Mivel a fotonhoz nem tudsz vonatkoztatási rendszert rögzíteni, a kérdés nem értelmezhető.
2020. aug. 16. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
4/25 A kérdező kommentje:
@Mojjo, miért nem tudok?
2020. aug. 16. 22:20
5/25 anonim válasza:
a fotonoknak miért is kéne látniuk bármit
2020. aug. 16. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
6/25 anonim válasza:
Te azt kívánod, a fotonok nevében nyilatkozzunk, miközben ezt nem lehet mérni. A foton nem lát, nem érzékel, nincs vektor számára. Ezt mi tesszük, ha van mivel. Jelen esetben nincs.
2020. aug. 16. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
7/25 Mojjo válasza:
@4: A speciális relativitáselmélet egyik alapvetése, hogy a fény az összes felvehető vonatkoztatási rendszerhez képest mindig fénysebességgel halad.
Egy akármihez - pl részecskéhez - rögzített vonatkoztatási rendszer az a koordináta rendszer, amiben az adott részecske nyugalomban van - azaz nem mozog. A fotonhoz pedig ilyet a SR említett alapvetése miatt nem lehet felvenni.
2020. aug. 16. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
8/25 dq válasza:
Pár dolog
- a fotonokról nem tudjuk, hogy fénysebességgel haladnak-e, vagy lassabban
- akármilyen rendszerben, ha dolgok haladnak koncentrikusan befelé, akkor mindegyiknek a rendszerében az történik, hogy ő áll, a többiek pedig felé tartanak
- a "mit lát a fénysebességű megfigyelő" kérdésekre gyakran hasznos válasz lehet, hogy megnézzük egyre nagyobb sebességekre, hátha a határátmenet valami értelmeset ad. Persze mindig hozzá kell tenni, hogy a speciális relativitáselmélet elég világosan azt állítja, hogy nem léteznek fénysebességű megfigyelők
2020. aug. 16. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
9/25 Wadmalac válasza:
A foton fénysebességű haladása révén nem "láthat" semmit, számára nem telik az idő.
dq: a fotonokról nem tudjuk, hogy fénysebességgel haladnak-e, vagy lassabban
Hát éppenséggel pont ezt biztosan tudjuk, de, fénysebességgel haladnak.
A közegbeni viselkedés bonyolultabb téma, az ottani sebesség a közeg részecskéinek és a fotonoknak a szuperpozíciójából adódik, de maga a foton ott sem lassabb.
2020. aug. 17. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
10/25 Mojjo válasza:
@9: Tulajdonképpen de, igaz, hogy nem tudjuk, hogy a fotonok fénysebességgel haladnak-e. A fénysebesség technikailag nem a fény sebessége, hanem az a sebesség, amivel tömeg nélküli részecskék haladnak. A fotonok akkor haladnak fénysebességgel, ha nincs tömegük. Jelenlegi mérési adatok alapján azt tudjuk viszont csak kijelenteni, hogy a fotonok tömege biztosan kisebb, mint 10^-27 eV/c^2. Összehasonlításként egy elektron tömege kb 5*10^5 eV/c^2. Azaz annyit tudunk, hogy a fotonnak biztos hogy nincs még 1/5*10^-32 -nyi tömege sem. Azt hiszem, nem kell itt magyaráznom, ez mit jelent, milyen kis érték. De ettől függetlenül, nem, valóban nincs kísérletileg megerősítve, hogy nulla. Amennyire én látom, soha nem is lesz lehetséges kísérletileg megerősíteni, csak a nulla utáni nullák számát fogjuk tudni szépen növelni.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!