Káoszban élni lenne a legjobb?
Én szívesebben élnék olyan világban, ahol a jó tetteknek jutalma van, a rossznak büntetése - mint olyanban, ahol minden összevissza megy.
Amúgy, más szempontból: káosz nélkül pl. lehetetlen összekeverni bármiféle anyagot.
Káoszban összeomlana a civilizáció. Napokon belül.
Aztán lokális rendszerek szerveződnének, míg nem egyesülne egy nagyobb rendszerré.
Civilizált élet nem lehetséges káoszban.
Matematikai értelemben viszont az életünk minden területét kaotikus, nemlineáris rendszerek vezérlik. Tehát a káosz az életünk szerves része. Utóbbi miatt téves szerintem a anarchiát káosznak hívni. Csak egy tudománytalan, mesterséges kreálmány.
#2
Az anarchia az nem a kaosz, hanem a hatalom nelkuli rend.
Hatalom nélkül nincs rend. Az anarchizmus csak egy ideológia... soha sehol nem működött.
Egyébként pont erre gondoltam én, hogy ne keverjük a káosszal. (Kulcsszavaknál ott az anarhizmus)
Eleve, hogyan lehetne káoszban élni? Talán definiálni kellett volna előbb, mi az a káosz ezen a szinten. Az egész kérdésfelvétés értelmetlen. Fogalmak keverednek benne össze...
Az emberi természet nem ilyen.
Pl szociopaták mindig lesznek, akik simán borítanak egy ilyen rendet.
Megváltoztatni képtelenség az embereket, még a legdurvább agymosó drogokkal sem lehet 100%-os célt elérni.
Csak ha az emberi fajt tudatosan génmodosítanánk, kivennénk az agresszió, a versenyszellem, féltékenység, a mohóság stb genetikai hátterét.
Ez persze feltételezi, hogy hatalom alakította ki ezt a helyzetet... és már is bukik az anarchia.
Amíg ilyen az emberi természet, képtelenség ezt megvalósítani. Én pl nem vagyok szociopata tudtommal, viszont 100%, hogy a saját malmomra hajtva a vizet manipulálnám a kóróként hajladozó embereket.
Hopp és máris hatalmam lenne felettük.
Na ennyit az anarhiáról... amíg az emberekből nem csinálsz bólogatós zombit, addig nem működik. Mindig lesznek manipulatív emberek, akik hatalmat fognak gyakorolni a gyengébb képességekkel bírókon.
Kell is a kontroll, a birkáknak... különben szétszéled a nyáj.
Egyébként szerintem sejtem mire gondolt a kérdező... ha kaotikus, nemlineáris rendszereket veszünk mint egy baktériumkolónia mondjuk, az egyértelműen csak egyszerű életformáknál sikeres. Amikor nincs egyén, csak egy önszabályozó kolónia.
Ahogy növekednek a kognitív képességek, megjelenik az ego, az egyéni gondolkodás... az önszabályozó rendnek annyi. Maximum a swarm fajoknál működik.
A káosznak ugyan úgy része a szenvedés, mint bármilyen rendszernek, a káosz viszont igazságos. Mindenkivel egyenlően bánik, mindenkinek ugyanannyi esélye van arra, hogy a káosz így vagy úgy beleszóljon az életébe.
Tehát egy ilyen világban hiába vagy jó, becsületes, mégis sok rossz ér, de lehetsz gonosz, akkor is sok jó érhet. Ez nem igazságos. Habár a természet az így működik, lásd betegségek, balesetek, természeti szerencsétlenségek.
"Tehát egy ilyen világban hiába vagy jó, becsületes, mégis sok rossz ér, de lehetsz gonosz, akkor is sok jó érhet."
Igen, de a káoszban legalább ugyanakkora esély van ennek az ellenkezőjére is, nem úgy mint az emberek által kreált rendszerekben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!