Mi a különbség a pragmatika ill. szemantika között?
Másik kérdés: mi a különbség a pragmatika és a diskurzuselemzés között?
Már nagyon sok helyen utánanéztem és egyszerűen nem értem. Van pár dolog ami nyilvánvalóan más mindegyikben, de viszont számos dolog előjön mind a háromban, szinte ugyan azok, így nem tudom hogy most mi teszi őket mássá egymástól.
Ha válaszolsz, arra szeretnélek kérni, hogy nagyon egyszerűen és ha lehet konyhanyelven írd le nekem kérlek!
Előre is köszönöm, hogy segítesz nekem!!
ps: Imádom a nyelvészetet és nagyon zavar, hogy ezeket az alap dolgokat nem értem 100%-osan. Szeretném mindenképpen normálisan megtanulni. :)
Nagy. Mindkettő egy latin szó.
A pragmatika jelentése gyakorlat, gyakorlatiasság. Egy pragmatikusan gondolkodó személy a dolgokat úgy fontolja meg, hogy azok a gyakorlatban is működjenek.
A szemantika egy megfogalmazott tartalomra vonatkozik. Ha például ebből a szövegből megértetted miről is van szó, akkor a szöveg szemantikusan (tartalmilag) megfelelt a kérdésnek. Azaz arra válaszolt.
Hát kérem, most én is tanultam valamit:
"Pragmatika - A verbális közlés és a valóság viszonyát a jelentés szempontjából vizsgáló tud.-ág, amely az ált. szemantikából fejlődött önállóvá."
Na még egy:
"A diskurzus a legáltalánosabb értelemben a természetes módon létrejövő szöveg, vagyis a nyelv használat közben. A nyelvi szintek felől nézve a diskurzus a mondat felett álló szint. Az angol nyelvű szakirodalomban emiatt a szövegnyelvészet is a diskurzuselemzés részét képezi. Mivel a pragmatika szintén a mondat feletti szintet vizsgálja, ezért egyes nézetek szerint szintén a diskurzuselemzés részterületét képezi."
Ahogy így olvasom, úgy tűnik, hogy nincs egyértelmű definíció, ami konkrét választ adna a kérdésedre, inkább ugyanannak, vagy hasonló dolgoknak a különböző irányokból való megközelítéséről van szó, amik egymás lazán értelmezett részhalmazai.
A nyelvészetben a szemantika a jelentéstan, vagyis a szavak (és mondatok) jelentésével foglalkozik. A pragmatika is konyhanyelven a jelentéssel foglalkozik, csak kicsit máshogy.
Lássunk egy egyszerű példát, úgy talán jobban érthetőbb lesz. Pl. tegyük fel, hogy ülsz valakivel egy teremben és ki van nyitva az ablak, hideg van. Erre azt a mondatot mondod jelentőségteljesen a másiknak, hogy: "Fázom." Ennek a szemantikai jelentése az, hogy dideregsz, vacogsz, azaz kellemetlen számodra a hideg. A pragmatikai jelentése pedig az, hogy csukja be az ablakot. Szó szerint nem azt mondtad neki, hogy csukja be az ablakot, tehát szemantikailag mást mondtál, viszont pragmatikailag lehet ilyen jelentése is a mondatnak.
Köszönöm!! Így már minden világos! Csak tényleg, elsőre annyira furcsa volt hogy olyan egyformának tűnő dolgok de közben mégsem és uh..
Így belegondolva milyen furcsa lenne a világ ha nem létezne ilyen dolog hogy "pragmatika" :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!