Szállítódhat-e az oxigén a vérplazmában fizikailag oldva?
Hát mivel a hemoglobin hem részéhez (Fe+2-ionjához kötődve szállítódik) az oxigénmolekula, így valószínűleg nem? Hisz ez egy kémia kötődés, kötés köztük. Egy oxidációs folyamat, Fe2+-ből Fe3+ -ion lesz.
Meg annyi igaz, hogy a vérplazmában szállítódik az oxigén, de nem abban van szabadon, hanem a vörösvértesten levő hem-hez kötve. Így fizikailag tulajdonképpen nincs oldva.
Légköri és akár testi nyomáson a vérplazma marha kevés oxigént tud tárolni. Annyi benne is van, csak nem jó semmire, töredéke a hemoglobin (vagy hemocianin) által tároltnál.
Még annál is jóval kevesebbet tárolhat, mint amit a sima édes- vagy tengervíz tárolni tud, a sok egyéb oldott anyag miatt.
A széndioxid sokkal jobban oldódik benne. Azért nem is kell arra külön kémiai megkötő segítség.
Igen szállítódhat, de mennyisége a hemoglobinhoz kötött oxigénhez képest elhanyagolható.
Az artériás vér O2 tartalma : Hb*1,34*SaO2+paO2*0,003
ahol: Hb: a vér hemoglobintartalma, SaO2 a hemoglobin oxigéntelítettsége (szaturációja), a paO2 a vérben lévő oxigén parciális nyomása (kb 80-100 Hgmm).
Az egyenlet második fele (paO2*0,003) reprezentálja a vérben fizikailag oldott oxigént, ennek mennyisége amint a 0,003 szorzó mutatja, ezredrésze kb a hemoglobinhoz kötött mennyiségnek. Ettől függetlenül ez is részt vesz a szöveti oxigénellátásban, az oldott állapotban lévő o2 is be tud diffundálni a sejtekbe és hasznosul, csak a mennyisége csekély.
Valójában kísérletes körülmények között 0%-os hematokrittel is életben lehet tartani egy egeret, a keringésében ilyenkor egy csepp hemoglobin sincs, az ereket kitöltő folyadékban csak fizikailag oldott oxigén van. Az egér természetesen altatott, vsz. izomrelaxált állapotban van magas oxigénkoncentrációjú gázzal (esetleg 100%) lélegeztetik.
Ezt egy orvosi szakcikkben olvastam, amely arról szólt, hogy nincs olyan alacsony hemoglobin szint, aminél mindenképpen transzfúziót kell alkalmaznunk. Azon a buta, de elterjedt szemléleten igyekeztek változtatni, ami egy konkrét hemoglobin szinthez kapcsolja a transzfúzió indikációját.
#5:
"magas oxigénkoncentrációjú gázzal (esetleg 100%) lélegeztetik."
A parciális nyomás csodái.
Gondolom normál oxigéntartalmú levegővel 4-5 bar légnyomás körül lehetett volna ezt összehozni (0% légköri CO2 szint mellett, hogy azért az ki tudjon jönni a vérből).
A szén-dioxid könnyen ki tud jönni a vérből, mert jól át tud diffundálni a az alveolo-kapilláris szöveteken. Egyébként nem értettem válaszod, Wadmalac. A 4-5 bart különösen.
Pedig nekem ez a szakmám.
"Egyébként nem értettem válaszod, Wadmalac. A 4-5 bart különösen.
Pedig nekem ez a szakmám."
A nyomás növeli az oldódást is.
Éppen a parciális nyomás miatt kábé arányosan.
"biztosan barotraumát okozna a kisegérnek."
Az a gyors nyomásváltozásnál van csak, nem?
Ha a nyomásváltozás lassú vagy éppen nincs, fenn van tartva az a bizonyos érték, akkor a nyomás és parciális nyomás miatti gázoldódásra kell csak ügyelni, ha jól tudom.
"A felület q..va nagy, talán ezért nem kell 4-5 bar"
Na ja, ha a méret-felület-térfogat viszonyt nézzük, az egérnek nagyságrendekkel "könnyebb", mint nekünk, így nem kell akkora nyomás sem az oldáshoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!