Mi az igazság a románok eredetéről? Hogyan kerültek Erdélybe? Tényleg mindig ott voltak?

Figyelt kérdés
2019. júl. 21. 12:26
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
14%
A történelmi Magyar Királyságnak mindig is kevert lakossága volt és a magyarok kisebbségben voltak. Erdélyben is. Amióta léteznek hiteles feljegyzések azóta ott élnek románok.
2019. júl. 21. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Ha jól tudom 1210-ből származik az első hiteles említésük, tehát 300 évvel a magyar honfoglalás és 200 évvel az államalapítás után történt.

Hogyan őrizték meg majdnem 1000 évig az identitásukat annyi nép között, akik azon a területen éltek? Hogyhogy nem olvadtak be közéjük nyelvileg és kulturálisan?

Ha jól tudom Erdélyben jelentős szláv népesség élt a honfoglalás idején, mivel több erdélyi folyónév és településnév is szláv eredetű...ha ők eltűntek, beolvadtak a környező népekbe 200-300 év alatt (mert már pl a tatárjárás idején nem említenek erdélyi szlávokat), akkor a románok hogyan voltak képesek megőrizni identitásukat? Nem lehet, hogy már csak akkor érkeztek nagy számban, amikor a magyar állam hatalma lehanyatlott és nem tudták "elmagyarosítani" a betelepülő románokat?

Romániában bizonyított tényként tanítják a dák-római folytonosságot, pedig szerintem csak egy kamu az egész, amit a Habsburgok találták ki, hogy a románokat a magyarok ellen fordítsák, ezzel is gyengítve őket.

Én úgy gondolom, hogy az őshazájukat a mai Albánia és Macedónia környékén kell keresni, ahova vagy Illíriából vándoroltak le a szlávok elől vagy a bizánciak szállították át őket Dél-Olaszországból hogy velük pótolják az emberveszteséget amit a 6. - 7. századi balkáni háborúk okoztak. Onnan pedig szépen lassan északra vándoroltak, a bulgárok is áttelepítették őket, amikor az ő uralmuk alá került Macedónia és Albánia, így kerültek nagy számban a Észak-Bulgáriába, a Fekete-tenger vidékére. Onnan meg szépen lassan beszivárogtak Erdélybe, amikor pedig Erdély önálló fejedelemség volt, szinte csak Havasalföldről és Moldvából tudtak hozni munkaerőt, hiszen a megszállt magyar területek lakossága szinte elenyészett.

2019. júl. 21. 15:28
 3/18 A kérdező kommentje:
Ja és 1210-ben még csak Erdély délkeleti részén említik őket, mint betelepített határőröket, de a belsőbb területeken nem éltek.
2019. júl. 21. 15:29
 4/18 anonim ***** válasza:
38%

"Ha jól tudom 1210-ből származik az első hiteles említésük, tehát 300 évvel a magyar honfoglalás és 200 évvel az államalapítás után történt."


Az azt megelőző időszakról semmilyen feljegyzés nincs, de ez nem azt jelenti hogy nem voltak ott. Csak hogy arról az időszakról általában semmilyen hiteles feljegyzés nincs.

2019. júl. 21. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

"Hogyan őrizték meg majdnem 1000 évig az identitásukat annyi nép között, akik azon a területen éltek? Hogyhogy nem olvadtak be közéjük nyelvileg és kulturálisan?"

Azért mert nem volt rá semmilyen kényszer. Az a baj hogy te a mai helyzetből indulsz ki hogy itt nemzetileg homogén nemzetállamok létezhetnek és ha bárki van akinek más a nyelve vagy a kultúrája azt vagy erőszakkal asszimilálni kell vagy kiirtani. Akkoriban ez nem így volt. A nemzet egy nemlétező fogalom volt. Az államalapítás előtt csak éldegéltek itt az emberek nem volt semmilyen átfogó államszervezet amihez kellett volna közös nyelv, az államalapítás után meg a közös nyelv a latin volt. A kultúráját meg senki nem őrizte meg. A magyar kultúra is 90%-ban a környező szláv román német meg török kultúra keveréke, ez igaz a románokra is.

2019. júl. 21. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
Akkor a románokon kívül a többi etnikum miért tűnt el Erdélyből? Hol vannak az ottani szlávok? Hol vannak a szlávok, akik a Dunántúlon vagy az Alföldön éltek? A kunok, jászok, besenyők, kazárok, székelyek is elvesztették az eredeti nyelvüket elég hamar. Hát ha még avarok is voltak itt, nekik sem maradt nyomuk. Tehát valami nem stimmel az elméleteddel. Én tisztában vagyok vele, hogy a nemzetállam fogalma a 19. században született meg, addig csak a hűbéri kötelességek kötötték össze egy terület lakóit, nem a közös nyelv, származás vagy kultúra. De valami akkor sem stimmel. Ha ránézel egy 19. század elején készült etnikai térképre, akkor egyszerűen túl sok román élt Erdélyben. Ez másképp nem magyarázható, mint a későbbi beköltözéssel. Mert ha a románok nem tűntek el Erdélyből, akkor a többi nép hova lett? Források pedig bőven vannak már a 9. és 10. századból is, mégsem említenek latinokat a Kárpát-medencében.
2019. júl. 21. 16:00
 7/18 A kérdező kommentje:

A latin nyelvet meg senki nem beszélte igazság szerint, csak Szent István iránti tiszteletből tartották meg. Hunyadi hiába származott havasalföldi családból, egykorú források tanúsítják, hogy kormányzósága idején magyarul volt csak hajlandó beszélni az országgyűlésen és tanácskozásokon, hiába kérték a németek, hogy latinul beszéljen.

De ezen az alapon a románoknál meg az óegyházi nyelv volt hivatalos a 19. század közepéig és a cirill ábécét használták.

2019. júl. 21. 16:03
 8/18 A kérdező kommentje:
*óegyházi szláv nyelv
2019. júl. 21. 16:04
 9/18 anonim ***** válasza:
67%

"A latin nyelvet meg senki nem beszélte igazság szerint, "

Jó tudni gondolom építettél időgépet és mindenkit megkérdeztél erről akkoriban. A latin az egyház nyelve volt igen, minden hivatalos ügy meg egyházi volt akkoriban. Minden faluban volt egy pap aki tudott latinul meg a helyiek nyelvén és ha valami volt ő segített. Aztán ezt söpörte ki a német később. Nekem pl az ükszüleim egy szót nem tudtak magyarul, pedig nem voltak szászok meg semmi németek, ugyanolyan magyarok voltak mint bárki más. Dédszüleim is az iskolában tanulták a magyart mert kötelező volt a 19 század végén. De én is a szüleim meg a nagyszüleim is magyarok voltunk már mint mindenki más. Ma már nehéz elképzelni az nacionalista agymosás miatt, hogy csak pár generációt ugrunk vissza és nem is volt olyan természetes hogy magyarul beszélünk.

2019. júl. 21. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
57%

Az tény, hogy a római birodalom idején voltak ott dákok. Az is tény, hogy utána pár száz évig nagy átjáróház volt. Az is ismert, hogy a "beolvadás" alapvetően nyelvvesztést és hagyományvesztést jelent, de ez nem teljes mértékű. Attól az adott etnikum személyei ott vannak. A dáko-román elméletnek annyi az alapja, hogy nem bizonyítható, hogy a ami románoknak semmi közük az ősi dákokhoz, mint ahogy az se, hogy egyenes leszármazottak. A keveredés viszont valószínű. Hogy kik és kikkel, arról e századokból írásos feljegyzések nincsenek, az egyéb nyomok pedig közvetett információt adnak, ebből következően egyetlen verzió sem zárható ki, de nem is bizonyítható.

Ahogy az sem igaz, hogy azokon a területeken a "románok" később jelentek meg, mint a "magyarok"-

2019. júl. 21. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!