A kvantummechanika állítása, miszerint egy részecske egy időben több helyen tartózkodhat, bizonyított tény, vagy csak a kétrés kísérlet egy értelmezése?
> egy részecske egy időben több helyen tartózkodhat
Ez így nem igaz. A részecske adott esetben nem részecskeként viselkedik, hanem az állapotát egy hullámfüggvény írja le. Ezt a makrovilághoz szokott agyunkkal nehéz elképzelni, de ha valamiféle analógiát akarunk vonni, akkor ez olyan, hogy a tóba bedobott kavics által keltett hullám esetén nem arról van szó, hogy a hullám egy fix térfogatú valami, ami több helyen tartózkodik egyszerre, hanem a hullám az hullám.
> bizonyított tény, vagy csak a kétrés kísérlet egy értelmezése
A részecskék hullám természete nem csak a kétrés kísérletet magyarázza meg, hanem számos más kvantumfizikai jelenséget, pl. az alagút effektust, ezáltal bizonyos radioaktív bomlási folyamatokat, a félvezetőkben alkalmazott jelenségeket, az elektronmikroszkóp működését, processzorok miniatürizálásánál felmerülő problémákat stb…
Ez szerintem jobb kérdés, mint hinnéd. A válasz pedig inkább világnézeti/értelmezésbeli, mintsem fizikai. Attól függ, hogyan értelmezed a hullámfüggvény jelentését. Mindenesetre ha meg akarjuk mérni egy részecske helyét - a határozatlansági reláció engedte keretelen belül -, azt fogjuk tapasztalni, hogy egyetlen helyen van. A hullámfüggvényt persze lehet úgy értelmezni, hogy egyszerre több helyen van a részecske, de kimérni nem fogod tudni, hogy egyszerre több helyen lenne. A kétrés kísérlet sem ezt mondja, hanem azt, hogy a részecske igazából nem részecske, hanem hullám az adott kísérletben.
Személy szerint inkább azt mondanám, hogy mérés előtt meghatározatlan a helye, mintsem azt, hogy egyszerre több helyen van. De ismételten, ez inkább filozófia, mintsem fizika.
Köszönöm a válaszokat!
A részecskék hullámfüggvény természete kapcsolatban van valamilyen formában azzal, amit a húrelmélet állít a részecskékről?
Tehát az a kérdés, hogy a húrelmélet húrjai megfelelnek-e a hullámfüggvény hullámainak? Nem teljesen. A hullámfüggvény helyesebb neve állapotfüggvény, a pontszerű részecske állapotát jellemzi. A húrelmélet nem pontszerű, hanem valós kiterjedésű objektumokkal dolgozik. Ezek magasabb dimenziós objektumok, amiknek a nézőponttól függő alesetei, megjelenései a standard modell pontszerű részecskéi.
A lényeg, hogy a hullámfüggvényben a "hullám" az nem azonos a húrelmélet "húrjával".
Van erre egy híres analógia (talán Marx Györgytől?): küldesz postán 5 forintot a nagyid részére, tehát a te postahivatalodban befizetsz egy érmét. Ez volt ott és akkor a részecske. A nagyid is kap majd egy ötforintos érmét az ő postahivatalában, az is egy részecske. Meg tudod mondani, hogy a két esemény között hol van "az ötforintos" részecske? Fontos ez egyáltalán?
(Ha levélben magát egy érmét küldenél, az lehetne a klasszikus eset megfelelője. De minden ilyen hasonlat sántít egy kicsit.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!