Mi az igazság a románok eredetéről? Hogyan kerültek Erdélybe? Tényleg mindig ott voltak?

Figyelt kérdés
2019. júl. 21. 12:26
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

"Nekem pl az ükszüleim egy szót nem tudtak magyarul, pedig nem voltak szászok meg semmi németek, ugyanolyan magyarok voltak mint bárki más. Dédszüleim is az iskolában tanulták a magyart mert kötelező volt a 19 század végén."


Tehát akkor nem voltak magyarok, csak betelepültek valahonnan, de ez nem tartozik a kérdéshez. Nekem dédszüleim is magyarul beszéltek, pedig csak a 4 elemit járták ki, tehát nem az iskolában ragadt rájuk.

2019. júl. 22. 09:05
 12/18 anonim ***** válasza:
Az USA-ban több százezerre tehető azon megkérdőjelezhetetlen magyarok száma, akiknek a gyerekei már nem beszélnek magyarul. Ők tudják, miért, de nem beszélnek. Szóval akkor ők amerikaiak?
2019. júl. 22. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

Amerikai állampolgárok, de etnikailag magyarok.

Éppen ezt mondtam, hogy ha valakinek a dédszülei még magyarul sem beszéltek, akkor ők csak magyar állampolgárok voltak, de etnikailag (származást tekintve) nem.

Tehát rossz példa arra, hogy 200 éve senki nem beszélt magyarul, hanem a németet meg a latint használta a mindennapokban is.

Az iskolában nem tanulhatta meg 10 millió ember a magyar nyelvet, a sokkal könnyebb angol sem megy sokaknak 10-15 év tanulás után sem, akkor a régi 4 osztályos rendszerben ki a fene tanult volna meg magyarul az iskolában? Nem jártak akkoriban gimnáziumba, egyetemre meg nyelvtanárhoz az emberek.

Tehát biztosan volt egy nagy számú, több milliós réteg, aki már akkor is a magyart beszélte a mindennapok során, a jövevények pedig magyar nyelvű környezetben hamar megtanulták a nyelvet. Az eredeti nyelvük pedig pár generáció után elfelejtődött, főleg ha vegyesházasságból születtek gyerekek és az anyjuk magyar származású volt.

2019. júl. 22. 15:23
 14/18 anonim ***** válasza:

#11

Akkoriban az ország ezen szegletében senki nem beszélt magyarul. Nem ismertek olyat aki tudna magyarul. Jah igen és itt most ne valami határon túli részt képzelj el. Fejér megyéről van szó.

2019. júl. 22. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:
Persze persze. Akkor ezen az alapon simán válthatna most mindenki angolra mert megtanulja az iskolában, aztán az unokái már angolul fognak beszélni. Sajnos ez marhaság, mindig kell egy viszonylag jelentős népesség, ami asszimilálni tudja az idegen elemeket. Pusztán olyan környezetben, akiknek az anyanyelve eltérő az adott nyelvtől, nem fog menni, mivel a mindennapokban úgyis az anyanyelvét fogja használni, nem az iskolában kapott tudás alapján nyögdécselni egy másik nyelven. Tehát nyilván jöttek németek, szlovákok, románok, de jellemzően nem tömbökben telepedtek le, hanem a magyar lakosság közé és hosszabb-rövidebb idő után asszimilálódtak.
2019. júl. 22. 17:37
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

Azzal maximálisan egyetértek, hogy tényalapon kell a kérdéshez közelíteni, nem pedig szeretem-nem szeretem alapon. Csak akkor valóban a tényeket nézzük, mert ha így közelítünk a dologhoz, egyrészt azt fogjuk látni, hogy az ilyen „amagyarokmindigiselenyészőkisebbségvoltak”-teóriák ellenőrizhetetlen, üres spekulációk. Másrészt a következőket konstatálhatjuk:

1. amint arra részint a kérdező is utalt, Erdélyben gyakorlatilag nem létezik román eredetű toponímia. A magyar eredetű helynevek mellett szép számmal találunk török (bolgár/besenyő) és szláv neveket is, román elemeket viszont legfeljebb szórványosan, és inkább csak a mikrotoponímia szintjén;

2. míg pl. a bolgártörök és szláv jelenlét (ahogy különben legalábbis a XX. századtól a magyar is) forrásokkal és régészetileg egyaránt igazolható, a románoknak sem a forrásokban, sem a korai leletanyagban nincs egyértelműen kimutatható nyoma (forrás-vonalon Anonymusba, aki különben is későbbi most inkább ne menjünk bele, mert bonyolult és zsákutca);

3. a kontinuitás-sztori mellett a román történettudománynak ennek megfelelően mindedig gyakorlatilag csak egy érvet sikerült felhoznia: a nyelvi érvet, hogy kérem szépen ez egy újlatin nyelv, csakhogy

4. ez nem érv. A Kárpátoktól, sőt a Dunától délre (ahonnan más, komolyabb elméletek a románokat eredeztetik) ugyanúgy a Római Birodalmat találjuk még a késő-ókorban is, azzal az apró különbséggel, hogy Moesiában hosszabb ideig volt római jelenlét, mint a Kárpát-medence kelti részén, tehát a nyelvi hatások is erősebbek lehettek;

5. ugyanebbe az irányba mutat az az apróság is, hogy az újlatin nyelvek keleti csoportjának (az egymáshoz nagyon közel álló román, aromán, meglenoromán és isztroromán) közül kettőt a Dunától délre, egyet pedig a délszláv térség nyugati szélén beszélnek, amely szóródásnak életszerűbb epicentruma a (Nyugat-)Balkán, mint a Kárpát-medence keleti karéja, ráadásul

6. areális nyelvészeti szempontból a keleti újlatin nyelvek, az albán, a macedoszláv, részben a bolgárszláv (és az újgörög) szintén nagyon közel állnak egymáshoz: ugyanannak az ún. balkáni sprachbundnak képezik a részeit (ezen belül különben a román és az aromán az albánhoz állnak a legközelebb). A nem-nyelvészek kedvéért: a sprachbund vagy areális csoport olyan nyelvek csoportja, amelyek a földrajzi közelségből adódóan egy idő után elkezdenek hasonlítani egymásra mind szókészletileg, mind grammatikailag, akkor is, ha egyébként különböző nyelvcsaládokba vagy( mint itt,) nyelvcsaládágakba tartoznak (a balkáni sprachbund esetében pl. jellegzetes a hátravetett, enklitikus határozott névelő, az analitikus melléknévfokozás stb.). Namármost ezek az areális hasonlóságok (a román nyelv erdélyi, moldvai, bukovinai tájszólásaiban is megvannak!) nehezen magyarázhatóak, ha a román a csoport többi nyelvétől elszigetelve fejlődött a Kárpátok között. A nyelvcsaládág-hovatartozás tehát könnyedén kialakulhatott a Dunától délre, az areális jellegzetességek viszont nehezen alakulhattak volna ki a Dunától északra.

Summa summarum: semmiféle bizonyíték nincs arra, hogy a románok a dákok leszármazottaiként „őshonosak” Erdélyben, lehet azonban amellett érvelni, s éppen a román történészeknek oly kedves nyelvészeti érvek segítségével, hogy az etnogenézisük (amennyiben a román nyelv a román nép nyelve (bár ebben pont nincs okunk kételkedni)) a Dunától délre, valahol a balkáni térségben mehetett végbe.

2019. júl. 22. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim válasza:
Tudtommal a románok valahol az észak-görögországi hegyekben, Tesszália környékén "alakultak ki". Ezt a részt a 14. századig sok forrásban Great Vlachia, vagy Vlachia formában emlegetik. Onnan húzódtak felfelé a Duna és a Kárpátok közé
2019. júl. 23. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
58%
Soha az életben nem éltek "románok" Erdélyben. Mindig is magyar volt akik ugyanígy együtt éltek némi szláv és sváb anyanyelvűvel a történelmünk folyamán. Volt egy népcsoport akik állattartással, libatartással és kecskepásztorkodással foglalkozott akiket Ceaușescu telepített be Erdélybe az ott élő lakosok ellen. És oláh cigányokat a határ menti községekbe hogy még véletlenül se higgye azt senki hogy magyar földön vagyunk ott.
2019. júl. 24. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!