Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a bizonyíték arra, hogy...

Mi a bizonyíték arra, hogy minden élőlénynek közös őse van?

Figyelt kérdés
Nem jöhetett létre több helyen is ugyanolyan egysejtű?

2015. okt. 1. 21:09
1 2
 1/15 sadam87 ***** válasza:
100%

Minden élőlényben DNS az örökítőanyag (vírusokban lehet RNS is, de azokat nem szokták élőkénynek tekinteni).

Minden élőlényben hasonló mechanizmus alapján zajlik a DNS másolása.

Minden élőlényben ugyanúgy fejeződnek ki a kódolt tulajdonságok (a DNS-ről RNS íródik át, az fehérjét kódol).

Minden élőlényben hasonlóan képződnek a fehérjék (riboszómákon, tRNS segítségével, ...).

Minden élőlényben ugyanaz a genetikai kód (néhány minimális eltérés lehet).

Nagyrészt ugyanabból a 20 aminosavból épülnek fel az élőlények fehérjéi (van néhány plusz, különleges aminosav, de általában nem nagy a jelentőségük).

A legtöbb élőlényben hasonló a sejthártya felépítése: az alapja egy foszfatid kettős réteg (az Archaea csoportban kicsit eltér ettől, ott éterek vannak észterek helyett).

(Most ennyi közös tulajdonság jutott eszembe.)


Ha többször, egymástól függetlenül alakult volna ki az élet a Földön, nagyon valószínűtlen, hogy minden esetben ugyanezekkel a tulajdonságokkal rendelkeztek volna a létrejött élőlények. Sokkal valószínűbb, hogy az élet közös eredetű.

2015. okt. 1. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Tehát nincs bizonyíték csak valószínű?

Úgy értem, hogy ha ugyanolyan törvények működnek mindenütt, akkor működhetnek egyformán az ugyanúgy kialakúlt életformák. Ha az evolúció működik, akkor törvényszerü, hogy ugyanúgy működik minden ujonnan létrejött egysejtű.

2015. okt. 1. 22:18
 3/15 2xSü ***** válasza:
95%
Még egy aspektus: Ha történetesen két konkurens élet alakult volna ki, valamelyik kedvezőbb helyzetben lett volna, hosszútávon kiszorította volna a másikat. Nem minden kellene ennek így lennie, de nagyon jó eséllyel az a fajta élet maradt volna meg, ami hatékonyabban hasznosítja az energiát, kevésbé sérülékeny, könnyebben alkalmazkodik.
2015. okt. 1. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
95%
Egy másik „bizonyíték”, hogy már egy darab egysejtű (egyáltalán egy komolyabb szerves molekula) létrejötte is igen valószínűtlen, két darabé egymástól függetlenül pedig szinte (ezért az idézőjel) lehetetlen.
2015. okt. 1. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
96%

> „Tehát nincs bizonyíték csak valószínű?”

Szerinted mire van TÉNYLEGES bizonyíték? Lehet, hogy a világot két perccel ezelőtt teremtették minden emlékünkkel együtt, és akkor minden élőlény egymástól függetlenül jött létre. (Eltekintve néhány vacaktól, aminek nagyságrendileg legfeljebb 2 perces életciklusa van.)

2015. okt. 1. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
53%
Egy egysejtű spontán "létrejötte" eleve lehetetlen. Olyan, mintha egy core i7-es számítógép jönne létre "véletlenül", csak még sokkal valószínűtlenebb.
2015. okt. 1. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
96%
#6-ost nem tudom miért pontozták le a sárga földig, pedig igaza van. Csak úgy a sejtet alkotó atomok egyvelegéből szinte biztosan nem állt össze hirtelen egy működő egysejtű, aki mégis így gondolja, az orbitális tévedésben van. Rengeteg előzménye, megelőző lépcsőfoka volt annak a folyamatnak, amely aztán az első működő egysejtűt produkálta végeredményként.
2015. okt. 2. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
93%

De senkisem állította, hogy egy mai egysejtű, minden mai sejtszervecskével eyszercsak bumm, megjelent...


Sokkal valószínűbb, hogy valami a mai prionoknál is primitívebb élőlények spontán jöttek létre, sejthártya és minden hasonló nélkül - egyszerű fehérjék, melyek adott körülmények között létrehozzák a saját, többé-kevésbé azonos másolataikat. Ezt ma mi egyáltalán nem hívnánk életnek, de egy olyan helyen, ahol nincs élet, és semmi nem fogyasztja a szerves (és szervetlen) anyagot, ott ez a valami a császár, ami mindent meg tud hódítani. És innen, a nem tökéletes másolás és/vagy külső sugárzások, sérülések miatti változásokat már az evolúció remekül befolyásolja, hiszen itt is megvannak a szelekciós tényezők - ami el tud vezetni az első primitív sejthártyás sejtek felé. És nem véletlenül vegetált az élet jó évmilliárdot ebben az állapotban, mire felbukkantak a mitokondriumok (melyek valószínűleg bekebelezett másik sejtek voltak), egyéb sejtszervecskék és az egyre összetettebb fehérjék, DNS-ek, melyek lehetővé tették a soksejtes szerveződést.

2015. okt. 2. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Tom Benko ***** válasza:
91%
Elvileg létrejöhetett. Csak éppen utána, amikor elfogyott a nyersanyagfölösleg, és a kettő leszármazottai összefutottak, összecsaptak, aztán az erősebb kutya elv érvényesült. Így az egyik vonal vagy kipusztult, vagy beleolvadt a másikba. Utóbbi kevésbé valószínű, anyyira hasonlóan nem jöhetett létre.
2015. okt. 2. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
93%

"Ha többször, egymástól függetlenül alakult volna ki az élet a Földön, nagyon valószínűtlen, hogy minden esetben ugyanezekkel a tulajdonságokkal rendelkeztek volna a létrejött élőlények."

Ezt igazából nem tudjuk... Valószínákeg tényleg ez a helyzet, de az a baj, hogy csak egy életet ismerünk. Jó lenne látni, hogy pl. a Marson maradt-e valami élet, vagy a Jupiter jeges holdjain. Elképzelhető, hogy ugyan azt fogjuk találni, mint itt, mert lehetséges valamilyen eddig nem ismert törvényszerűség, ami megszbaja, hogy milyen lehet a membrán, hogy mehet az információ áramlás, kifejeződés, és az ezekhez tartozó molekulákat. (persze a genetikai kód kevéssé determinált, bár állítólag az is tükröz olyan mintázatokat, ami alapján nem ostobaság egy másik bolygón is hasonlóra számítani.)


Mindenesetre amit az első válaszoló leírt, semmi kétséget nem hagy a közös eredetre vonatkozóan. Elképesztő belegondolni, hogy valamennyi élőlény a bolygónkon fundamentumában mennyire hasonló.

2015. okt. 2. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!