Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tudománnyal szembeni szkepti...

A tudománnyal szembeni szkepticizmus miért alakult ki?

Figyelt kérdés
Alapvetően nem vallásos emberekkel beszélgetve is azt tapasztalom, hogy nem bíznak az eredményeoben. Cinikusan megjegyzik, hogy "persze a brit tudósok megint kitaláltak valamit."

#tudomány #szkepszis #szkeppticizmus
2020. márc. 3. 11:37
1 2 3 4 5 6
 31/58 Wadmalac ***** válasza:
76%

""Szerintem más ha egy laikus szkeptikus.." Ez bizonyos kereteken belül lehet csak igaz, mint írtad, ha utána tud keresni valaki az eredeti infónak. A legtöbb esetben ezt nincs lehetőséged megtenni, mert adott helyzetben és szinte azonnal kell tudnod dönteni."


Nem kell tudnod. És ha tárgyilagos vagy, akkor a megfelelő adatok hiányában NEM döntesz.

Különben a döntésed sima szubjektív döntés lesz, ami tudományosan nézve értéktelen.


Ha valaki a megfelelő tudás, infomrációk hiányában szkeptikus, az ugyanannyira rossz, mint ha ugyanilyen körülményke közt HISZ valamiben.


És most jön a fontos pont.

Ha NINCS megfelelő alapom dönteni, de mégis dönteni kell vagy akarok, akkor még mindig jobb döntés olyanok döntéséhez igazodni, akiknek hitelesen megvan a helyes döntéshez a tudásuk, mint velük szemben álló álláspontot felvenni.


És ilyen esetben sok száz év alatt felépített tudományos ismeretanyag nagyságrendekkel biztosabb alap, mint egy érdekes "kételkedő" youtube videó.

2020. márc. 4. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/58 Wadmalac ***** válasza:
78%

És tökéletesen egyetértek Delfillel. Pont ilyen emberekről szól ez a topik.


Minden egyes sora cáfolható szedett-vedett, általánosításokkal telespékelt prekoncepciós halmaz, de számára ez nem számít, mert ő ebben HISZ.


Hitvitába meg tudomány rovatban kár belemenni.

2020. márc. 4. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/58 anonim ***** válasza:
22%

Mindig döntesz. Mint írtam, olyan kérdésekben, ami téged közvetlenül érint, abban van ennek jelentősége, a többiben meg tök mindegy.

Szerencsés vagy, hogy egyszer sem toltak eléd papírt egy kórházban azzal, hogy ha aláírod általában ez várható, ha nem akkor meg általában az. És soha, egyetlen ilyen helyzetben sem az orvos, vagy az orvostudomány dönt, hanem te. Minden felelősséget és következményt te vállalsz át azzal, hogy 1,5 percben tájékoztattak a várható következményekről azok a kedves szakemberek, akik 10 évig tanultak erről azokban a nagynevű intézményekben. Szóval de, néha dönteni kell.

2020. márc. 4. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/58 anonim ***** válasza:
73%
Ja, bocs, nem tudtam hogy direkt olyan emberekről szól a kérdés akiket jól esik bszogatni a tudomány nevében. :D Azt hittem a kérdés tényleg arról szól amit elolvastam...
2020. márc. 4. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/58 anonim ***** válasza:

'És soha, egyetlen ilyen helyzetben sem az orvos, vagy az orvostudomány dönt, hanem te. Minden felelősséget és következményt te vállalsz át azzal, hogy 1,5 percben tájékoztattak a várható következményekről azok a kedves szakemberek, akik 10 évig tanultak erről azokban a nagynevű intézményekben.'


Az orvosok jól kifejlesztett és biztonságos terápiákat alkalmaznak, de mindennek van kockázata. Nyilván előfordulhat bármi, így az orvosnak is van felelőssége, például egy egyszerű vakbélműtét is jár kockázattal, amit vállalnod kell, de választhatsz, ha nem vállalod a műtétet a mortalitás 100%, ha meg elvállalod, akkor 0.1%.

Nehéz a döntés?

2020. márc. 4. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/58 anonim ***** válasza:
22%
Tényleg azt gondolod, hogy 100 és 0,1% kérdésekben kell aláírnod 3 oldalas nyilatkozatokat, és hogy az csak a felmerülő kockázatokat érinti? Nem.
2020. márc. 4. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/58 anonim ***** válasza:
22%
#32 Tehát, hogy én is értsem, ti feltételeztek egy mély tudatlanságba süllyedt emberi réteget, akik nem elég, hogy tudatlanul tengetik az életüket, még azokat a tanokat sem képesek egy az egyben magukévá tenni, amikről azt hallották, hogy náluk okosabb emberek mondták, és vagytok ti, kisebbségbe szorult réteg, akik felette álltok ennek a szintnek, és bölcsen befogadjátok a hallott anyagot, ez a kérdés pedig közvetlenül azokra az emberekre vonatkozott akiket ti a többségnek ítéltetek meg, a többi válaszoló pedig egyszerűen nem is arra válaszolt amire kellett volna, hiszen ez a kérdés a tudatlan, tanulatlan, buta és önfejű embereket akarta jellemezni, és nem a tudománnyal szembeni szkepticizmus okára lett volna kíváncsi. Én kérek elnézést, hogy elrontottam ezt a remek szórakozást.
2020. márc. 4. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/58 anonim ***** válasza:
82%

A laikus szkeptikusok mindenről döntenek, a tények hiányos ismeretében.


Makacsul, megváltoztathatatlanul. Ez a hit inkább.


A valódi szkeptikus utánajár a tényeknek, alaptudás hiányában pedig elfogadja azok véleményét akik mondjuk 40 éve a szakterületen vannak.


Egy orvosi döntés már személyesebb, ott benne van az egyén kockázattűrő képessége. A %-os arányok azért %-os arányok, mert egy valószínűséget mutatnak. Tehát sajnos a te esetedre NEM lehet pontos szimulációt végezni, csak azt mutatják meg, hogy mondjuk 1000 korábbi terápiából 800 sikeres volt.


Ebből aztán az orvosnak és neked kell kikalkulálnod hogy bevállaljátok ezt a kockázatot vagy sem. Neked csak a módszertanban kell megbíznod amivel a tanulmány készült. Illetve az orvosban. A többit neked kell eldönteni, mert színtiszta szerencsejáték.

2020. márc. 4. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/58 anonim ***** válasza:
100%

Pl mondok egy példát a valódi szkepticizmusról.


Olvastunk és kielemeztünk egy konkurrens cikket, és kiderült hogy módszertanilag hibás volt egy kísérlet illetve több hibás adatot is közöltek. Apróság de átment a szaklap review rendszerén.


A cikket visszavonattuk. Vagy később korrekcióval újra ki lehet adni majd.


Ez a tudományos szkepticizmus, egy egészséges vita két tudóscsoport között. Beismerték a tévedést.

2020. márc. 4. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/58 anonim ***** válasza:
Már elnézést kérek, de az általad említett emberek a Nature-ben olvasottak hatására ingatják a fejüket, vagy a Nőklapjakafé Hypertérenergia a mikrohullámú sütőben című cikkén hitetlenkednek? Szerintem nem baj, ha egy képes női hetilap "Mi az az 5 készülék amit ne használj a terhességi teszt elvégzése előtt 37 perccel" című cikkén kacarászik még az átlagember is.
2020. márc. 4. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!