Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek létezhet 4 térdime...

Manly kérdése:

Szerintetek létezhet 4 térdimenzió ?

Figyelt kérdés
Én úg gondolom, hogy nem.A 3 térdimenzió amiben élünk minden irányt lehetővé tesz.A végtelen számú mozgási lehetőség a térben 3 D.A végtelennél több...

2020. okt. 30. 15:54
 21/97 Mojjo ***** válasza:
@20: Márhogy nem papíron, hanem ténylegesen itt körülöttünk? Mesélj, mikor, milyen kísérlettel sikerült ezt bebizonyítani? :)
2020. okt. 30. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/97 anonim ***** válasza:
Nem kezdenék ebbe bele. Ez olyan kb mint a fekete lyuk. Egy csomó ideig csak azt tudták, hogy létezik, de nem találtak semmit, mert nem voltak alkalmas eszközök rá. Vannak olyan dolgok, amiket lehet tudni, csak nem lehet érzékelni. Ilyen mondjuk a graviton, ilyen volt a gravitációs hullám vagy a Higgs bozon. Léteznie kellett, mert a számítások igazolták, csak nem volt lehetőség kimutatni. Szigorúan véve persze ez hipotézis, de nem igazán vonták kétségbe, hogy valós dolgokról van szó.
2020. okt. 30. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/97 Mojjo ***** válasza:
100%

@22: Oké, akkor kicsit jobban kifejtem a dolgokat. A kérdést azért tettem fel, hogy vagy rámutathassak arra, hogy nem tudsz konkrétumot mondani, vagy ha mondasz konkrétumot, megnézzük, hogy hol és mit értettél félre.

A helyzet az, hogy nem, nem tudjuk, hogy létezne több térdimenzió háromnál. Nem csak, hogy kísérleti bizonyíték nincs rá, egyetlen elfogadott és alátámasztott fizikai modellünk sem jósol ilyesmit. A gravitációs hullámokat pl. megjósolta Einstein általános relativitáselmélete. Amiről tudtuk, hogy a maga érvényességi keretein belük tökéletesen működik, így elég nagy biztonsággal feltételezhettük, hogy a technikai akadályok miatt még kísérletileg ki nem mutatott jóslatai is bejönnek. És így is lett.

Háromnál több térdimenzió létét viszont nem jósolja meg egyetlen olyan fizikai modell sem, ami bármennyire is alá lenne támasztva. Magyarán nem következik semmiből, nem támaszkodhatunk a világon semmire, ami miatt azt mondhatnánk, igen, jó eséllyel több térdimenzió létezik háromnál. Nem, hogy még tudnánk... A gravitonnal egyébként pont ugyanez a helyzet. Semmiféle elfogadott és alátámasztott fizikai modellből nem következik a léte.

2020. okt. 30. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/97 anonim ***** válasza:

Miért tíz dimenzió?

A húrelmélet egyik legnagyobb titka, amelyet még ma sem értünk világosan, hogy miért csak 10 vagy 26 dimenzióban definiálható. Ha az elmélet háromdimenziós lenne, képtelen lenne a fizika törvényeit bármiféle ésszerű módon egységesíteni, vagyis a magasabb dimenziók geometriája az elmélet központi jellemzőjét jelenti.


Ha arról végzünk számításokat, hogy a húrok hogyan bomlanak részekre, és hogyan egyesülnek újra az N-dimenziós térben, lépten-nyomon értelmetlen kifejezések bukkanak elő, amelyek lerombolják az elmélet csodálatos tulajdonságait. Szerencsére azonban ezek a nemkívánatos tagok valamennyi esetben egy (N-10)-es szorzótényezővel együtt jelennek meg; tehát az anomáliák eltüntetése érdekében nem kell mást tenni, mint az N értékét tíznek választani.* A húrelmélet az egyeden ismert kvantumelmélet, amelyik kifejezetten megköveteli, hogy a téridő dimenziója egy meghatározott szám legyen.


A húrelmélet hívei jelenleg nem tudnak magyarázatot adni arra, hogy miért a tíz dimenzió a kiválasztott. A válasz valahol a matematika mélyebb rétegeiben rejtőzködik, a moduláris függvényeknek nevezett objektumok környékén. Valahányszor a kölcsönható húrok diagramjaival dolgoztunk, mindig találkoztunk ezekkel a különös függvényekkel, amelyekben a tízes szám a legfurcsább helyeken jelenik meg.


Ez alapján azért van remény, hogy nincs igazad:)

2020. okt. 31. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/97 anonim ***** válasza:

1. a háromdimenziós térnél nagyobb térdimenzió vagy van vagy nincs, erre a háromdimenziós ember soha nem fog válaszolni azon egyszerű oknál fogva, ha érkezne is információ mondjuk a 4. dimenzióból, az a jel számunkra háromdimenziós, mert csak ilyen eszközöket vagyunk képesek építeni. Más szóval, minden lehetséges információt a térben 3 dimenziósnak érzékelünk, erre vagyunk képesek.

2. Gravitációs hullám létezik, megmérték, elemezték. Tudják hogyan kell mérni, néhány ilyen eszköz létezik a világban és szupernovák felrobbanása által keltett gravitációs hullámokat képes érzékelni.

2. A matematika állapotokat és folyamatokat ír le, modellez. Állapotok 3 dimenziósak és azok is maradnak. A folyamatok viszont akárhány dimenziósak is lehetnek. Itt a dimenzió azzal a jelentéssel bír, hogy hány független elem képes minden elemét leírni. Annyiban analóg a térrel, hogy ott pontosan három (kevesebb elégtelen, több fölösleges) független adattal jellemezhetjük a tér összes pontját, míg egy folyamat mondjuk 100 dimenziója azt jelenti, hogy pontosan 100 független adat képes leírni a folyamat összes állapotát. Ennél több analógia a fizikai térrel nincs.

2020. okt. 31. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/97 anonim ***** válasza:
Most jöttem rá, félreérthetően fogalmaztam. A tér állapotai 3 dimenziósak. Egyes fizikai anyagoknál is szoktunk állapottulajdonságokat leírni, és ezek lehetnek háromnál több független adattal is jellemezhetők.
2020. okt. 31. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/97 anonim ***** válasza:
A kis idézet az állapotokra vonatkozik. Úgy mondhatnám a Te szavaiddal, hogy a tér állapotai 10 dimenziósak (vagy 26 dimenziósak). Elmélet, de a gravitációs hullám és a Higgs bozon is elmélet volt 20 éve.
2020. okt. 31. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/97 Mojjo ***** válasza:

A 26 dimenziót érdemes végleg elfelejteni, ugyanis az a bozonikus húrelmélet jóslata volt - a hatvanas években. A bozonikus húrelmélet maga meg kb négy évtizede megbukott. Nem tudom, honnan sikerült kikukázni ilyen időtávlatból, de biztosan tudjuk, hogy ez a feltevés nem stimmel. És abból a 26 dimenzióból is csak 25 lett volna térdimenzió.


A szuperhúrelméletek 10 dimenziójából szintén csak 9 a térdimenzió. (Bár a szuperhúrelméleteket összefogó M-elmélet valóban 10 térdimenziót jósol.)

Viszont van egy aprócska baj: a szuperhúrelméletek mindegyikéhez szükséges egy teljes, új részecskecsaládot feltételezni. Amely részecskék kimutatása a mai napig nem történt meg, pedig igen erősen meg kellett volna már találnunk őket a jelenlegi gyorsítóenergiákon. De nincsenek sehol. És ha nem léteznek, a szuperhúrelméletek biztosan mennek a kukába. Szóval jelen állás szerint nagyon rosszul áll a szénájuk.

2020. okt. 31. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/97 anonim ***** válasza:
ez majd kiderül. A valósággal nem lehet packázni:)
2020. okt. 31. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/97 anonim ***** válasza:

Nem csak a bozonikus húrelméleté volt, hanem szuperhúrelméleté is. Nem 9 hanem 8, de itt nem kell nekünk ezen ölre menni, mert kevesek vagyunk kvantumfizikához:) Aki azt mondja érti a kvantumfizikát, az hazudik:)


Mint beszélgetés viszont sokkal jobb, mint a covidról beszélgetni.


A lényeg az, hogy most van egy nagyon erős fizikai vonal, ami megoldani látszik lassan a kvantumvilágot, ehhez egyelőre még kevés a matematika, de majd csak kijön minden a végén. A valóság pedig meg lesz fejtve, akár 3 akár 10, akár 26 dimenzió van.

2020. okt. 31. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!