képeit mutatja. Viszont az űrkutatásban több színt epxonálnak külön és összerakják, így láthatóak akár tényleg FF képek is. Például NASA Mars [link]
Olyan ez mint a Földön is, ha van egy sivatag, pl Szahara, az fentről is sárgás-okker színű, de a talajon állva az égbolt azért kék. Összességében a Mars inkább vörös, de nagyon sok egyéb szín is látható ott, az égbolt sem vörös, nyilván kivétel egy porvihar után.
Szahara a talajon nézve: [link]
vagy google képek: [link]
És a világűrből - itt az égbolt nem fog látszani: [link]
Néhány egyébként tényleg meglepő és szép kép a Marsról - és ezek a NASA Mars képei között kikereshetőek (forrás lent):
https://www.youtube.com/watch?v=ImxDQJUj6kc
https://www.youtube.com/watch?v=ZEyAs3NWH4A
Itt van nagy felbontású kép, ki lehet tenni fullscreen-re és még nagyítgatni is:
Panoramic Images & 360° Videos
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!