"Az univerzum tágul", szerintem ez nem igaz. Miért nem kalkulálnak a fény korával a tudósok?
Kérdező, egy aprócska, aprócska gond van veled (meg nagyon sok hozzád hasonló emberrel): mégpedig az, hogy tipped sincs az egész elméletről, se a bizonyításáról, csak egy tételéről, és arra akarsz tudás nélkül, pusztán a földi körülményekhez szokott józan paraszti eszeddel véleményt nyilvánítani.
Ezt így megteheted, de csak hülyeséget írsz :)
A galaxisok, távoli objektumok távolodását nem traffipaxal nézzük. Nem áll ki a közlekedési rendőr radarral, és méri meg a sebességüket - számtalan különböző objektumból származó fény vöröseltolódását vizsgálják - ami, a fény természetéből eredően, csak akkor változik, ha az adott objektum közeledik, vagy távolodik. Teljesen lényegtelen, hogy az adott fény tegnap indult el, vagy hat milliárd éve. Az is mindegy, hogy az objektum maga létezik-e. A fényéből meg lehet állapítani azt, hogy közeledik-e vagy távolodik, illetve mennyire.
Az univerzum tágulását meg nem úgy mondták ki, hogy oké, megnéztük két csillagot, az távolodik, tehát az univerzum tágul. Körbe, a Földről nézve számtalan ellenőrző pontot végeztek, és mindenhol ugyanazzal a sebességgel (vagyis, pontosabban: minél messzebb van, annál nagyobb sebességgel) távolodnak tőlünk az objektumok - kivéve, ahol a gravitáció az erősebb, és ezért közeledik hozzánk, lásd Androméda-köd.
Tehát a csillagoknak nem látjuk a sebességüket. A tágulás nagyon-nagy léptékben gyors, de nem úgy, hogy nézel a távcsőbe, és a 10 milliárd fényévre lévő galaxis percről percre kisebb lesz. Emberi léptékkel ez nem észrevehető hatás, a fény természetét ismerve tudjuk észlelni és mérni.
Könnyű azt mondani valamire, hogy nem jó, amit nem ismerünk. Nem véletlen "hozták létre" a sötétenergia elméletét, adta magat, hogy a gravitációval ellentétes energiarol van szó, antigravitáció. Pontosan azert, amit Sir Butcher irt, a megfigyelesek azt mutatjak, hogy 2 objektum kozott minnel nagyobb a tavolsag, annal gyorsabban tavolodnak, a gravitacional pont forditva van, remelem ezt tudjuk. Tehat ha minden tavolodik mindentol, akkor valamikor ezeknek egybe kellett hogy legyenek( ősrobbanas elmelet) es ha egymastol tavolodnak a dolgok, akkor tagulasrol beszelunk. Ez mind a terre is vonatkozik, a ter is tagul( ez evidens ) Ha ezzel megvagyunk terjunk ra a megfigyelesekre. A voroseltolodasbol tudjuk, hogy tagul a ter, a fény az, ami ezt az informaciot hordozza magaval. Ezt az okozza, hogy a fény tágult teren halad keresztül, ami megvaltoztatja a fény hullámhosszát, es a voros fele tolodik el. Ez az informacio megmarad, es a tudos elemezni tudja.
Sokan azt hiszik, hogy a feny mar akkor voroseltolodott, amikor kilep az objektumból, de ez nem igaz. A feny csak akkor tolodik el, amikor kilep a gravitacios mezőből, mert csak ott tud a sotetenergia( antigravitacio) ervenyesulni.
Na most hogy lassul e vagy gyorsul e a tagulas, vagy mar leallt, vagy visszafordult... ugye ez a kerdes a gravitacio, es antigravitacio harca. Csak korbe kell nezni, hogy mennxi anyag van, es mennyi űr. A hasamra utve mondok egy szamot a legnagyobb gravitacios mező legyen mondjuk 1milliard fenyev sugarú gömb...az antigravitacioval szemben a gravitaciot pont az teszi gyengeve, hogy a tavolsag novekedesevel csokken. Az antigravitacionak pedig teljesen mindegy hogy 5-10-20 milliard fenyev, annal erosebb minnel messzebb van. Ha csak a lathato univerzumrol van szo, akkor is 13,7 milliard fenyev a hatotavolsag. Tehat az univerzum tagult akkor is, most is, es fog is.
#3 Te valamelyest érthető magyarázatot adtál, köszönöm.
#4 köszönöm, tudatlan parasztozz le, nem érdekel. Tudom mi az a vöröseltolódás de az is a fény elvén alapul. Csak azt látjuk milyen volt a sebessége milliárd évekkel ezelőtt, mivel a vöröseltolódás is a fényből állapítható meg! Azóta valószínűleg lelassította a testeket a környező anyag gravitációja, és az volt a véleményem hogy ez nem volt bekalkulálva. Mármint az hogy nem a mostani sebességüket látjuk. De a hármas számú srác viszonylag jól fogalmazta meg számomra, azzal hogy a vöröseltolódás nagyobb volt az előre kiszámított értékeknél.
Nem ertem, miert csodalkozol, hogyha "tudatlan parasztozik" neked valaki, mikor te ugyan ezt teszed nalad sokkal okosabb emberekkel, akik egesz eletukben tanultak ezt, es nem csak egy hirtelen otlet erejeig foglalkoznak vele...
Mi indokolna meg a sebesseg valtozast? Az egvilagon semmi. Az inflacios idoszakban van/ volt szo arrol, hogy a feny gyorsabban terjedt, mert tul egyseges az univerzum, de ez sem eletkepes, mert mi indokolja a lassulást? Semmi. A te elkepzelesed szerint mi okozza a sebessegvaltozást? Azert lassult volna le a feny, hogy igazolja az elmeleted? Ha teszel egy olyan kijelentest, amiben a kozmikus sebesseghatar (ami a tudomanyos vilag altal elfogadottan allando ertek) megvaltozik, akkor indokold meg, hogy miert. Tovabba, ha kerdest teszel fel, amiben lealacsonyítóan, modortalanul beszelsz olyan emberekről, akik egy "egesz picivel" többet tanultak rola mint te, és "ki ha nem majd en megmondom mi az igazsag" stilusban teszed ezt, akkor ne csodálkozz, hogy ilyen valaszokat kapsz!
"kivéve, ahol a gravitáció az erősebb, és ezért közeledik hozzánk, lásd Androméda-köd."
Az Androméda-köd NEM közeledik hozzánk, ő is távolodik ahogy a Tejút is távolodik tőle
A gravitációs erő a két galaxis között lófingásnyi ahhoz, hogy akár egy milliomod métert is közelebb rántsa egymáshoz a két galaxist
Tehát ez az állítás, hogy közeledik az Androméda-köd, egy hatalmas baromság
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!