Mit nevezünk a szöveg pragmatikai, szemantikai és szintaktika szintjének?
Konyhanyelven.
Pragmatikai.
Pl., amikor ülsz a barátoddal egy hideg szobában, és ki van nyitva az ablak. Erre megszólalsz: "De fázom!" És az ablak felé böksz. A barátod becsukja az ablakot. Az a lényeg, hogy többféle jelentése van a nyelvi megnyilvánulásoknak, és egy csomó jelentést nem (csak) szó szerint kell venni. Ezzel foglalkozik a pragmatika.
A szemantika a jelentéstan. Ebbe beletartozik az, hogy a nyelv egy jelrendszer, és ebből aztán egy csomó dolgot le lehet vezetni (egy jelhez több jelentés tartozik, vagy egy jelentéshez több jel stb.). A suliban kb. ez a hangalak és jelentés anyagrész, de a nyelvészetben sokkal bonyolultabb és szerteágazóbb ennél.
A szintaktika az egyszerűen megfogalmazva a mondattan. Vagyis a mondatok grammatikai tulajdonságai (alárendelő, mellérendelő stb.), illetve a mondatok közötti kapcsolatokról szól. Ez nem veszi figyelembe a pragmatikát, tehát a többletjelentésekkel (és úgy általában a mondatok jelentéseivel) kevésbé foglalkozik, inkább a grammatikai viszonyokra helyezi a hangsúlyt.
"Ha egy jelrendszer által modellezünk egy valóságos jelenséget (jelenségcsoportot), akkor a jelrendszer szintaktikai szabályai adják meg, hogy milyen jeleket használjunk, és ezeket hogyan kombináljuk, a szemantikai szabályok, hogy az egyes egyszerű vagy összetett jeleket hogyan kell értelmezni, hogyan írják le a valóságot, végül a pragmatika annak leírása, hogy a jelrendszer hogyan viszonyul az egyes felhasználókhoz. Például ha a magyar nyelvet mint jelrendszert vesszük, akkor a helyesírási szabályok a szintaktika részei, a szótárak a szemantikáéi. A pragmatika itt például olyan kérdéseket vizsgál, hogy hogyan és miért változnak az előbbi szabályok a történelem során, vagy még jellemzőbb példa: miért alkalmazunk tárgyilagosabb, szárazabb lexikonstílust lexikoncikkekben, és érzelmileg telített költői jelzőket költeményekben."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!