Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a biológia bizonyítéka...

Mi a biológia bizonyítéka annak, hogy az ember nappali életmódú élőlény?

Figyelt kérdés

2020. júl. 18. 19:53
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Pl. Sötétben nem lát?
2020. júl. 18. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Éjszakai üzemmódra tervezve infravörösben látnánk és vagy ultrahanggal is tudnánk tájékozódni.
2020. júl. 18. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A belső óránk is többek között a fényviszonyokhoz szinkronizálódik, nálunk a nappali aktvitást előidézve.


"A hipotalamusz nucleus suprachiasmaticus régiójában található mintegy 20 000 sejtből álló sejtcsoport a belső óra központja, ami a retinában található – a csapoktól és pálcikáktól eltérő – mintegy tíz éve felfedezett, speciális fotoreceptoroktól kapja a fénytől és sötétségtől függő, melatoninszekréciót szabályozó jeleket. Az éjjeli sötétség hatására a melatonin elválasztása fokozódik, és fordítva, a nappali világosság hatására csökken, abbamarad. Érdekes módon az emberi szervezet a természetes fényforrásoktól elzárva is majdnem tökéletesen megtartja a természetes, napi ritmusát – csak annak az időtartama nem pontosan egy naptári napnak felel meg, hanem 24 óra és 11 percnek adódik.Bár a cirkadián ritmus szabályozásában a fény és sötétség ciklusok váltakozása a leginkább meghatározó, ezek mellett a környezeti hőmérséklet, a fizikai aktivitás, a stressz, illetve az étkezések ideje is befolyással van a napi ritmusra."

[link]


"A 90-es évek végén két tudós, Ignacio Provencio neurológus és Mark D. Rollag biológus azonosítottak egy melanopszinnak nevezett fehérjét, mely a szem egyes ganglionsejtjeiben található. Ez az anyag teszi lehetővé, hogy ezek a sejtek érzékelhessék a kék fényt, ám a csapokkal és a pálcákkal ellentétben nem a látókéreggel állnak kapcsolatban, hanem az agy azon részével, mely a belső óránkért felel. Ezen a területen van szerepe a melatonin hormonnak, ami szabályozza az alvás és ébrenlét ciklusát. A kék fény azonban éppen ennek a hormonnak a termelését megakadályozza, eltolva az ideális egyensúlyt."

[link]


+

[link]

2020. júl. 18. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a melatonin termelődése is egyértelmű bizonyíték erre
2020. júl. 18. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
90%
Többek között az a körülbelül hétmilliárd ember, akik nappali életmódot folytatnak. Szemben azzal a néhánnyal, aki mást próbál kevés sikerrel.
2020. júl. 18. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Már csak kevés fény mellett is alig tudunk tájekozódni, nemhogy teljes sötétségben.
2020. júl. 21. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!