Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A gravitációs erő függ az...

A gravitációs erő függ az adott test nagyságától?

Figyelt kérdés
Értem ezalatt,hogy pl a Föld gravitációs ereje kisebb,mint a Jupiteré,és ugye a Föld is jóval kisebb,mint a Jupiter...Tehát?
2010. júl. 19. 11:54
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Tömeg, távolság.
2010. júl. 19. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
24%
Ebben van egy kis tévedés. A sűrűségtől igenis függ a gravitációs erő nagysága, persze csak olyan értelemben, ha a test sugara megközelíti a Schwarschlied-sugarat. Ezt nem a Newton-féle gravitációs törvényből lehet kiszámítani, hanem az általános-relativitás elméletből. A föld gravitációs ereje jóval kisebb a Jupiterénél,még ha figyelembe vesszük ezt a tényt. Akkor lenne erősebb a gravitációs ereje, ha néhány cm nagyságú gömbbe sűrítenénk a Föld összes tömegét, ekkor ugyanis fekete lyukká alakul.
2010. júl. 19. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
60%
Nincs tévedés. Ha összenyomod, kisebb lesz a távolság (közelebb tudsz menni). Föld tömegű test Schwarzschild sugara egyébként 8,87 mm.
2010. júl. 19. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
69%

A válasz, ahogy a legelső hozzászóló írta: nem. A gravitációs erő a testek (mert hogy mindig két test között beszélünk gravitációról...) távolságától, és tömegközéppontjaik távolságától függ. Ilyen esetekben bármilyen test helyettesíthető egy azonos tömegű, pontszerű, kiterjedés nélküli elméleti testtel. Ilyenformán csupán a mérettől nem függ, más kérdés, hogy a testek kiterjedése miatt ugye bizonyos távolságnál közelebb nem viheted a tömegközéppontokat egymáshoz. Magyarul egy Föld tömegű fekete lyuk, mondjuk 100 ezer kilométer távolságból ugyanakkora erővel hat az ugyanazon tárgyra, mint a Föld maga, noha méretük nem egyforma. De ez már nem lenne igaz, mondjuk a tömegközépponttól mért 1000 km távolságban, pont a Föld kiterjedtsége miatt (azaz nem helyettesíthető pontszerű tömeggel).


maci

2010. júl. 19. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

távolságától, és tömegközéppontjaik távolságától


helyesen:


tömegüktől, és tömegközéppontjaik távolságától


maci

2010. júl. 19. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Ha a Föld hirtelen összezsugorodna fekete lyukká, a gravitációját ez nem befolyásolná. Ugyanúgy keringne a Nap körül, változatlanul kerülgetnék egymást a Holddal, és 6378 km távolságból azonos lenne a gravitációs gyorsulás a jelenlegivel, ahol most szintén 6378 km-re vagyunk a tömegközéppontól.
2010. júl. 19. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Nekem nem világos, hogy miért lenne 6370 km-re ugyanakkora a gravitációs gyorsulás. A fekete lyuk egy olyan test, aminél a szökési sebesség megegyezik a fény sebességével. Ebből számomra az következik, hogy a felszínen az eseményhorizonton a gravitációs gyorsulás értéke legalább a fény sebességével egyezik meg, ami a tapasztalattal egybe is vághat. Hiszen a Jet is így alakul ki. A gázcsóva amit egy átlagos fekete lyuk leszakított egy csillagról majdnem fénysebességre gyorsulva éri el az eseményhorizontot és útközben a súrlódás miatt hihetetlenül felhevül. Legalább is én így tudom. Javítsatok ki ha tévedek. Még a klasszikus számítási mód szerint is a g gravitációs gyorsulás értéke hihetetlenül nagynak kellene legyen, nem pedig az általános relativitással számolva. 6370 km távolságban nem értem miért lenne csak 10 m/s^2 ez az érték. Számomra ez egyáltalán nem világos.
2010. júl. 19. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

...az eseményhorizonton a gravitációs gyorsulás értéke legalább a fény sebességével egyezik meg...

Gyorsulás nem egyezhet sebességgel. Szökési sebesség, és nem legalább, hanem pontosan, ezt jelenti az eseményhorizont.

Viszont ez az eseményhorizont 8,87 mm távolságban van a tömegközépponttól, mi pedig 6378 km-ről beszélünk.


Jet egy kicsit másképp jön létre, de ez hosszabb történet.


"Még a klasszikus számítási mód szerint is a g gravitációs gyorsulás értéke hihetetlenül nagynak kellene legyen..."

Nyugi, ki fog jönni, számold át még egyszer, valahol elrontottad. Mindegy hogy Newton vagy Einstein szerint számolod, csak a sokadik tizedesben lesz eltérés.

2010. júl. 19. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Nyugodtan kiszámolhatod. Egy Föld tömegű fekete lyuk középpontjától mért 6370 km távolságban a gravitációs gyorsulás 9,81 m/s^2 (ha a másik tömeg nagyságrendekkel kisebb a Föld tömegénél!)


maci

2010. júl. 19. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Ha józanul belegondolunk akkor attól, hogy a Földet összenyomjuk egy kis gömbbé, attól nem nőhet meg a gravitációja, mert az a tömegtől függ(adott távolságok esetén) és az nem változott.

Ha viszont nem adott a távolság akkor közelebb mehetünk a tömeghez(tömegközépponthoz) és így nő a gravitáció. A feketelyuk inkább a lecsökkentett távolsággal operál nem konkrétan a tömegével.

2010. júl. 19. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!