Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A szerelem nem más mint egy...

A szerelem nem más mint egy biológiai program, amely a fajfenntartásra irányul?

Figyelt kérdés

2019. febr. 14. 20:13
1 2 3 4 5 6
 41/59 anonim ***** válasza:

“A nem egészséges lelkű emberek is képesek nagy eséllyel utódokat nemzeni, és evolúciós szempontból ez számít”


Nem azt mondtam hogy nem lehet gyereke, hanem hogy ugyanolyan lelkibajos lesz mint a szülő mert lemásolja az érzelmeit/attitűdjeit.


Amúgy a pszichopata/skizofrén/szorongó stb bajos emberek csak a mai társadalomban tűnnek “betegeknek”, azért léteznek ezek a változatok mert sikeresek voltak. Pl egy pszichopata egyértelműen sikeres volt, a mai társadalomban is azok (általában cégvezetők, államfők szoktak lenni belőlük)

2019. febr. 20. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/59 anonim ***** válasza:
Na, hát ezt mondom. Nem volt feltétlenül szükséges az emberi faj életbenmaradásához a mai csaladmodell kialakulása. Ezzel te is ezt támasztod alá.
2019. febr. 21. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/59 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem se volt szükséges a családmodell ill. a monogámia.

A legtöbb törzsnél nincs is család, nagyon fura felállások is vannak, de a leggyakoribb hogy mindenki azzal van akivel épp jól esik, nincs házasság, a gyerekek pedig az egész közösséghez tartoznak, mindig épp az gondoskodik róluk aki épp ráér. A férfiak pedig mind kiveszik a részüket mert sose tudhatják melyik gyerek épp az övék. Inkább minddel törődnek.


Van olyan elmélet hogy a monogámia a magántulajdon megjelenésével kezdődött, hiszen az öröklésnél lett fontos hogy ki kinek a gyereke.


Ha viszont az alap a poligámia, akkor ez elég jó magyarázat lehet arra hogy miért olyan gyakori a szerelem és a szexuális vágy elválasztódása. Mióta létezik házasság, létezik megcsalás is, tehát a monogámia nem természetes az ember számára.


A házasság és a szerelem összekapcsolása nagyon modern találmány, max pár száz éves. Azelőtt teljesen természetes volt hogy a házastárs kizárólag a gyereknemzés céljából volt, az örökség továbbadása miatt, azon kívül azt csináltak a felek amit akartak (főleg a férj, mert az ő kalandjai nem zavartak be az örökösödésbe).


Ha viszont sose volt alapból összekapcsolva a szerelem és a szex, vagy max rövid ideig, akkor érdemes lehet elgondolkodni azon hogy vajon mi is a biológiai szerepe a szerelemnek, mert lehet hogy nem sok köze van a gyereknemzéshez. Én spec. voltam szerelmes olyan nőbe akivel nagyon nem volt jó a szex (kb a szerelem miatt erőltettem csak de elvárás nélkül nem csináltam volna), és szexeltem olyan nővel akit nagyon kívántam de érzelmileg egyáltalán nem mozgatott meg. Öregek is szoktak szerelmesek lenni bőven a klimax után, tehát ott sem a gyereknemzés a cél, és gyerekek is akik még nem ivarérettek. Az egyneműek közti szerelem meg aztán pláne nem géntovábbadás miatt van.


Ezek alapján én azt mondanám hogy a szerelemnek valamilyen közösségformáló hatása van, növeli a kohéziót a csoportban, és csak véletlenül alakul ki olyanok között is akik szexuálisan is vonzódnak egymáshoz. Tehát a szerelem természetesen biológiai program, de nem feltétlenül a fajfenntartáshoz van köze, legalábbis nem közvetlenül. (a csoportban élve egymásnak segítés is a fajfenntartás egyik formája)

2019. febr. 21. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/59 anonim ***** válasza:
51%
Nem olvastad az előző válaszokat. Nem hiszem hogy lenne ilyen, hogy "alap" az emberek mindig is mindenfélék voltak és közben változtak is. A poligámia egy 500 fős közősségben nem az életképes utódok számát szaporítaná. Az sem igaz, hogy a monogámia (vagy házasság) csak a társadalmi elvárások miatt alakulhatott ki, mert a pingvinek meg a pockok nem játszottak földbirtokosdit. Azt is jó szem előtt tartani, hogy nem minden ember úgy működik mint te, vagyis nem érdemes személyes tapasztalatokra általánosítani.
2019. febr. 21. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/59 anonim ***** válasza:
58%

A vérfertőző kapcsolat mindig is az emberiség része volt.


Te most komolyan azt hiszed, hogy törzsi szinten valaha létezett monogámia? Ezt te sem gondolhatod komolyan.


Egyébként elég a nem letális genetikai defektusokkal simán lehet életképes és harcias egy törzs.


Aztán elrabolták a szomszéd törzs asszonyait és már meg is volt a vérfrissítés.


Vagy mondok egy jobb példát, kisebb állati csordákhoz hasonlóan működött a dolog. Voltak az alfák, akik megtermékenyítették a nőstényeket. Az életképtelenek elpusztultak.


A természet kiegyensúlyozta mindig is a belterjességet. A monogámia egyáltalán nem létszükség.

2019. febr. 21. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/59 anonim ***** válasza:
Nem mindenhol létszükség, csak azokban az alacsony létszámú közösségekben, amik elzárva élnek más csoportosulásoktól, vagy akik nem a terjeszkedésre, területfoglalásra rendezkedtek be. Nem minden törzs volt hódító vagy vándorló, és mint láthatod az emberek nagyobb része nagyobb előnyben részesítette a letelepedést mint a nomád eletmód folytatását. Az állatvilágban elhagyják az életképtelen utódot, vagy jól felfalják miután megszületett, és azt is tudjuk hogy az ember sem volt valami humánus mikor újszülötteket dobált a hegy tetejéről, és ez még csak az amiről fennmaradt némi infónk, el sem merem képzelni milyen módszerekhez folyamodhattak még... de azért az kivehető ebből az egészből, hogy nem annyira a természet intézte ezt el helyettünk, ahogy az is, hogy azok az egyedek lettek életképesek akik elkerülték a hasonló genetikai állománnyal rendelkező partnerrel való szaporodást. És ez igazolhatóan így is működik, minél jobban különbözik genetikailag két ember, annál nagyobb eséllyel születhetnek egészséges utódaik, ösztönösen így választunk partnert, tehát azt is mondhatnánk mára már a génjeinkben van az is, hogy ne akarjunk hozzánk közeli rokonságban álló emberrel szaporodni. (Légyszi ne küldjetek cikkeket ellenpéldakról.) Ezért is írtam, az emberek nem egyformák, talán az ösztöneink sem egyfelé iranyulnak. Ettől függetlenül nem allíthatod, hogy egyik modell alapabb lenne mint a másik, vagy hogy minden emberre/állatra egyformán érvenyesíthető lenne, sem fajonként, sem kultúránként, de még koronként sem. Szerintem ez a legérdekesebb az egészben.
2019. febr. 21. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/59 anonim ***** válasza:
100%

"Te most komolyan azt hiszed, hogy törzsi szinten valaha létezett monogámia?"

Engem is komolyan érdekelne, hogy ha állatoknál létezhet akkor embereknél miért nem.

2019. febr. 21. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/59 anonim ***** válasza:
58%

Parttalan vita. Küldj publikációkat amik igazolhatják, hogy az ember törzsi szinten mennyire volt monogám.


A legnagyobb bizonyíték ami ez ellen szól, az pontosan az elzárt afrikai és dél-amerikai törzsek helyzete, amik nem különböznek olyan nagyon a őskori állapotoktól. Miért feltételeznénk ezt?

2019. febr. 21. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/59 anonim ***** válasza:
100%

"...amik nem különböznek olyan nagyon a őskori állapotoktól"

Majd küldj publikációt arról ami ezt a felvetést igazolhatná.

2019. febr. 21. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/59 anonim ***** válasza:
58%

Most alaposan utánaolvastam a témának.

Ez ennél sokkal összetettebb kérdés és sok az ismeretlen tényező.

2019. febr. 21. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!