Mi a különbség a hedonista és a nihilista között?
#7 és #8 Így már teljesen érthető, köszi.
Amúgy valamennyire a #2/#9-nek is igazat adok, bár nem látom át teljesen, amit mond, helyesebben nem látok bele, hogy mások, más emberek általában hogyan gondolkodnak ezekről a dolgokról.
#10
"Márpedig az ateizmusnak az égvilágon semmi köze a nihilizmushoz."
Közvetlenül nincs is, de ezt írta a #9 is. Az viszont szerintem is igaz, hogy ateisták közül sokan vélekednek úgy, hogy az életnek önmagában nincs értelme, célja, "csupán" egy érdekes jelenség az univerzum megannyi csodája közül. Vallásosak közül (legalábbis az ábrahámita vallások közül) eredendően sokkal kevesebb a nihilista, hiszen ezen vallások úgy tanítják, hogy az élet célja és értelme hogy szeressük Istent, meg egymást, meg ilyesmiket.
#10
A nihilizmus nem olyan szigorúan definiált eszme. Ezer és egy filozófus használta, és mindenki kicsit másra. Csak annyit jelent, hogy "semmi-izmus". Hogy pontosan mi az, amit semmisnek tekint, az viszont kérdéses. Már csak onnan is tudhatjuk, hogy vitás a meghatározása, hogy vannak filozófusok akik magukat nem tartották nihilistának, de mások annak tartották őket, pl. Derrida. Bár ez azért is van, mert senki nem érti 100%-ig hogy Derrida mi a francról beszélt :D
Oké, a nihilizmus élet értelmét semmisnek tekinti. De csak a transzcendentális, ezoterikus, vallásos értelemben? Vagy a társadalom által alkotott értelmet? Vagy bármilyen általunk alkotott értelmet is semmisnek tekint? Ez már a konkrét filozófiai irányzattól függ.
Szóval nem akarom azt mondani, hogy a nihilizmus minden értelmezése szükségszerűen összekapcsolódik az ateizmussal. De a nihilizmus bizonyos értelmezései átfednek az ateizmussal. Plusz, a másik dolog a történelem. Ugye a nihilizmus eredetileg Nietzschétől származik, aki ateista is volt. És a posztmodern filozófusokat is nevezik nihilistának, akik szintén kb. mind ateisták voltak. Szóval szerintem van történelmi kapcsolat a kettő között.
Nem akarok mélyebben belemenni, mint amennyire értek a témához. Nem vagyok filozófus, csak teljesen hobbi szinten. De szerintem azért az erős kifejezés, hogy az ateizmusnak és a nihilizmusnak "az égvilágon semmi köze" egymáshoz.
Pedig ez így van.
Azt, hogy ateistából könnyebben lesz nihilista, mint hívőből, azt aláírom. Egy hívőnek ehhez többet fel kell adnia, nagyobbat kell változnia.
De egy ateista alapból inkább pozitív szemléletű. Ugyanúgy hite van, mint egy hívőnek (csak neki nem vallásos hite).
Míg a nihilista negatív szemléletű, sok mindenben hiányt lát.
Az ateista azt, hogy nincs isten, nincs abszolút erkölcs és elrendelt cél, úgy éli meg, hogy vannak más lehetőségek. Nem kell elavult vallásos törvényeket betartani, lehet helyettük fejlődni. Az erkölcs mindig alakulhat a kornak megfelelően. Célt pedig sokkal jobbat is talál magának, mint az isten imádata.
Míg a nihilista mindezeket úgy éli meg, hogy ezek hiányok, amivel nem nagyon lehet mit kezdeni, és a világ emiatt rossz, és az is marad.
Nem azt mondtam, hogy az ateizmus pozitív (bár a gyakorlatban az), hanem az ATEISTA ÁLTALÁBAN pozitív.
A nihilista meg ÁLTALÁBAN NEGATÍV.
Leírtam példával, hogy mit jelent ez a különbség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!