A csillagászok átérzik, hogy miket mondanak?
Végezz el egy MSc-t, 5 év alatt. Aztán egy doktorit még 5 év alatt, majd foglalkozz egy feketelyuk gravitációs adataival 10 évig...
Első hónapban megszokod mekkora az egész :D
A milliárd lóerős autón azért képednének el az emberek, mert jó pár nagyságrenddel nagyobb, mint ami általános ilyen esetben.
Csillagászati léptékben viszont teljesen megszokott milliárdos és ennél jóval nagyobb nagyságrendekkel is találkozni. Szóval aki ezzel foglalkozik, számára ez nem elképesztő, hisz mindennapos dolog hogy ilyen nagy számokkal találkozik.
Megszokás kérdése.
Az űrben teljesen más léptékű távolságok vannak, mint amit a hétköznapi életben megszoktunk. Ez elsőre furcsa lehet, de az ember ahogy megismeri a tágabb értelemben vett világot, ahol él, egy idő után már az lesz furcsa, hogy folyton el "kell" képedni olyan távolságokon, amik mondjuk a telejs világegyetemnek az egy milliárdod részét sem teszik ki.
"Olyan, mintha én azt mondanám, hogy most beszélni fogok az egymilliárd lóerős autóról"
Akkor is elcsuklik a hangod, amikor 80 km/h-val száguldó autókról, vagy 100 km/h-val süvítő vonatokról beszélsz? Nem hinném. Pedig mielőtt ezek általánossá és megszokottá váltak volna, ugyanígy megrökönyödtek tőle az emberek, mint te a távolságoktól. Mert egyszerűen nem szokták meg, nem látták át, hogy az milyen.
Ha a távolságot vesszük, egy határig el lehet képzelni őket, ha van mihez hasonlítani. Azzal, amivel gyakran találkozunk, keveseknek van nehézsége, de például már a seregben, a lövészeten komolyan kellett gyakorolni előtte a távolságbecslést, ugyanis a lövedék röppályája miatt állítani kell a nézőkét, hogy ne alá, vagy fölé trafáljanak a célnak és ehhez pontosan meg kell becsülni a távolságot, ami nem lehetetlen némi gyakorlattal. Ha viszont Miskolc Debrecen távolságot becsüli meg az ember, már viszonyítani kell, nem mindegy, hogy vonaton, kerékpárral, vagy gyalogmenetben történik, egészen más a kialakított kép, de még ez is emberi fogalom, a modern időkben már nem lehetetlen ezt így, vagy úgy elképzelni, de már a Hold Föld távolságra sincs igazán etalonunk és a távolabbi mértékekre meg pláne.
A számolásban is ez a helyzet, leírsz egy számot, aztán mögé egy nullát, majd még egyet és így tovább, nem is kell sokat írni és elveszti az ember a valóságos kapcsolatot a mennyiséggel, mert ugye teleírhatod a füzetet minden további nélkül a nullákkal, de már régen nem becsüli meg senki, mennyi is az valójában, de nincs különösebb vonzata, osztani, szorozni ugyanúgy lehet, mint a kisebb számokat, lehet velük végezni a műveleteket csodálkozás nélkül.
A csillagászok egészen biztosan megpróbálták már egy csomószor elképzelni azt, amiről írsz, de szerintem aligha sikerülhet ez bárkinek is, attól függetlenül, hogy biztosan elképedtek és megdöbbentek közben, de egy idő múlva nem foglalkoznak ezzel ennyire, mert valamilyen képet a gyakorlattal szereznek azért, ha nem is olyan pontosat, mint a lövész a céltáblával, de annyit azért igen, hogy kezelni tudják valamennyire ezeket a gondolatokat.
A matematika, kérlek, az a csodálatos.
Baromi nagy számokat le lehet írni akár pofonegyszerűen hatványozással, mert például N szer tíz a huszonharmadikon már egy bazi nagy szám, de ha én most azt találom leírni, hogy a százezrediken, akkor már a szám elképzeléséhez is műveleteket kell végezni.
Mondjuk a karakter méretétől függően megszámolom, hogy mennyi nulla van egy sorban, majd hány sor van egy oldalon, így kijön mondjuk négyszáz nulla, aztán a füzetben van tíz lap, az húsz oldal, így egyetlen füzetbe írhatunk nyolcezer nullát a szám után.
Aztán rögtön kiderül, hogy magát a számot tizenkét és fél füzetbe lehet leírni.
Na mármost ha én olyan kópé gazfickó vagyok, hogy a hatványkitevőhöz pajkosan hozzábiggyesztek még pár nullácskát, akkor a Fűzfői papírgyár éves termelése kell ahhoz, hogy számtalan füzetbe leírjuk a valóságos számot, hacsak nem vezetünk be mértékegységeket, olyan módon, mint a csillagászatban a fényév, jobban mondva a parszek, amit aztán simán lehet tovább ragozni, mint kilo, mega, gigaparszek, mert hát miért mikronban számolnánk ezeket a távolságokat, ha van kézenfekvőbb megoldás is?
Ja, hogy elképzelni, mennyi is ez?
Tudja a franc...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!