Hogy-hogy nem történt semmi baj annak ellenére hogy véletlenül fémkanalat benne hagytam a mikróba? (remélem jó helyre nyitom a kérdést)
Ez mondjuk érdekes kérdés.
Szerintem eredetileg az volt az oka, hogy a fém tárgyak mivel elektromos vezetők így a töltések egy része vagy egésze rajta marad ami a rendszer nem megfelelő szigetelése/elvezetés miatt okozhatott kárt a mikróban. Talán most már a faraday kalitkához hasonló elv miatt sikerült a modern mikróban ezt a problémát nagy részt kiküszöbölni.
Ezek nem tények, csak én így gondolom. Aki tudja a megoldást az írja le:)
A folyadék miatt.
Én kávét melegítettem egy időben rendszeresen pohárban, és soha semmi nem történt, pedig a kanalat benne hagytam a pohárban.
Úgy vettem észre, hogy ha valamilyen folyadékban van a kanál akkor nem történik semmi baj. Arany szélü tányértól szokott szikrázni a beltér, meg hülye hangokat kiadni. Nem tudom pontosan, de ha szabadon van benne fém akkor tönkre teheti a mikrót, valahogy elkezd gerjedni. Fém edényben melegíteni ételt még nem próbáltam, de kávét, teát levest lehet kanállal melegíteni. Szerintem ott a folyadék képes elvezetni a kanálban fellépö gerjedést.
Remélem válaszol majd valaki aki tisztában van vele hogy müködik pontosan, mert engem is érdekel.
A mikrohullámú sugárzás a víz forgási spektrumát gerjeszti. Ha sok a víz, akkor az jól elnyeli a mikrohullámú sugárzást, míg ha kevés a víz, az nem nyeli el. Ha teát melegítesz, és bennehagyod a kanalat, akkor nem valószínű hogy felrobban, mert az összes sugárzást elnyeli a víz. De ha valami szárított cuccot melegítesz, akkor nagyobb az esélyed, hogy felrobban.
Ehhez kapcsolódóan: ha nagy víztartalmú dolgot melegítesz, akkor érdemes megkeverni a melegítési idő közepén. Mivel a kívül levő víz elnyeli a sugárzást, és bentre nem jut. Ellenben ha valami szárazat melegítesz, az egyenletesebben melegszik át elvileg.
A kiskanál a folyadékban nem okoz gondot, sőt, gyorsabban melegedik a folyadék, mert a kanál is melegszik valamennyire, de átadja a hő nagy részét a folyadéknak.
A magyarázat viszont nem ilyen egyszerű. Nem mindegy a mikróban lévő fémtárgy alakja, mérete. Ha az alkalmazott hullámhosszal összemérhető a tárgy mérete, vagy leárnyékolja a folyadékot, vagy a Skin-effektus számottevő, akkor tönkre teheti a mikrót, vagy szikrázik, elég a fém. A kiskanálnál ezek nem jelentkeznek, azt nyugodtan benne lehet hagyni, de jobb ha nem szokunk hozzá hogy fémet tegyünk a mikróba, ha nem vagyunk tisztában valamennyi fizikai folyamattal, mert a végén kellemetlen meglepetések érhetnek.
Minden magyarázat nélkül; tilos fém edényt berakni, mert tönkremegy a mikró, tilos alufólia darabot (ne maradjon a csomagoló alufólia darab a műanyag edényen), fémmel bevont edényt használni, mert leég, szikrázik a fém (bár ez nem teszi tönkre a mikrót).
A mi kb. 30 éve vett mikrónk leírásában kifejezetten az szerepelt, hogy bögre vizet mindig fém kiskanállal tegyünk be, mert így elkerülhető a túlhevítés, a kanál lesz a forrási góc.
A fentebb említett skin-effektus nem tud létrejönni a folyadék miatt, így nem lesz szikraeső.
Egy tál spagetti + villa esetén már háborúsabb eredmények lennének, az kerülendő.
Akkor lovat csak patkó nélkül lehet benne szárítani.
A bacilust be szabad tenni a mikroba?
"Akkor lovat csak patkó nélkül lehet benne szárítani."
Vagy állítsd egy lavór vízbe.
"A bacilust be szabad tenni a mikroba?"
Én be szoktam tenni. Kivenni már nem lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!