Szerintetek rossz lenne ha pontszámok alapján "nevelnék" az állampolgárokat?
A túl sok szabályozás, ellenőrzés eltörli, vagy csökkenti a szabadságot. Az ellenőrzött körülmények túlságosan leszűkítik a mozgásteret és inkább a diktatúrákra jellemző. Fura elvárások is lehetnek, pl.: a Kádár rendszerben csak nyakkendőben engedtek be az Ifiparkba eleinte.
Mind a politikai, mind a kulturális életben leszűkítenék a mozgásteret.
Az ember változni is tud és amit ma megtesz, azt holnap határozottan ellenezheti, de ha apróságokból egy komoly előéletet gyűjt össze, elég, ha csak egy kicsit izgága, akkor súlyosabb megítélés alá eshet, mint aki egy nagy bűnt követ el, vagyis az értékelés nem könnyű.
Végül megemlíteném, hogy számtalan ilyen probléma létezik, ahol egyensúlyt kell találni.
Nézzük a pénzbedobós automatát.
Ha nagy a tűrés az érme méretére, alakjára, akkor sokan hamis, vagy kis értékű pénzzel fizetnek, de ha túl kicsi, akkor a már megkopott érméket nem fogadja el az automata, így nem jön létre a vásárlás.
Szándékosan választottam ezt a példát, hogy látható legyen, mennyire apró különbségek elemzése hozhat meg egy helyes kompromisszumos döntést.
A kérdésben ugyan másról van szó
Rend - diktatúra, kényszerítés
Szabadság - káosz, anarchia
Azért menjetek el egyszer Szingapúrba, ott kb minden apróságér letartóztathatnak.
Nekem mondjuk tetszik, mert tényleg rend van, tisztaság és különböző vallási és népcsoportok élnek probléma nélkül.
Ha valakinek nincs vaj a füle mögött, akkor nincs félnivalója... ha eldobsz egy csikket, köpsz az utcán és egyéb kihágásokat teszel, az nem a te országod.
Korlátozzák a szabadságot igen, durván kontroll és megfigyelés alatt vannak a polgárok, de ez az ára a rendnek és tisztaságnak.
Kedves Kérdező!
Én a körülményeket ellenőrző szakbizottság elnöke akarok lenni, és garantálom (érted: garantálom ;) h független leszek.
Olvass többet a memetikáról és Konfuciuszról, megkapod a válaszokat a kérdésedre.
Milyen hír? Itt egy hasonló:
“A nyugati országokban nem ismeretlen a hitelelbírálás folyamatában a különféle hitelképességi mutatók alkalmazása. Ezen mutatók kalkulációjánál figyelembe veszik az illető korát, hol és milyen pozícióban dolgozik, milyenek a vásárlási szokásai, életkörülményei, stb.
Ehhez hasonlót találtak ki most Kínában szociális hitelképességi mutató néven. A probléma alapja, hogy a gazdaságilag gyorsan fejlődő Kínában nincs olyan bevett gyakorlat és rendszer mellyel adott pénzügyi tranzakciók előtt meggyőződhetnének a hitelfolyósítók az adott személy státuszáról és megbízhatóságáról. A kínai polgártársak jelentős hányada nem rendelkezik saját ingatlannal, gépkocsival, de még hitelkártyával sem. Épp ezért vette tervbe a kínai államháztartás, egyfajta szociális hitelképességi mutató kidolgozását, az állampolgárokról begyűjthető információk alapján. Mivel a nagy kínai kormányzati adatbázis rendszerek lassan épülnek ki, és leghamarabb 2020-ban élesednek, az azok mögött álló elvek magjait államilag elfogadott "pilot projectek" keretében próbálják már most elhinteni a társadalomban. Az ötlet Orwell-iségét az adja, hogy mint egy felülről vezérelt, félkapitalista/félkommunista gazdaságban és társadalomban várható volt, a nagy netes cégek rögtön beálltak mögé és megpróbálják kiaknázni.
A rendszer egyik mintapéldánya Alibaba Sesame Credit hitelképesség mutató appja, ami nem csak a leendő kliens pénzügyi hátterét vizsgálja, hanem az illető politikai véleményét, életmódját, fogyasztási szokásait, barátait és azoknak a szociális hitelképessége. Aki megfelel a nagy testvér általi eszményképnek, magasabb pontot kap.
Videojátékokat veszel? -10 pont. Like-olod a szabad gondolkodást? -50 pont. Szülő vagy és pelust veszel? +30 pont. Sportfelszerelést veszel? +10 pont. Szemétkaját rendelsz? -10 pont. Lázadók a barátaid? -20 pont.
És mi viszi rá az embereket, hogy csatlakozzanak egy ilyen rendszerhez? A világ két legnagyobb mozgatója, a pénz és a szex. Az egyik legnagyobb kínai társkereső oldala a Baihe előrébb listázza azokat a partnerkeresőket akik feltüntetik a szociális hitelképességi mutatójukat. Az Alibaba szezonálisan akciókat futtat, ahol egyes termékek vásárlásával növelhető a vevő Sesame Credit értéke. Érthető, nem? Ha már úgyis hiszel az emberi szabadságban, jó birkaként, korrigáld ezt fogyasztással.”
Az állam adatbázist épít az állampolgárokról, és ez alapján szabja ki az adót, az egyetemi felvételit, vagy börtönzi be őket. (Ilyen már most is van: olvassa a Gmail az emaileidet, és ha gyanúsat észlel, kopog a hárombetűs)
Undorító, de ez lesz. (A kérdésed pontszámításra vonatkozott, de lényegtelen hogy az adatokból készítenek-e egy számot vagy sem.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!