Most akkor milyen nagy az univerzum ?
Van a 13.8 milliárd fényév ,
vagy csak momentán eddig látunk el ?
A kérdésre meg sikeresen nem válaszoltam.
Igen, egy 13,8 milliárd fényév látszólagos sugarú körben látunk el. Ennek a valós sugara - mivel azóta tágult a világegyetem - nagyjából 45 milliárd fényév.
Ezen túl nem tudjuk mekkora. A kozmikus háttérsugárzás egyenletlenségeiből igyekszünk meghatározni a világegyetem görbületét - ha van neki - és abból a méretét. Az eddigi mérések alapján annyi bizonyos csak, hogy ha véges nagy is a világegyetem, legalább 300-szor akkora, mint amekkora részt belátunk belőle.
Azaz az átmérője (nem a sugara!) hozzávetőlegesen legalább 30ezer milliárd fényév. Ennél csak nagyobb lehet, kisebb nem.
Ja, és nem azért nem látunk távolabbra, mert rossz a szemünk.
Azért nem látunk, mert az a fény, ami távolabbról indult, még nem ért ide.
Az univerzum végtelen. De ez nem azt jelenti, hogy kimértük, ennyi (azt ki se lehetne mérni). Hanem arról van szó, hogy számos ismeretünk van, számos megfigyelésünk van, ezeket igyekszünk modellbe foglalni, hogy rendszerezhessük az ismereteinket. Amiről még nincs mérésünk, ettől még feltételezhetjük a létezését abból, hogy másképpen nem lehetne magyarázni mért jelenségeket.
Az univerzum méretét is szükséges használnunk, mikor bizonyos méréseket értékelünk. Mivel direkt ismeretünk nincs, két eset közül választhatunk. Véges vagy végtelen. Ha a végtelent vesszük, minden létező ismeretünk és következtetésünk rendben lesz, nincs ellentmondás, de kétségtelen, nem pontosan tudjuk, hogyan is kell elképzelni (főleg vele számolni) a végtelent.
Viszont ha végesnek tételezzük fel, egyes méréseinket vagy nem tudjuk megmagyarázni, vagy nagyon nyakatekerten, de ezen túl, számos kényelmetlen kérdés tehető fel, amire nincs válasz.
Így összevetve, az univerzumot végtelenek tekintjük, de csak azért, mert a tapasztalat azt mutatja, a dolgok (ha képesek voltunk megismerni) inkább egyszerűek mint bonyolultak, kevesebb a probléma és feltételezésből adódó kényelmetlen kérdés, amire semmi válasz. Vagyis úgy választottunk egy opciót, hogy a lehető legkevesebb gondunk legyen vele. De eközben tudnunk kell, nincs rá se direkt, se közvetett bizonyíték, és a számítások se mondják meg, csak így kevesebb a probléma.
"30ezer milliárd fényév"
Mojjo!
Így számolva mekkora lehetett az ősrobbanás mérete?
Mármint a különböző szakaszokban, amelyeket ismerünk.
@8:
"Viszont ha végesnek tételezzük fel, egyes méréseinket vagy nem tudjuk megmagyarázni, vagy nagyon nyakatekerten"
Mikre gondolsz konkrétan?
"Így összevetve, az univerzumot végtelenek tekintjük"
Nem hallottam még egyetlen szakembertől sem, hogy annak tekintené - ami azt illeti, ez az egyik legizgalmasabb megválaszolatlan kérdés, amire intenzíven keressük a választ, mert még nincs válasz. És mivel nincs válasz, nem tekintjük egyik verziót sem igaznak.
"Vagyis úgy választottunk egy opciót, hogy a lehető legkevesebb gondunk legyen vele"
Ez Occham borotvájának valami kicsavart változata. Occham borotvája egyrészt nem az igazság, a helyes hipotézis keresésének eszköze, másrészt egyenértékű hipotézisek közötti döntésről szól. Itt ez nem áll.
Fun fact:
Annyira nem a végtelen univerzumot tekintjük igaznak, hogy egy új, szintén a mikrohullámú háttérsugárzást vizsgáló, ám más módszerrel dolgozó tanulmány szerint nagyon nagy eséllyel pozitív a világegyetem görbülete, ami véges nagy univerzumot implikál:
Az arXiv link is ott van, onnan letölthető az egész tanulmány pdf-ben.
Szóval a meglévő bizonyítékok, úgy tűnik, inkább mutatnak abba az irányba, hogy véges, mintsem, hogy végtelen.
De még messze vagyunk attól, hogy ezt biztosan kijelentsük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!