Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent az, hogy a fény...

Mit jelent az, hogy a fény transzverzális hullám?

Figyelt kérdés
Azt értem, hogy az elektromos és mágneses térerősségek a haladási iránnyal merőleges irányba mutatnak, de ennek semmi köze a fény haladásához, ugye? Tehát ha mondjuk az x tengelyen halad a fény, akkor kizárólag az x tengelyen mérhető térerősség, nem? A középiskolában tanult transzverzális hullámok éppen attól voltak transzverzálisak, hogy nem csak az x tengelyen volt jelen a hullám.
2020. ápr. 22. 15:31
1 2
 11/19 dq ***** válasza:
14%

Te vagy az egyetlen aki fotonokról hadoválsz. De miért?


... a kérdezőnek feltűnt, hogy az az állítás, hogy a fény transzverzális hullám, abban a formában ahogy elő van adva, minimum egy büdös nagy csúsztatás. Egy közegben haladó transzverzális hullám úgy van definiálva, hogy a részecskék merőlegesen térnek ki.

Az, hogy felrajzoljuk a nyilakat hogy merre térne ki az elektron ha ott lenne, és ez merőleges a fény pályájára, hát ki nem szrj le. Ez semmilyen módon nem kapcsolódik sem a fényhez, sem az előző értelemben vett transzverzális hullámokhoz.


Én nem értek hozzá annyira, hogy egy jó intuíciót átadjak arról, hogy mitől mondják transzverzálisnak a fényt. (Az előző definíció ugyanis nem teljesül rá.)


> „Tehát ha mondjuk az x tengelyen halad a fény, akkor kizárólag az x tengelyen mérhető térerősség, nem?”

> „A középiskolában tanult transzverzális hullámok éppen attól voltak transzverzálisak, hogy nem csak az x tengelyen volt jelen a hullám.”


A térerősség, az E mező vákuumban folytonos.

A fény a klasszikus elektrodinamikában sokkal inkább síkhullám, mint csak egy egyenes mentén halad.

2020. ápr. 25. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 Tak ***** válasza:
16%

dq...

Ha síkhullám lenne,akkor is interferálódna.

De nyilván te nem hadoválsz itt egyedül.

Érvekkel jönnél ha volna,de nincs semmid.

2020. ápr. 25. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
83%

"Csak azt nem értem, hogy miért lenne a fény transzverzális hullám attól, hogy az E és H vektor nem a haladási irányba mutat."

Épp azért linkeltem azt az ábrát, mert ott látszik, hogy miért. Az őt alkotó összetevők irányultsága miatt. A vízhullám is vízszintesen terjed olyan vízben is, ahol maga a víz vízszintesen meg sem mozdul.

2020. ápr. 25. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

"A térerősség, az E mező vákuumban folytonos."


Tényleg rosszul írtam, mindenhol lesz térerősség.

2020. ápr. 25. 17:16
 15/19 anonim ***** válasza:
78%
A dolog egyértelmű: a trenszverzális hullámok polarizálhatók, ill. van nekik ilyen tulajdonságuk, a longitudinálisak nem. Miután a fény polarizálható (nagy valószínűséggel a kijelző, amit épp nézel, ezen az elven működik) vitathatatlanul transzverzális.
2020. aug. 9. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
Szerintem léteznek transzverzális hullámok meg fotonok is
2020. aug. 9. 03:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

A fény transzverzális hullám. Ezt kísérletekből tudjuk. Most mondok egy példát!!


Annak idején 15 éve már a Cepter nagyon drágán, úgy 300 ezerért árult minden betegséget gyógyítandó polarizált lámpát. Nem viccelek! Mondom a barátomnak - aki akart is venni egyet, mert rábeszélte egy telemarketinges és már csak azon a héten adták leárazva neki 600-ról - hogy még ha lenne is gyógyhatása a polartizált fénynek és ezt eltitkolnák a tudósok, akkor is egyszerű két síktükörrel egymáshoz képest adott szögbe szerelve tud magának előállítani polarizált fényt. Ő nem hitte el. Én pedig mutattam neki a Holics gimnáziumi 3-os fizika könyvet amiben ez a kísérlet benne van. Még úgy is el lehet forgatni a két síktükröt, hogy ne távozzon fény a rendszerből, kellő szögben beállítva. Mindez egyszerű síktükrökkel megoldható !!


Kysérletileg igazolható, hogy a fény transzverzális hullám tehát

2020. aug. 10. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:
Nem tudom honnan jött most ez a sok válasz, de a kérdésem továbbra is az, hogy mitől nevezik transzverzálisnak. Nem pedig, hogy honnan tudunk a transzverzalitásáról. A középiskolában azt tanítják, hogy transzverzális az, amikor a részecskék a terjedési irányra merőlegesen térnek ki. Itt nincsen se részecske, se kitérés. Egy egyenes mentén terjedő fény van, hol nagyobb térerősséggel, hol kisebb térerősséggel.
2020. aug. 10. 18:40
 19/19 anonim ***** válasza:
100%

Azért nevezik transzverzálisnak pusztán, mert az. Benne az elektromos és mágneses térerősségek amplitudói a haladási irányra merőlegesek. Ezt jelenti a mechanikából ismert transzverzális hullám. A fény is az


A mechanikai hullámokban a részecske a hullám "teste" anyaga vagy a kötélnek az anyaga az amiből van. A fény esetében az elektromágnes terek az anyagai. Azaz a mechanikai hullám részecskéivel azonosak jelen esetben. Ezek kitérére egymásra merőleges. Igazoltak a polarizációval.

2020. aug. 10. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!