Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lenne akkor,ha valaki...

Mi lenne akkor,ha valaki "csak" majdnem fénysebességgel menne?

Figyelt kérdés
A fénysebesség ugye 299 792 458 m/s. De mi van akkor,ha valaki mondjuk 299 792 450 m/s sebességgel menne?

2020. nov. 19. 10:20
 1/9 Wadmalac ***** válasza:
87%

Hát az, hogy kicsit lassabb lenne.


És az idő múlása is számára.

[link]

2020. nov. 19. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
És mi a helyzet az utazó tömegével?
2020. nov. 19. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
53%

A tömege meg növekedne.

De ő ezekből semmit nem venne észre: számára maradna minden, csak a világ viselkedne furcsán körülötte.

Például tömörülnének a csillagok előtte és mögötte.

2020. nov. 19. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Az LHC-ben hasonló sebességre gyorsitják a protonokat, részecskéket.
2020. nov. 19. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Semmi nem lenne. Minden egyenletes sebességgel haladó vonatkoztatási rendszer egymással teljesen egyenértékű a természet leírása szempontjából - erről szól a speciális relativitáselmélet.


Egy hozzád képest majdnem fénysebességgel mozgó megfigyelőhöz képest te is majdnem fénysebességgel mozogsz. Ez a sebesség csak a kettőtök viszonyában létezik, és ti ebben a viszonyban szimmetrikusak vagytok egymással te pont ugyanazt látod az ő rendszerében, mint ő a tiédben (idődilatáció, hosszkontrakció, stb.).


A relativisztikus tömegnövekedést felejtsétek el, az egy teljes képzavar. Tömeg csak egyféle létezik: az, amelyet a test nyugalmi rendszerében mérünk, de annak mértéke is a test belső energiatartalmától (tehát pl. a hőmérsékletétől, vagy az alkotóelemei közti kötési energiától) függ. Tehát végső soron a tömeg az energia egy formája, amelynek fogalmát azért érdemes megtartani, hogy a newtoni határesetben érvényes, középiskolában is oktatott fizikával való kapcsolata megmaradhasson, de nincs értelme mozgó tárgyakra kiterjeszteni. Egyébiránt pl. a részecskefizikában mindent - tehát a távolságot, területet, időt, tömeget, impulzust, stb. - energiában illetve ennek hatványaiban mérnek úgy, hogy a fénysebesség és a Planck-állandó értékét dimenzió nélküli 1-nek veszik.

2020. nov. 19. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:

Ja igen, az eddig kimaradt, hogy a közel fénysebességgel haladó személy semmi változást nem látna, érezne a saját inerciarendszerén belül.


"A relativisztikus tömegnövekedést felejtsétek el, az egy teljes képzavar. Tömeg csak egyféle létezik: az, amelyet a test nyugalmi rendszerében mérünk"


Na jó, azért ne hajítsuk messzire, vizsgálati nézőpont szerint azért van értelme nyugalmi ÉS relativisztikus, ha úgy jobban tetszik, virtuális tömegről beszélni.


A "tömegnövekedést" amúgy lehet úgy is tekinteni, mint a sebességből származó, külső, nem C-közeli sebességű környezethez képesti idődilatáció "mellékhatását". Hiszen a "lelassult" idejű test kívülről nézett, tapasztalt tehetetlensége megnő.


Tényleg zavaró és hibás, ha összemossuk a nyugalmi tömeggel, de azért a relativisztikus tömeg kifejezést nem kell kukába dobni, sőt számolni kell vele.

2020. nov. 20. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Na jó, azért ne hajítsuk messzire, vizsgálati nézőpont szerint azért van értelme nyugalmi ÉS relativisztikus, ha úgy jobban tetszik, virtuális tömegről beszélni."


Tulajdonképpen nem igazán van értelme. Mert amint elfogadjuk a relativisztikus tömegnövekedés gondolatát, rögtön adódik, hogy más lesz a test tehetetlenségének mértéke transzverzális és más longitudinális irányban ható erő esetén. Ami nyilvánvaló utalás arra, hogy itt valami olyasmihez akarunk ragaszkodni, amiről a relativitáselmélet mutatta meg, hogy nem érvényes (vagyis a newtoni tömegfogalom relativisztikus esetre történő kiterjesztéséhez).


Relativisztikus tömeggel egyáltalán nem kell számolni. Amivel dinamikai feladatokban számolni kell, az a négyesimpulzus vektor, amelynek nulladik komponense az energia, a többi pedig a hármasimpulzus. Ezeknek a mennyiségeknek van értelmük, mert ezek megmaradó mennyiségek, míg a tömeg nem. Mint jeleztem, a tömeg még a test nyugalmi rendszerében is a belső energiától függ, ilyen értelemben tehát teljesen téves elgondolás a nyugalmi tömeget a test sebességtől független eredetű tulajdonságának gondolni. Az, hogy egy test belső szerkezetét milyen modellel írjuk le, részben rajtunk is áll. Ha képesek vagyunk feltárni a részletes belső struktúráját, akkor a test nyugalmi tömege bizony bőven származhat az alkotórészeinek mozgási energiájából és a köztük ható erőből eredő potenciális energiából. Pontosan ez a helyzet pl. a proton és neutron esetén a kvarktömegek vonatkozásában: a proton és neutron tömegének túlnyomó része nem a kvarkok tömegéből, hanem a köztük ható erőből és a kvarkok mozgásából adódik. És máris látszik, hogy miért nincs értelme a nyugalmi és nem nyugalmi tömeg szétválasztásának.


(Nyugalmi) tömegről van értelme beszélni akkor, ha egy fizikai rendszer egészére ható erők szempontjából a teljes rendszer dinamikai tehetetlenségét akarjuk jellemezni. (Különben az E=mc2 képlet révén csak egy másik elnevezést kapunk ugyanarra, azaz az energiára.) De mint az előbb írtam, ez függ a rendszer belső szerkezetét alkotó elemek mozgásától és az összetartó erőtől.


A relativitáselméletben a tömeg nem primer fogalom, mert nem megmaradó mennyiség. Bizonyos tekintetben csak egy örökség a newtoni fizikából, amelyet kényelmesen akkor lehet relativisztikus értelemben is használni, ha a nyugalmi tömeget értjük alatta. Ugyanis a nyugalmi tömeg az, ami a Newton II. törvényét jelentő F=m*a egyenlet relativisztikus változatában szerepel, és nem más.

2020. nov. 23. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A fénysebességnél gyorsabban lehetletlen menni, mert minél gyorsabban mozog a test, annál nagyobb a mozgatásához szükséges energia. Na már most, ha egy test a fénysebességnél gyorsabban meozgna, akkor végtelenre nőne a mozgatásához szükséges energia.
2020. dec. 7. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

#8


Nem a mozgatáshoz, hanem a gyorsításhoz kell energia.

2020. dec. 8. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!