Milyen fóbiának nevezik a kvantummechanikától való félelmet?
"csupán a mérés befolyásolja"
Ez azért van, mert fogalmad sincs róla, mit jelent itt a "mérés".
Röviden:
1: csinálsz neki egy arénát, tehát egy olyan helyet, ahol az illető hullám/részecske mozoghat. Ez már önmagában erősen befolyásolja, hogyan fog viselkedni. Lásd: egy focistának sem mindegy a focipálya alakja és a rajta levő akadályok (másik csapat játékosai, kapu, stb).
2: ezek után durván befolyásolod a mozgását. Erre meg azt szokták mondani, hogy ha az ébresztő órák természetét úgy akarnád felderíteni, hogy vaktában más ébresztőórákkal dobálod őket, akkor is megtudhatsz pár dolgot... de hogy az ébresztő órád állapotát ez a fajta "mérés" igen erősen befolyásolja, abban is biztos lehetsz.
Márpedig itt pont erről van szó. Máshogy nem tudunk mérni, csak így.
Igen, mert a detektort úgy képzeld el, hogy elfoglalja az aréna felét, az alakja meg... jobb nem is említeni.
Ennél már csak a mozgása brutálisabb.
A kvantummechanikában kicsit mások a méretek, és az anyagok viselkedése, mint amit megszoktál.
Bárhol, ahol tudsz szerezni egy lézermutatót, meg egy optikai rácsot (lehet venni néhány boltban).
Amúgy meg fizikai laborban, egyetemen.
De a tudat okozza azt hogy részecskévé ugrik a foton. Gondolj bele ; mi az hogy információkinyerés? Az hogy a tudatot észleli a jelenséget. A tudatod észlelése folytán ugrik össze a hullám részecskévé. Nem félelmetes?
Önmagában nincsen információkinyerés. Honnan nyersz ki, milyen információt? Ha nem figyeled meg a fényt akkor az ernyőbe hullámként érkezik, pedig a rések után egy másik közeg van, annak tudnia kellene információt kinyerni. Viszont az nem jut el a tudatodba, csak ha te megfigyeled. Mihelyt megfigyeled kész is a hullámfüggvényösszeomlás!!
EREDMÉNY : Az emberi tudat hatására jött létre az hogy a foton anyagtalan hullámból, részecskévé ugrott össze. Mi magunk a tudatunk által képesek vagyunk alakítani a környezetünket. Világunk úgy változik, amilyen gondolataink vannak róla. J.A.Wheeler azt mondta, hogy az univerzum résztvevő. Az ahogyan képzeljük a világot, amilyen kérdéseket teszünk fel róla, befolyással van a világra és íy ránk is.
Mi egy önszimuláló szmulációban élünk!
Hozzáteszem, hogy mérés nélkül is tudunk megfigyelni kvantumrendszereket pl a fotont is mérés nélkül, pusztán megfigyeléssel képesek vagyunk egyik állapotból a másikra ugrasztani. Nem kell hozzá materiális mérőeszköz sem
1fizikus
#7, #8:
Ezer másik kérdésben ezren cáfolták az állításaidat.
Miért kell megint ezót szórni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!