Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek minden véletlenül...

Szerintetek minden véletlenül történik?

Figyelt kérdés
A tudomány mindent megpróbál levezethetővé tenni és leírni, szabályokat keresve. Én nem tudok sokmindent, de ha egy-egy kiragadott dolgognak van látszólagos értelme, akkor az univerzum egészét nézve miért gondolja valaki azt, hogy akármj is véletlenül történjen? Minden mindennel kapcsolatban áll és összefügg, az egésznek a megértése pedig a jelenlegi képességeink szintje miatt nem lehetséges. Szép és csodálatos, ahol jelenleg tartunk, de csak a jelenlegi ismert dolgokat méretet tekintve is láthatjuk, mennyire kevesek vagyunk mindenhez.
2018. szept. 24. 12:38
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
41%

Mi a kérdésed valójában?

Elég zavaros.


A tudomány szerint semminek sincs értelme, semmi létezésének nincs bármiféle célja. Csak létezik.


[link]


Olvass utána a káoszelméletnek, majd a kvantumkáosz-elméletnek, itt már előjönnek a kvantummechanika által leírt nemdeterminisztikus rendszerek is.


A "véletlen" nem az aminek gondolod.

2018. szept. 24. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 Wadmalac ***** válasza:
62%

Valóban, itt a kérdező oldalán lévő nagyon vázlatos fogalmakra kéne pontosítás ahhoz, hogy egyáltalán a kérdés célzatosabb lehessen.

Láthatóan keveredik a determinisztikus folyamatok és az ok-okozati láncok fogalma, aztán ez a keverék van szembeállítva a véletlenszerűséggel, holott az ok-okozati lánc KIINDULÁSA lehet determinisztikus és random is.


És tényleg, mindenek előtt el kell felejteni azt a misztikát megalapozó gondolatot, hogy a természetben bárminek is célja lenne.

2018. szept. 24. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
28%

A kvantummechanika szerint az eseményeket a véletlenek határozzák meg. Ezek tények, nem megérzések vagy találgatások. A világ valószínűségi alapokon fekszik.

Aki megérti a kvantummechanikát, az másképp látja a világot!

2018. szept. 24. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 A kérdező kommentje:
Jobb is hogy nem értem a kvantummechanikát, ha elveszteném teljesen a reményt hogy nincs semminek értelme, öngyilkos lennék.
2018. szept. 24. 15:53
 5/31 Tislerics Máté ***** válasza:
80%

,,Aki megérti a kvantummechanikát, az másképp látja a világot!"


Aki megérti a kvantummechanikát, az Nobelt kap!

2018. szept. 24. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 A kérdező kommentje:
Figyeljetek, itt a tudósok is csak találgatnak, hányszor meg hányszor volt már paradigmaváltás, ameddig mindig mindenki azt hitte hogy az a tuti, amit addig felfedeztek.
2018. szept. 24. 16:01
 7/31 anonim ***** válasza:
100%

Ha meg sem akarod megérteni, akkor tedd fel ugyanezt a kérdést a vallás/ezotéria rovatban.


Ott megfelelő választ kapsz, anélkül hogy bármit fel kéne fognod a világ működéséből.


...és még öngyilkosnak sem kell lenned.

2018. szept. 24. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
81%

Azért azt nem mondanám, hogy olyan gyakran van nagy paradigmaváltás. Tudománytól is függ persze. Meg ha van is, az nem azt jelenti, hogy csak találgat a tudomány. Ez csak annyit jelent, hogy van egy nyitott kérdés, amire érkeznek hipotézisek. Ezen hipotézisek közül szelektálódik ki a leginkább adekvát (ha úgy tetszik, a legrátermettebb). Ilyen nagy determinisztikus összefüggéseket meg azért elég nehéz megfigyelni ám.

Például szokták mondani, hogy a biológusok nagy része kirakós játékot játszik, mert mielőtt felfedezné az adott rendszerben a "rendező elvet", azelőtt fel kell kutatnia a magát a rendszert (annak elemeivel és interakcióival együtt). Tehát nem a rendszerező elvet fedezi fel, s az után könnyedén sorba rakja az elemeket, hanem először felállítja a rendszert, s azt követően észre lehet venni a mechanizmust is.

2018. szept. 24. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
2018. szept. 24. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 Tislerics Máté ***** válasza:

,,hányszor volt már paradigmaváltás"


A paradigmaváltás jelen esetben nem azt jelenti, hogy a régi tudományos ismeretek helytelenek és az újak meg jók! A tudomány csak azt tudja, amit bebizonyított. Minden más csak elmélkedés:


Newton anno egy modellt alkotott, ami egyesítheti a Földi fizikát az égivel. Ez bejött, mert sikeresen tudta megjósolni akár a bolygók és egy földön guruló labdának a jövőbeni helyzetét is EGY általános elmélettel. A gravitációról csak annyit tudtak, hogy valami titokzatos erő vonzza a tömeggel rendelkező testeket. Nem tudták mi az az erő! És maximum magánbeszélgetések során elmélkedtek erről.


Valódi tudományos eredményeket csak Einstein tudott szolgáltatni, az Általános Relativitás elmélettel, ami megkerülte a problémát és felvetette: Nincs gravitáció! A tér (mint olyan) nem statikus, és ez miatt figyelhető meg a gravitáció jelensége. Ez is bejött. Tehát nem történt paradigmaváltás, csapán megoldódott egy újabb rejtély!

2018. szept. 25. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!