Mit jelent az, hogy a fény transzverzális hullám?
Te vagy az egyetlen aki fotonokról hadoválsz. De miért?
... a kérdezőnek feltűnt, hogy az az állítás, hogy a fény transzverzális hullám, abban a formában ahogy elő van adva, minimum egy büdös nagy csúsztatás. Egy közegben haladó transzverzális hullám úgy van definiálva, hogy a részecskék merőlegesen térnek ki.
Az, hogy felrajzoljuk a nyilakat hogy merre térne ki az elektron ha ott lenne, és ez merőleges a fény pályájára, hát ki nem szrj le. Ez semmilyen módon nem kapcsolódik sem a fényhez, sem az előző értelemben vett transzverzális hullámokhoz.
Én nem értek hozzá annyira, hogy egy jó intuíciót átadjak arról, hogy mitől mondják transzverzálisnak a fényt. (Az előző definíció ugyanis nem teljesül rá.)
> „Tehát ha mondjuk az x tengelyen halad a fény, akkor kizárólag az x tengelyen mérhető térerősség, nem?”
> „A középiskolában tanult transzverzális hullámok éppen attól voltak transzverzálisak, hogy nem csak az x tengelyen volt jelen a hullám.”
A térerősség, az E mező vákuumban folytonos.
A fény a klasszikus elektrodinamikában sokkal inkább síkhullám, mint csak egy egyenes mentén halad.
dq...
Ha síkhullám lenne,akkor is interferálódna.
De nyilván te nem hadoválsz itt egyedül.
Érvekkel jönnél ha volna,de nincs semmid.
"Csak azt nem értem, hogy miért lenne a fény transzverzális hullám attól, hogy az E és H vektor nem a haladási irányba mutat."
Épp azért linkeltem azt az ábrát, mert ott látszik, hogy miért. Az őt alkotó összetevők irányultsága miatt. A vízhullám is vízszintesen terjed olyan vízben is, ahol maga a víz vízszintesen meg sem mozdul.
"A térerősség, az E mező vákuumban folytonos."
Tényleg rosszul írtam, mindenhol lesz térerősség.
A fény transzverzális hullám. Ezt kísérletekből tudjuk. Most mondok egy példát!!
Annak idején 15 éve már a Cepter nagyon drágán, úgy 300 ezerért árult minden betegséget gyógyítandó polarizált lámpát. Nem viccelek! Mondom a barátomnak - aki akart is venni egyet, mert rábeszélte egy telemarketinges és már csak azon a héten adták leárazva neki 600-ról - hogy még ha lenne is gyógyhatása a polartizált fénynek és ezt eltitkolnák a tudósok, akkor is egyszerű két síktükörrel egymáshoz képest adott szögbe szerelve tud magának előállítani polarizált fényt. Ő nem hitte el. Én pedig mutattam neki a Holics gimnáziumi 3-os fizika könyvet amiben ez a kísérlet benne van. Még úgy is el lehet forgatni a két síktükröt, hogy ne távozzon fény a rendszerből, kellő szögben beállítva. Mindez egyszerű síktükrökkel megoldható !!
Kysérletileg igazolható, hogy a fény transzverzális hullám tehát
Azért nevezik transzverzálisnak pusztán, mert az. Benne az elektromos és mágneses térerősségek amplitudói a haladási irányra merőlegesek. Ezt jelenti a mechanikából ismert transzverzális hullám. A fény is az
A mechanikai hullámokban a részecske a hullám "teste" anyaga vagy a kötélnek az anyaga az amiből van. A fény esetében az elektromágnes terek az anyagai. Azaz a mechanikai hullám részecskéivel azonosak jelen esetben. Ezek kitérére egymásra merőleges. Igazoltak a polarizációval.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!