A galaxisok embertelenül nagyok, ugye?
A tejútrendszer(a mi galaxisunk) közel 100.000 fényév átmérőjű, még fénysebességgel utazva is 100.000 év egyik végéből a másikba eljutni. Fénysebességgel pedig nem tudunk utazni, szóval még több.
A különböző űrszondáknak és (elméleti)űrhajóknak hónapokba telne a legközelebbi szomszédos bolygóra eljutni. A Holdra, ami itt van a szomszédba, még oda is minimum 6 nap volt az oda-vissza út az Apolló küldetések során.
Embertelenül, kegyetlenül és kib@szottul nagyok :)
Viszont egy jó ideje már én tartom a "picit" megtuningolt úrhajómmal a tejútrendszerünk körüli 100K fényév sugarú zárt körpálya sebesség rekordját 2,8 mp-el :)
(És itt a zárt körpálya a lényeg, mert igaz, h vannak gyorsabbak nála egyenes pályán, de zárt körön ő a király :)
Hetekbe?
Akkor a Holdra 5 perc,a Marsra meg 15 perc lenne eljutni.
Az 1977.-ben (43 évvel ezelőtt) fellőtt Voyagerek eddig kb. 18mrd km-nyire távolodtak el a Földtől. Ez egy kicsivel több, mint a Pluto törpebolygó átlagos távolságának a duplája. 18mrd km az kb. 120 CSE (csillagászati egység, Nap-Föld távolság, kb. 150 millió km). Tehát a Voyagerek kb. 120 CSE távolságba jutottak 43 év alatt.
A legközelebbi csillag kb. 4 fényévnyire van, ez hozzávetőlegesen kb. 250.000 CSE távolságot jelent. Tehát a Voyager a legközelebbi csillagig tartó távolságot kb. 2000x43 évig tartana megtenni, ami olyan 80-90 ezer évbe telne.
A galaxisunk, a Tejút átmérője széltében kb. 200.000 fényév távolság, ez nagyjából ötvenezerszer több, mint a legközelebbi csillagig lévő távolság.
Ha ezt kiszámolod, akkor az jön ki, hogy a Voyagereknek a jelenlegi sebességükkel (kb. 17 km másodpercenként) a galaxis túlsó végébe eljutni kb. 50.000x80.000=4 milliárd évbe telne.
Tehát igen, szerintem nyugost szivvel mondhatjuk rá azt, hogy embertelenül nagy a galaxisunk :)
Hát hallod, hát honnan tudják aztat a tudósok hogy az olyan nagy? Tán lemérték centivel? Ne okoskodjon itt nekem egyik sem, inkább menjenek el dolgozni!
Vagy akkor én meg azt mondom, hogy ezer méter a univerzum, mert itthon a sufniban eztet kísérleteztem ki! Na? Oszt akkor én is kérem ide az oszkár díjat meg a sok millió dollárt!
" hallod, hát honnan tudják aztat a tudósok hogy az olyan nagy? Tán lemérték centivel?"
Nem is
Na akkor még egyszer :D
" hallod, hát honnan tudják aztat a tudósok hogy az olyan nagy? Tán lemérték centivel?"
Nem is tévedtél olyan nagyon sokat :) Persze, nem az egészet, hanem csak egy kis részét egyszerre. Aztán felszorozták az arányszámmal, amit ugyancsak lemértek. És voilá, meg is lett az eredmény.
A bolygónk méretét már az ókorban meg tudták határozni, viszonylag egyszerű módszerrel:
"A hellén Eratoszthenész a következő módszert alkalmazta a Kr. e. III. században a Föld sugarának megmérésére:
A nyári napforduló idején (június 21.) a Ráktérítő közelében fekvő Asszuán városában a déli nap nem vet árnyékot, pont felülről süt, azaz a legmélyebb kút aljára is lehatol. Eratoszthenész megmérte ekkor Alexandriában egy pózna árnyékát, és ebből meghatározta a Nap beesésének szögét (𝛼). Úgy találta, hogy ez 7,2°-kal tér el a függőlegestől. Asszuán és Alexandria nagyjából azonos hosszúsági körön helyezkedik el, így távolságuk ismeretében a Föld kerülete meghatározhatóvá vált.
(A két város távolsága) / (A Föld kerülete) = (a mért 𝛼 szög) / (360∘)
Eratoszthenész 5000 stadionnak becsülte a két város távolságát, így a Föld kerülete 250 000 stadionnak adódott. A mérés pontosságát erősen befolyásolja, hogy nehezen eldönthető, mekkora lehetett a stadion mértékegység. Ebben az időben többféle stadionegység is létezett. A 185 méteres olümpiai stadion hosszegységet használva 15%-kal túlmérte a Föld kerületét, de a 157 méteres egyiptomi stadionegységet alkalmazva majdnem pontos értéket (2%-kal kevesebbet) kapott."
Miért volt ez fontos? Mert ez kellett a Nap távolságának (és méretének) meghatározásához. Arról is olvashatsz lejjebb ezen a lapon. Ez pedig kellett ahhoz, hogy a közeli csillagok távolságát meg tudjuk mérni, ki tudjuk számolni.
A távoli galaxisok, az univerzum belátható részének felméréséhez pedig egy egész csokornyi mérési módszert ismerünk ma már, ezekről itt találsz összefoglaló leirást:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!