A Voyager űrszondák lassulnak az űrben, vagy ugyanolyan sebességgel mennek tovább, mint amikor kilőtték őket?
A Voyager-2 sebesség-idő diagramja. Látszik, hogy a gyorsítási menővereken kívül lassul, a Nap gravitációja miatt.
"hogyhogy nem zuhantak bele a bolygókba a gravitáció miatt"
Kb. amiért mi sem zuhanunk bele a Napba, pedig folyamatosan vonz minket. Vagy amiért a Hold sem esik le az égről.
Azért nem zuhantak bele a bolygókba, mert azokat a közelítési pályákat alaposan ki is számolták, és nem csak találomra közeledtek. Ezt nevezik hintamanővernek, amivel a bolygó erős gravitációját kihasználva az űreszköz sebességét növelik.
(Szóval nem vezették bele a bolygókba a szondákat.)
nem tudom, hogy honann veszed, hogy a hold közelít a föld felé, de alaposan tévedsz.
folyamatosan távolodik, és nem évi 30 centivel, hanem kb 4 centivel.
A Voyager űrszondák parabola pályán haladnak. Ha az űrszondákat elhelyezzük egy Nap központú körön, akkor a szondáknak van sugárirányú és érintőirányú sebessége. A Nap tömegvonzása csökkenti a sugárirányút, míg az érintőirányú a Kepler-törvények szerint csökken. Van egy csomó elhanyagolható kölcsönhatás is (disszipatív erők pl.), amik lassítják vagy gyorsítják őket.
A bolygókba pedig azért nem csapódtak bele, mert a pályájukat úgy alakították, hogy ne csapódjanak be. Ha akarják, elérhettek volna a becsapódást, ahogy a Cassini esetében is történt.
Valaki tudja esetleg, hogy miért van az, hogy a Neptunusz lassította a Voyager-2-őt gyorsítás helyett, ahogyan azt a Jupiter, a Szaturnusz, és az Uránusz is tette (hintamanőverrel).
#1 linkjén lévő sebesség ábrán látszik.
Ott van a képen is, hogy "solar escape velocity", vagyis a Naphoz viszonyított sebesség, a Nap irányából nézett sebesség, és azért csökkent, mert mindkét Voyager egy táv után kitért a Föld keringési síkjából, az egyik felfelé a másik lefelé. Ettől azért még nőtt a sebességük az összes hintamanőverrel, de a Naptól nézve ekkor már nem távolodni látszottak (elsősorban), hanem oldalirányból látszott a haladásuk.
Itt egy animáció róla. A Voyager-1 a Szaturnusznál felfelé váltott irányt (1:19), a Voyager-2 a Neptunusznál lefelé váltott irányt (1:37-nél).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!