Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit szólnátok ahhoz, ha a...

Mit szólnátok ahhoz, ha a magyar nyelvben "felélesztenék" a régi, elavult igealakokat?

Figyelt kérdés
Az elbeszélő múltat(várék,kérék),a régmúltat(vártam volt,kértem volt),az egyszerű jövőt(várandok,kérendek)és a passzív igéket(váratik,kéretik).
2017. szept. 20. 17:00
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Marhára meglepődnék, ha azokon kívül, akik eddig is használgatták, valaki is megértené!
2017. szept. 20. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
79%
A tendencia az, hogy inkább azokból a nyelvekbl is kopnak ki az ilyen bonyodalmak, amikben még megvan.
2017. szept. 20. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
megvannak*
2017. szept. 20. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
54%
Nincs ezekre szükség, mert ugyanazt a jelentéstartalmat a mai magyar nyelv ki tudja fejezni határozószók és egyéb körülírások segítségével. Amire nincs szükség (mert van helyette más), az egy nyelvből kikopik, ez történt ezekkel az igeidőkkel is a mi nyelvünkben.
2017. szept. 20. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Mansour ***** válasza:
100%

"Amire nincs szükség (mert van helyette más), az egy nyelvből kikopik"

Na, ez azért nem egészen így van! Miért van akkor 3 nyelvtani nem a németben és a szláv nyelvekben? Ennek már évezredek óta semmi funkciója nincs...

Vagy például a szláv nyelvek között van egy pár, ahol szintén csak egy múlt idő maradt meg, mint a magyarban, viszont a bolgárban meg csak úgy burjánzanak a különféle múlt idők! Az egyikben nem volt rá szükség, a másikban meg nem is volt elég, még több kellett?

2017. szept. 20. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
A nyelvek nem egyformán változnak. Attól, hogy az egyikben egy igeidő van, a másikban lehet több is, attól, hogy rokon nyelvek. Bár nem értek a szláv nyelvekhez, de attól függetlenül nem muszáj mindegyiknek egy kaptafára kinéznie, elvégre ma már ezek teljesen önálló, külön nyelvek.
2017. szept. 20. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Mansour ***** válasza:
100%
Persze, csak nem "szükség", vagy valamilyen "praktikus" követelmény alapján változnak...
2017. szept. 20. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
53%

"Miért van akkor 3 nyelvtani nem a németben és a szláv nyelvekben? Ennek már évezredek óta semmi funkciója nincs..."


Évezredek óta? ÖÖ.... na midnegy. Azt is vitatnám, hogy a német nyelvben a nemeknek nincs funkciója. Gyakorlatilag a nyelvtan nagy része (ragozás, esetek stb.) a nemekre épül.


Egyébként én azt írtam, hogy az kopik ki, AMI HELYETT VAN MÁS. Hiába kezded el sorolni nekem a nyelveket, hogy szerinted mi bennük a felesleges dolog, én nem vitattam, hogy vannak funkciótlan dolgok a nyelvekben...

2017. szept. 20. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
50%
Velem egyszer-kétszer fordult elő eddigi életem során, hogy rászorultam a régmúlt („szoktam volt”) és a múlt idejű kötőmód („lett légyen”) használatára. Tetszenek ugyan az ilyesmik, de a legtöbbször egyszerűbben ki tudjuk magunkat fejezni a meglévő három igeidőnkkel; sőt, már az összetett jövő időre is viszonylag ritkán van szükség.
2017. szept. 21. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Mansour ***** válasza:

"Azt is vitatnám, hogy a német nyelvben a nemeknek nincs funkciója."

Jogos! Én fogalmaztam pontatlanul, elnézést! Nyelvtani funkciója természetesen van a nemeknek a németben, és minden más nyelven, ahol van nyelvtani nem. Viszont a dolgok nemek szerinti megosztása mögött meghúzódó koncepció, az így közvetített konnotatív jelentéstartalom halványult el, majd tűnt el szinte teljes egészében. És ez valóban évezredes távlatokban mérhető folyamat.


Azzal viszont továbbra is vitatkoznék, hogy az kopik ki, ami helyett van más. Nem ilyen egyszerű ugyanis a helyzet. A nyelvi változások mögött nagyon sokrétű, néha tisztázhatatlan okok állhatnak, és a kimenetel is sokféle lehet. Gyakran inkább úgy megy végbe a folyamat, hogy elindul valaminek a kopása, és a nyelv erre reagálva termeli ki a kikopó dolog helyettesítését. Ami néha akár bonyolultabb, nehézkesebb nyelvi megoldás is lehet, mint ami kikopott.

2017. szept. 21. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!