Ha egy űrhajó véletlenül besodródna egy féreglyukba, és kijönne valahol nagyon messze a másik végén, a benne utazók hogyan tudnák megtippelni, hogy közben a Földön mennyi idő telt el?
Űrhajó sem véletlenül, sem sodródni nem tud. Mert ha ezt teszi, már nem űrhajó.
A fantáziálásokra nem vonatkoznak a természet törvényei.
Módosítsuk úgy a kérdést, hogy közel kerülne az eseményhorizonthoz, de még nem esne bele és nem menne tönkre.
Ebben az esetben az űrhajóban az ismert adatokból ki tudnák számolni, hogy mennyit változott az idő.
Időben ELŐRE mennének, nem vissza.
Minden ilyen adat a térgörbület mértékén illetve a sebességen múlik. Ha ezek ismertek, számolható. De ezek mértéke bő határok közt lehet más.
Csak nem ártana hozzá egy féreglyuk, mert amíg csak teória, addig nincs mit molyolni rajta.
Én most úgy kérdezem ezt, hogy mi lenne, ha... Tekintsünk el attól hogy nem lehetséges meg a személyzet meghalna stb. Engem az érdekel, honnan tudnák az idő eltelésének mértékét? Tegyük fel, hogy ez egy Zs kategóriás film. Kijön az űrhajó a férgelyukból, az egész utazás nem eltervezett volt, mondjuk, hogy a féreglyuk a hajó útjában volt, és beszívta. Szóval fennáll egy ilyen "elveszve az űrben" helyzet. Oké, az utazók tudják, hogy mikorról jöttek, de azt honnan lehetne nekik megállapítani, hogy ami nekik egy szempislantás volt, valójában hány év előre az időben?
Mert én arra gondoltam, hogy még a csillagképekből sem, mert azok máshogy néznének ki onnan, és legfeljebb ismerős galaxisformákat kereshetnének, de ha találnának is valami jellegzeteset, abból még hogy állapítják meg, mennyi idő telt el?
Azt akarom kérdezni, hogy ismeretlen világűri helyeken hogy lehet tovább kötődni a földi időszámításhoz a valós földi időben, nem csak úgy, hogy folytatják onnan, amit a hajó órája mutat? ?
Vagy egy féregjárat olyan gyorsan átvinné az űrhajót egyik helyről a másikra, hogy nem is telne el a rendes űrben hosszabb idő, mint a járatban?
"Mert én arra gondoltam, hogy még a csillagképekből sem"
Nos, de. Megfelelő 3D csillagtérképekkel bárhonnan felmérhető a csillagok egymáshoz képesti helyzete, még a távolságuk miatti időeltolódásokat figyelembe véve is (mert ugyebár a fényük is csak fénysebességgel jön, szóval a távolságuknak megfelelően múltbeli képet mutatnak.
Ilyen 3D-s csillagtérkép-modell már ma is létezik, mire ilyen űrhajós út lehetséges lesz, az biztosan még fejlődni fog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!