Lehet egy lapon említeni a Római birodalmat a Han dinasztiával?
Már rengeteg kérdést láttam külföldi fórumokon a kettőt összehasonlítván. Persze értelmetlen ennek boncolgatása, de ettől függetlenül megdöbbentő számomra, hogy mennyi ember támogatja azt, hogy a Han dinasztia erősebb volt.
Persze evidens, hogy ez függ, hogy ki az agresszor, mert ekkora távolságnál már rettenetesen nehéz dolga van egy hódítónak. Jobban mondva szinte lehetetlen.
De maga a gazdasági és katonai vonatkozásaiban szerintem nem kérdés. Bár míg a készletek tekintetében a Római birodalom nyersanyag készletéről van egy hozzávetőleges adatunk, addig a Han dinasztia részéről ködösebb a dolog a II. században. Az arany és az ezüst ritka volt Kínában így nemesfém készlete sokkal értékesebb volt Rómának. Lehetne mondani azt is, hogy gazdagabb volt. De alapvetően mind a kettő a mezőgazdaságra épült.
Viszont a Haderőt tudjuk és én itt láttam a legtöbb abszurd hivatkozást. Az egyik, hogy a pártusoktól hányszor szenvedett vereséget Róma és a kínaiak pedig egyértelmű győzelmet arattak felettük.
Egy Róma is több hadjáratban verte meg a pártusokat. Másrészt pont azért tudott Kína eredményeket elérni, mert folyamatosan a rómaiakkal háborúzott már az I. századtól. A köztársaság alatt inkább "csak kóstolgatás volt". Másrészt pedig 3 különböző taktikáról beszélhetünk és bár a római nagyon adaptív és simulékony volt, a Han dinasztia alatti hadviselés inkább volt általánosságban hatékony a pártusok által képviselthez képest. Mint ahogy korábban Alexandrosz és később a Szeleukida birodalom alatti hellén hadviselés. Több pikás nehéz gyalogság, vagy a kínaiaknál alabárdos és nagyobb méretű lovasság. ami hatékonynak bizonyult az iráni hadviseléssel szemben. Azt pedig jól tudjuk, hogy a római hadviselés milyen hatékony volt a hellénekkel szemben.
Pedig ráadásul a hellenisztikus fegyverzet sokkal elitebb volt mint a kínaiaké a II. században. Páncélzat tekintetében túlnyomó részt bőrpáncél, vagy esetenként maximum a bőrpáncélra vart fém lamenták, de nem akkora mennyiségben mint például ez a pártusoknál volt. Ráadásul pont a II. században a vasipart monoplizálta a dinasztia és romlott a minősége az eszközöknek. Míg ez idő tájt még tudta a Római birodalom finanszírozni a szegmenta páncélt, ami leírhatatlanul nagyobb védelmet jelent. Tekintve, hogy az akkor használatos kínai íjak és számszeríjak átütő erőben gyengék voltak. Míg a rómaiak az íjászokat főleg keleten a legkiválóbbak közül használták a segédcsapatokban.
A kínai pajzsok kisebbek voltak mint a scutum és a pilum ellen amúgy sem ér semmit.
Ma már tudjuk, hogy valójában a jian kard nem volt általános fegyverzet, leginkább kivégzésekhez és a legelitebb katonák által volt használva. Helyette az egyélű és jóval rövidebb daot használták, semmivel nem előnyösebb a gladiusnál.
De ami a fegyverzetnél is fontosabb, maga az emberanyag. Hiába volt abban a században a teljes han haderő kb. 350000-es, ami nagyjából 25000-rel kevesebb mint a római haderő, de sokkal képzetlenebb volt. Persze ezeknek csak kis része vihető hadjáratba, mivel a birodalmak védelme leköti a nagy részét. Viszont a kínaiaknál körülbelül 6-8000 volt a professzionális haderő és ebben a lovasság is benne van. Míg a légiósok többször ennyien voltak. A dinasztia legnagyobb része sorkatona volt, akik mindössze 2 évig szolgáltak. Ennek a hatalmas sorkatona állományának a motivációja pedig a 0 fele konvergál a légiósokéihoz képest.
De ilyenekkel dobálóznak, hogy a korabeli írásokban fennmaradtak Han dinasztia hőseiről olyanok, hogy egy csatában egy hős 1000 embert ölt meg. Szerintem ilyet komolyan venni... inkább nem is véleményezném. A mohácsi csatáról is maradt fent olyan írás, hogy csak 600 török veszett oda, nyilván török szemszögből. Akárcsak Hydaszpésznál csak 100 macedon halt meg, de a végtelenségig lehetne sorolni.
Szóval nektek mi a véleményetek, ha egymás mellett lett volna közvetlenül a 2 birodalom és éppen nem harcoltak volna mással, akkor melyik lett volna győzedelmes egy hadjáratban? Ismétlem, tudom hogy történelmietlen és értelmetlen a kérdés, de mégis elméleti játék szinten
Nem túl sokat tudunk biztosan a két Han dinasztia alatt zajló folyamatokról, annyi valószínűnek látszik, hogy társadalmi berendezkedése nem volt olyan kiforrott, mint a római birodalomé, amelynek történelmi múltja meghatározó fejlettséget okozott. Ekkor Kínában csupán két meghatározó társadalmi osztály létezett, a kisebb, nagyobb földbirtokosok és a parasztok, így a társadalmi szervezet primitívnek tűnik a rómaihoz képest.
Katonai erejét sem lehet túlságosan erősnek mondani, különösen az első Han dinasztiáét, de a második, jobban központosított állam lehetőségei is távol állónak tűnik a római császárkorhoz képest, amelynek fő problémái a Han dinasztia bukását követő időszakban élesedtek ki, mélyültek el.
A kínaiaknak a sztyeppei népekkel való kapcsolataik viszont egyre jobban előtérbe kerülnek, ismertté válnak, főleg a hunokkal, majd a későbbi szkíta, türk, a pártus és a mandzsúriai lovas népektől vettek át számos eszmét, technikai vívmányt, katonai újításokat és hatékony államszervezeti formát, amely a későbbi kínai dinasztiák erősségét meghatározták, különösen a korai középkorban, az 5. - 7. században erősödött meg Kína, a Tang dinasztia korában, de előtte ennek megfelelően aligha lehet hasonlítani a római birodalomhoz, amely a korai császárkorban fénykorában volt, bár már ekkor kezdtek megmutatkozni a későbbi nehézségek, főképpen, hogy túlterjeszkedett a római birodalom, a kor technikai, közlekedési szintjén közigazgatása mind nagyobb nehézségeket okozott, de ekkor még elboldogultak a viszonylag egységes birodalompolitikával.
Szóval szerintem nem lehet egy lapon emlegetni a két birodalom fejlettségi szinthét semmilyen módon, ekkor Róma messze magasodik a Kínai birodalom fölé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!