Egy szénerőművet lehet környezet barátabbá tenni?
@ Wadmalac #19 "Én konkrétan azért megkérdezném a növényeket is."
Érdekes felvetés. És tudod mit, megtették, és teszik is. Azaz a széndioxiddal dúsított légtérben neveltek, nevelnek haszonnövényeket. Illetve folynak manapság is optimalizációs kísérletek. (Még utána kell néznem, hogy ne csak a "szóbeszéd" útján... :)
"... ha a zöldállomány nem gyarapszik, hanem fogy (lásd erdőirtások, pusztuló tengeri zöldplankton),..."
Azért bontsuk ketté a tengeri zöld plankton, és a szárazföldi zöld állomány hatását a széndioxid egyenleg kapcsán.
Továbbá a szárazföldi zöld állományt is legalább két - a széndioxid elnyelés-kibocsájtás(!) szempontjából nagyon lényegesen eltérő módon működő részre bonthatjuk. (Persze ez nagyon nagyvonalú csoportosítás, de a működést, és arányokat jól szemléltetheti.)
1. A beállott egyensúlyú őserdőkre, (esőerdők tajgavidékek, és a világ összes nagyjából nem bolygatott erdőire gondolok itt) meg az legtöbb szárazföldi természetes növénytársulás. Ezek széndioxid elnyelés-kibocsájtás mérlege a nulla közelében vacillál. Egyensúlyban vannak, és voltak is hosszú időskálán. (Évszázadok minimum.) Azaz ezek NEM csökkentik a széndioxid szintet, csak "pufferelnek".
2. A növekvőben lévő növénytársulások. Ezek csökkentik a széndioxid szintet azzal, hogy sokkal több a beépülő anyag, mint a visszajutó szén mennyisége. Például ilyenek a "sarj erdők", vagy bizonyos mocsári növénytársulások, és az olyan mezőgazdasági, erdőgazdálkodási folyamatok ahol az anyag nem kerül oxidálásra. (Égetés, megevés, komposztálás stb. Azaz "fosszilizáljuk" a szenet, nem lesz mindből széndioxid.)
A fentiek egy része ennek szólt:
"Ha a növény-, a klorofill-tömeg nem gyarapszik, akkor nem tud elnyelni több CO2-t, mert a saját pusztulása, bomlása is felszabadít metánt és széndioxidot, egyensúlyban van."
De itt egy videó. Tudom, nem fog tetszeni sokaknak. Nem baj.
https://www.youtube.com/watch?v=ZLscfVwVyo8
"Így én nem bíznék abban, hogy a föld flórája megoldja a plusz CO2 kérdését"
Nos, ha kőszenet égetünk az erőművekben, akkor a zömmel a karbon korban fosszilizálódott szenet alakítjuk széndioxiddá. Azaz a föld flórájának produktumát alakítjuk vissza. Ezt kb. kétszáz éve csináljuk. Persze az utóbbi száz évben felszaladt azután csökkenni kezdett. (Lásd. szénbányák bezárása. :) Most meg (Csernobili mutatvány) megint növekszik a felhasználás. Közben meg megy a rinyálás: CO2 így, CO2 úgy.
Persze, ha a szénerőművet "környezetbaráttá" tesszük, (Sztrogoff jó példát/példákat hozott) akkor tulajdonképpen semmi baj a szenes hőerőművekkel.
Ezt írja Szrogoff (és nagyon igaza van :)
"Másfél év működés után a kazán aljánál felnyúltam egy falon kívül bilincselt vezeték tetejére, és... poros volt ugyan, milyen lett volna másfél év után, DE NEM szénporos. Tájékoztattak bennünket, hogy akkorát tisztítottak a kimenő gázokon, hogy nem tudták detektálni a környéken, hogy merre megy - a trotyma útjába akartak ugyanis olyan mérőállomásokat telepíteni, ahol olyan növények voltak, melyekre az akkori zöldek azt mondták, hogy a szenes erőmű tönkreteszi ezeket. Így aztán valami adalékanyagot kevertek a kéménybe, hogy tudják térképezni. :)"
Utólag belátom, a fenti idézet pontos válasz az eredeti kérdésre: "Egy szénerőművet lehet környezet barátabbá tenni?"
Nemhogy lehet, de sok helyen meg is tették.
Arról a szerencsétlen széndioxidról meg le kellene szállni.
De rendben, ha már mumus, akkor meg? Mi a .... baj van az atomenergiával? Az kérem, hogy a racionális veszély racionálisan lecsökkenthető, de ezt érzelmileg(!) sokan nem fogadják el. Ugyanolyan pszichózis mentén, mint a repüléstől való irracionális rettegés. Vannak akik képtelenek repülőre szállni. Tényleg, ha valami gebasz van meghalhat rajta mindenki. De azért naponta milliók szálltak repülőgépre. És érdekes némely, - többszáz utas halálát okozó - baleset után sem tiltották be a repülést, nem korlátozták a repülőgépek gyártását. Annyit tettek, hogy igyekeztek biztonságosabbá tenni a repülést. Passz. De nem korlátozták, protestáltak ellene, nem lett belőle "politika".
Az egész tuhuvabohu ami a széndioxid, és az atomerőművek körül folyik egyszerű vallási, világnézeti szütymörgés. Tessék ezt figyelembe venni. Igen, már hallani vélem a zúduló ellenérvözönt... :)
De nekem is vannak vélelmeim, és elmondom, utána majd a többiek az ő vélelmeiket zúdítják. Ez teljesen rendben van... :)
dellfil
"ha kőszenet égetünk az erőművekben, akkor a zömmel a karbon korban fosszilizálódott szenet alakítjuk széndioxiddá. Azaz a föld flórájának produktumát alakítjuk vissza. Ezt kb. kétszáz éve csináljuk."
Vagyis 200 év alatt kipufogjuk azt a szenet a légkörbe, amit a természet ezer, millió évek alatt raktározott el.
Nem gondolod, hogy ez így azért nem egy tipikus egyensúly?
"Vagyis 200 év alatt kipufogjuk azt a szenet a légkörbe, amit a természet ezer, millió évek alatt raktározott el."
Na, ja. Kétszáz éve használjuk "ipari" méretekben a szenet. Ez nem jelenti azt, hogy elégettük az összeset.
Másodszor, mennyi szén fosszilizálódhatott az alatt a pár tízmillió év alatt? Mennyi van még a földben? Mennyit használtunk, használunk el évente?
(No ennek viszonylag könnyen utána lehet járni. Tán még az eddig elégetett mennyiséget is megsaccolhatjuk.)
Mondjuk az már nehezen, hogy mekkora lehetett - "éves szintre" lebontva - a "fosszilizációs" ráta.
" A Föld könnyen kitermelhető kőszénkészlete több mint egybillió tonna." Mondja a wiki. Elfogadható? Valószínű, jó nagyságrendi közelítés.
Ráadásul a kitermelésre érdemes mennyiség csak töredéke a ténylegesnek. Sőt annak sem termeltük le az egészét. Sőt! Csak töredékét. Amúgy: "Évente mintegy 5 milliárd tonna kőszenet használunk fel."
Egy kis olvasnivaló:
Igaz, ez főként Magyarországról szól, és nagyon nem eklatáns példa a világra vonatkoztatva.
dellfil
"Na, ja. Kétszáz éve használjuk "ipari" méretekben a szenet. Ez nem jelenti azt, hogy elégettük az összeset."
Nem. Kábé a 80%-a még meglehet, ennek még kábé a felét tudjuk hozzáférhetően elhasználni. Csak kb. négyszer-ötször olyan tempóban használjuk-bányásszuk, mint mondjuk 100 éve.
És ennyivel gyorsabban durrantjuk is a légkörbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!