Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem értik a tudósok, honnan...

Nem értik a tudósok, honnan érkezik az univerzumból beáramló fény fele?

Figyelt kérdés

olvastam egy tudományos cikket, amelyben kifejtik, azt hogy Nem értik a tudósok, honnan érkezik az univerzumból beáramló fény fele? Ezt nem is tudtam eddig hogy ezt sem tudják. Van ebben rejtély? Nagyon szeretem a rejtélyeket


Azt írják továbbá hogy “Arról számoltak be a tudósok, hogy ugyanannyi fény van a galaxisokon kívül, mint a galaxisokon belül, ami őszintén szólva egy egészen nehezen felfogható dolog.”


Egy megmagyarázhatatlan jelenség állhat a dolog mögött.

Csillagászok azon törik a fejüket, vajon honnan eredhet az a rengeteg fény, amelyek a Földre érkeznek anélkül, hogy a világűr valamelyik pontján elakadnának.



Az NPR magazinban megjelent riportból kiderült, hogy még a megvilágítás erős szűrése után is a fénysugarak nagyjából fele megmaradt.


Ami arra utalhat, hogy vagy a technológiai határainkat értük el, vagy egy megmagyarázhatatlan jelenség állhat a dolog mögött.


A Földre érkező összes fényforrás az univerzum látható objektumairól tükröződik vissza, a többi fénysugár jelenléte pedig vagy azt jelenti:

Hogy sokkal több galaxis van a távolban, amelyeket képtelenség elhalványulásuk miatt érzékelni, vagy valamilyen más forrás is lehet, amelyek eredetét egyelőre még nem tudjuk meghatározni.


Michael Zemcov, a Rochester Műszaki Egyetem asztrofizikusa a lap felkeresésére elmondta,“Arról számoltak be a tudósok, hogy ugyanannyi fény van a galaxisokon kívül, mint a galaxisokon belül, ami őszintén szólva egy egészen nehezen felfogható dolog.”


Zemcov nem vett részt a kutatásban, de már végrehajtott korábban egy hasonló vizsgálatot, ezért úgy gondolja, hogy a friss eredményeket hitelesnek kell vennünk.Ugyanakkor figyelmeztetett, a csillagászoknak szükséges lesz újraértékelniük az eddigi feltételezéseiket:


“Nagyon nehéz lesz elfogadnia az asztronómus-társadalomnak, hogy a világűrben lévő dolgok fele fölött lényegében elsiklott a tekintetük.”



2020. nov. 23. 11:30
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
84%
Forrás?
2020. nov. 23. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 bollocks ***** válasza:
88%
Forrást én sem tudok mondani, de azért elég sokat elárul, hogy a galaxist és az univerzumot egymás szinonímájaként használják benne.
2020. nov. 23. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Először a kedvenc magazinomba olvastam [link]


aztán megnéztem az eredeti cikket is [link]


[link]


De már ez a lap is átvette [link]


azt írja Csillagászok azon törik a fejüket, vajon honnan eredhet az a rengeteg fény, amelyek a Földre érkeznek anélkül, hogy a világűr valamelyik pontján elakadnának.



A New Horizons űrszonda öt éve közelítette meg a Pluto törpebolygót, majd utána a Neptunuszon túli Kuiper-öv felé vette az irányt. Mivel a szerkezet olyannyira távol került a Naptól és a legközelebbi bolygórendszer kozmikus poraitól, hogy az asztronómusokat szó szerint elvakították a visszatükröződő fénysugarak, inkább arra használták fel a szondát, hogy megállapítsák, mennyire fényes valójában a világűr.


Az NPR magazinban megjelent riportból kiderült, hogy még a megvilágítás erős szűrése után is a fénysugarak nagyjából fele megmaradt, ami arra utalhat, hogy vagy a technológiai határainkat értük el, vagy egy megmagyarázhatatlan jelenség állhat a dolog mögött.


A Földre érkező összes fényforrás az univerzum látható objektumairól tükröződik vissza, a többi fénysugár jelenléte pedig vagy azt jelenti, hogy sokkal több galaxis van a távolban, amelyeket képtelenség elhalványulásuk miatt érzékelni, vagy valamilyen más forrás is lehet, amelyek eredetét egyelőre még nem tudjuk meghatározni.



Michael Zemcov, a Rochester Műszaki Egyetem asztrofizikusa a lap felkeresésére elmondta,



“Arról számoltak be a tudósok, hogy ugyanannyi fény van a galaxisokon kívül, mint a galaxisokon belül, ami őszintén szólva egy egészen nehezen felfogható dolog.”


Zemcov nem vett részt a kutatásban, de már végrehajtott korábban egy hasonló vizsgálatot, ezért úgy gondolja, hogy a friss eredményeket hitelesnek kell vennünk, ugyanakkor figyelmeztetett, a csillagászoknak szükséges lesz újraértékelniük az eddigi feltételezéseiket:


“Nagyon nehéz lesz elfogadnia az asztronómus-társadalomnak, hogy a világűrben lévő dolgok fele fölött lényegében elsiklott a tekintetük.”

2020. nov. 23. 12:43
 4/13 A kérdező kommentje:
A csillagászoknak nehéz ezt felfogni. Valami rejtélyes anomáljia van
2020. nov. 23. 12:43
 5/13 anonim ***** válasza:
93%

A rejtély kulcsa nagyon egyszerű;

nem ezós baromságokat írkáló clickbait oldalakról kell tájékozódni.

2020. nov. 23. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 2*Sü ***** válasza:
92%

Huhh… A „Kimondott igazságok” nevű valamit magazinnak nevezni, az elég erős volt.


Amúgy a kutatási eredmény valós. Csak amit linkeltél az nem forrás. Forrásnak ez tekinthető: [link]


És valóban érdekes kutatási eredmény. Nyilván még kicsit ízekre kell szedni, megvizsgálni, nem történt-e valami módszertani hiba, az sem lenne baj, ha független kutatások is hasonló eredményre jutának, utána lehet vizsgálni a jelenség lehetséges okait.


> Egy megmagyarázhatatlan jelenség állhat a dolog mögött.


A még meg nem magyarázott és a megmagyarázhatatlan között van némi különbség. A tudomány éppen aktuális felfedezéseire túl gyakran sütötték rá laikusok, hogy itt most valami új és megmagyarázhatatlan dolgot találtak a tudósok, aztán van, aki tovább is költötte a képet, mindenféle spekulatív magyarázatot fabrikálva. A tudomány meg folytatta a munkáját, néhány dologról kiderült, hogy valóban új jelenségről van szó, és mára egy jól ismert, jól feltárt jelenségről, van, amiről kiderült, hogy egyszerűen csak nem vettek figyelembe amúgy már jól ismert összefüggéseket, néhány dologról meg kiderült, hogy szimplán csak valamiféle mérési hibáról van szó, valójában a jelenség nem létezik, így nincs mit megmagyarázni rajta.


> Nagyon nehéz lesz elfogadnia az asztronómus-társadalomnak, hogy a világűrben lévő dolgok fele fölött lényegében elsiklott a tekintetük.


Miért lenne nehéz? Pusztán módszertani hibákat nem tartalmazó, hasonló eredményre jutó kutatási eredmények kellenek hozzá, semmi több. Ha a jelenség valóban létezik, nem mérési hiba, nem megfeledkezés valamiféle már ma is jól ismert hatásról, akkor örülünk, hiszen van mit kutatni, és a kutatás eredményeként egy pontosabb, helyesebb képet tudunk alkotni a világunkról.

2020. nov. 23. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Wadmalac ***** válasza:
87%

Biztosan van valami hiteles eredetije a dolognak, ami ezős meg xarul magyarra fordítós oldalakon félre van magyarázva, vagy már ezós oldal van angolból is tévedésből (vagy szándékosan) átvéve.


Meg kéne keresni az "ős-cikket", ami még valószínűleg tudományos volt.

Tutira elérhető a sok verzió valamelyikében olyan infó, ami alapján megtalálható.

Sajnos most erre nem érek rá, de bárki kereshet ugyanúgy.


Ha megkerül, kiderül, hogy a hír, miszerint Moszkvában Mercédeszeket osztogatnak, valójában az, hogy Leningrádban Volgákat fosztogatnak.

2020. nov. 23. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
86%

"Nagyon szeretem a rejtélyeket"

Az a gond, ebben még az is rejtély, hogy miről is van szó.


Talán valami ilyesmi??

[link]

2020. nov. 23. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Wadmalac ***** válasza:
86%
#8: szép munka, tutira ez az!
2020. nov. 23. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
90%

Azért egy példa a cikkből: "erős szűrés után is megmaradt a fénysugarak fele." - egyértelműen mutatja, nem tudja miről beszél. Változatok: a fény maghatározott hullámhosszú elektromágneses sugárzás. Erős egy szűrés, ha mindent kiszűr. Kiszűröm a spektrum felét. Ott marad a másik fele, rejtély nulla. Mi az erősség? Pláne szűrésnél. Mondjuk a tealeveleket szűröm, a 0,3 mm-nél nagyobb törmelék átmegy. Ez most gyenge vagy erős?

Mi abban rendkívüli, hogy a galaxison (Tejút) kívül van fény? A rendkívüli az lenne, ha nem lenne. Szabad szemmel sok fényévről látunk csillagokat (nem a galaxisunkból). Jó nagy térrészről. Rendben, hogy a fényerő csökken a távolsággal, de azért meglepődni... - maximum az azós újságíró.


Az nem kétséges, hogy a csillagászok törik a fejüket. Amelyik tudós ezt nem teszi,az éppen pihen. A fejtörés itt azt jelenti, hogy egy tapasztalatot bele kell illeszteni a meglévő rendszerbe, méghozzá újként és ellentmondásmentesen. Aki nem tudja, ez hogyan megy, sok minden lehet megdöbbentő. Általában is: amit nem ismerünk, az mindig megdöbbentően bonyolult. Addig, míg meg nem értettük. Aztán jöhet a következő...

2020. nov. 23. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!