Ha az univerzum gyorsabban tágul (74,2±3,6 km/s/Mpc) a fény sebességénél akkor hogyan jut el a nap fénye hozzánk?
A 74 km/s/Mpc nem sebesség, hanem ütem. A mértékegysége nem km/s hanem 1/s. Hiszen a km és a Mpc egyaránt távolságegységek, és kiejtik egymást. Csak azért km/s/Mpc-ben adják meg, hogy könnyű legyen számolni vele: az x megaparsec távolságban levő tárgy 74*x km/s-mal távolodik tőled.
Tehát ha a naptól való, a világegyetem tágulásából adódó távolodásunkat akarod kiszámolni, akkor a tágulás ütemét meg kell szoroznod a Föld-Nap távolságával, azaz 5*10^-12 Mpc-kel. Az eredmény 3.7*10^-10 km/s azaz 0.37 mikrométer/s. Ezt lefutnia még egy csigának se nagy mutatvány, nemhogy a fénynek.
Ez mind igaz de akkor meg kérdezhetné, hogy jó akkor mi van azzal a fénnyel ami nem a napról hanem az univerzum széléről indul, ami nagyobb sebességgel távolodik mint 300000 km/s. De a válasz arra is az lenne hogy semmi, az is ugyanúgy eljut hozzánk előbb utóbb. Ez a híres hangya a gumiszalagon probléma.
A gumiszalag nyúlhat bármilyen gyorsan, ha egyenletesen teszi, akkor a hangya egyszer meg fog érkezni bármilyen hihetetlennek is tűnik. Ki lehet számolni. Egyedül akkor nem biztos, hogy megérkezik a hangya, ha a szalag nem egyenletes sebességgel nyúlik, hanem egyre gyorsabban.
Ez mondjuk releváns, mivel az univerzum eléggé úgy tűnik hogy gyorsulva tágul.
a wiki példa alapvetően hibás.
a wikiben a gumiszalag vége távolodik egyenletes sebességgel, ami sajnos egyáltalán nem igaz a világegyetemre.
a feladatban szereplő gumiszalag tágulása:
0 s 1 km
1 s 2 km
2 s 3 km
3 s 4 km
stb. hosszú a szalag
ez nem egyenletes tágulás, mert az elemi egysége a szalagnak az első másodpercben 100%-al nő, a másodikban csak 50%-al, a harmadikban csak 33.333%-al stb.
ezzel szemben a világegyetem egyenletesen tágul (lásd a tágulásra vonatkozó adatot) azaz a kétszer akkora távolságra lévő pont kétszer akkora sebességgel távolodik. azonos kiindulás mellett:
0 s 1 km
1 s 2 km
2 s 4 km
3 s 8 km
4 s 16 km
stb. hosszú a szalag.
és ez még nem a gyorsulás, csak az egyenletes tágulás.
#4:
az analógiával nincs baj. Hasonló jelenség.
Az eredmény viszont nem egyezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!