Mit tud egy igazi véletlenszám, amit egy pszeudo megfelelője nem?
A pszeudo-véletlen számokat determinisztikus algoritmus generálja. Tulajdonképpen véges számú változóból egzakt módon generál egy álvéletlen számot. Ha a változóknak ugyanolyan értéket adsz, az algoritmus ugyanazt a álvéletlen számsort fogja legenerálni. A legtöbb ilyen algoritmusnak egyetlen induló változója van.
Pl. a middle-square algoritmusnál van egy belső változó, mondjuk egy 4 számjegyű szám. Nyilván ezt az elején feltöltik valamilyen értékkel. A generátor azt csinálja, hogy veszi ennek a 4 számjegyű számnak a négyzetét, és az így kapott – szükség esetén vezető nullákkal feltöltött – 8 számjegynek veszi a középső 4 számjegyét, ez lesz a generált véletlen szám, és egyben a következő generálás induló értéke. Pl:
s = 2020
s² = 2020² = 04 0804 00
s := 0804
s² = 0804² = 00 6464 16
s:= 6464
s² = 6464² = 41 7832 96
s := 7832
…
Nyilván ha s-nek mindig ugyanazt az értéket adod meg, akkor az algoritmus minidg ugyanazt a álvéletlen számsort fogja előállítani. Pont ezért szokták valamiféle esetleges adattal feltölteni az induló értéket, mondjuk az UNIX-idő (az 1970. január 1., 0:00 óta eltelt másodpercek száma) utolsó négy számjegyével.
~ ~ ~
A legtöbb pszeudo-véletlen generátor idővel ismétli önmagát. Ez a 4 számjegyes middle-sqare algoritmus nyilván minimum 10 000 generálás után ismétli önmagát. Az más kérdés, hogy néhány generátornak olyan nagy a periódusa, hogy a gyakorlatban ez nem probléma.
Sok pszeudo-véletlen generátor esetén van olyan próba (hisztogram, periódusvizsgálat, autokorreláció, Kolmogorov-Smirnov próba stb…) amin nem teljesít jól.
Az "igazi" véletlenszám semmilyen módon nem következtethető ki az előtte generált, bármilyen hosszú számsorozatából. Például a kriptográfiában (is) fontos lehet, hogy a random szám minél kevésbé legyen egy korábbi random számsorozat függvénye.
Önmagában persze csak egy szám, de a random számnak nincs is igazán értelme önmagában.
Ha a nem ilyen jellegű választ vártál, akkor nem tudom milyet. Egyetlen szám az szám. Mondjuk 5. Hogy ez az 5 most egy kockadobás – mondjuk azt valódi véletlen – eredménye, egy pszeudo-véletlen szám, vagy a nappalidban a csillár ágainak a száma, vagy a kedvenc számod, az a szám szám jellegén mit sem változtat, attól az 5 még annyi, amiennyi, egy pozitív egész szám, az 4 és a 6 között.
Nyilván az eltérés abban van, hogy miből származik az adott szám. De maga a szám attól még csak egy szám. Mondjuk – ha az előző válasz nem az, amire számítottál – egyetlen szám esetén akkor kicsit részletezned kellene, hogy mit jelent számodra az, hogy egy véletlen szám „pszeudo megfelelője”. Ha dobok egy 5-öst dobókockával, akkor mit is kellene tekintenem a szám „pszeudo megfelelőjén”?
Ha egy rövidebb-hosszabb számsorunk van valódi véletlenből származó számokból, meg egy pszeudo-véletlen generátorból, na ott már lehet a számsorok között különbözőség. Lásd az előző válaszomat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!