Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit gondoltok arról a nézetről...

Mit gondoltok arról a nézetről, hogy a középkor 476-tól 1789-ig tartott?

Figyelt kérdés

2017. szept. 16. 19:43
1 2
 1/20 Mojjo ***** válasza:
100%
Az, hogy az 1789 csöppet késői időpont. Hagyományosan Amerika felfedezése, 1492, ha konkrét évet akarunk megadni, vagy 1500, mint a 16. század kezdete. De semmiképp nem 1789. A bécsi klasszika korszaka, huhh, hát nagyon nem középkor.
2017. szept. 16. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%
Bizonyos szempontból érthető a nézet, hiszen 1789 megcímkézhető annak a folyamatnak a nyitányaként, hogy elkezdődnek a modern, polgári államok, és a régi feudális rend (vagy annak a maradványai) lebomlanak. Bár ki lehetne jelölni ennek az USA létrejöttét vagy az angol polgári forradalmat is. Más szempontból (gazdasági, művészeti stb.) viszont nem helytálló. Igazából önkényes a korszakolás, az is egy utólagosan kigondolt dolog, hogy pont Amerika felfedezése a határkő.
2017. szept. 16. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 Mojjo ***** válasza:
84%
1789.... a reneszánsz már bőven a régmúlt, már a barokk is lecsengett, nem, hogy J. S. Bach, de még C. Ph. Em. Bach is megboldogult, Mozart már tudtán kívül élete alkonyát éli, Paganini már jobban hegedült, mint az őt kátszáznéhány évvel később megformáló David Garrett most. Kazinczy már meglett férfi, Kölcsey meg megfogan. Ha ez középkor, vagy annak a vége, akkor én tökönszúrom magam :D
2017. szept. 16. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 Mojjo ***** válasza:
59%
Egyébként igen, minden egyes időpont önkényes. Konkrét eseményekhez kapcsolni különösképpen. Éppen ezért, amennyire tudom, mostanában inkább századfordulók jelentenek körülbelüli határokat, mintsem konkrét események jól meghatározott határokat. Ennek szellemében a középkor kb 500-től 1500-ig tartott.
2017. szept. 16. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:

"Kölcsey meg megfogan. Ha ez középkor, vagy annak a vége, akkor én tökönszúrom magam :D"


Miért? Köcsey részt vett az 1832-36-os országgyűlésen, amely rendi országgyűlés volt és alapelveit tekintve úgy működött, mint a középkorban. Politikai értelemben Magyarországon 1848-ig középkor volt. Az egész társadalmi-gazdasági rendszer a feudális világával, céhes gazdaságával, tizeddel, kilenceddel, robottal középkorias volt. Nálunk simán lehetne 1848-ig értelmezni a középkort. Éppen erre írtam azt, hogy önkényes a dolog, ha éppen a társadalmi-politikai rendszert választjuk ki, akkor a középkor nem 1492-ig tartott a világ más részein sem.

2017. szept. 17. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 Mojjo ***** válasza:
@5: Ebben igazságod vagyon :)
2017. szept. 17. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
75%
Még azt is meg lehet jegyezni, hogy Magyarországon egyébként 1526-ig értelmezik a középkort, a Mohácsi csatát úgy szokták emlegetni, hogy a "középkori magyar állam bukása". Tehát már itt is bukik az a nézet, hogy a középkor 1492-ig tartott. Magyar viszonylatban 1526 a döntő évszám, a német történészek pedig 1517-et tartják fontos mérföldkőnek (a reformációt), az angolok pedig az angol polgári forradalmat.
2017. szept. 17. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 Mojjo ***** válasza:

@7: Többek között ezért is van ráció az általam a #4-ben említett megközelítésben. A határ nem éles, nem egységes, nem feltétlen jó egy konkrét eseményhez kötni. Nagyjából így látom én is:


[link]

2017. szept. 17. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

A határokat utólag meghatározott események vagy évszámok jelölik önkényesen. Ugyanúgy nincs semmi értelme az 500-nak, mint a 476-nak (mármint konkrétan semmi különös nem történt 476-ban, de 500-ban sem, ami azt indokolná, hogy az legyen az ókor vége és a középkor eleje). Ilyen szempontból nincs jelentősége, hogy a korszakhatárokat kerek évszámok jelöljék, így szerintem nincs igazad.


A középkor kezdete is igazából egy utólagos konszenzus eredménye, társadalmi-politikai és gazdasági értelemben semmi nem indokolja a 476-ot (de az 500-at, de egyébként alapvetően az egész V. századot sem) korszakhatárnak.


Társadalmi értelemben a középkor már a colonus-rendszerrel elkezdődött, nem véletlen, hogy a legtöbb középkort tárgyaló könyv a késő-római kor társadalmával kezdi a középkor tárgyalását (annál is inkább, mert a feudális társadalom gyökerei egyrészt a colonus-rendszerben és a római társadalom izolálódásában is megvan, de ugyanúgy megvan a germán társadalmakban is, amelyek a késő ókorban kezdenek szimbiózisba kerülni a rómaival, amiből majd a feudalizmus születik meg).


Politikai értelemben a 476-nak semmi értelme nincsen, hiszen az utolsó legitim nyugatrómai császár (Nepos) 481-ben halt meg (és pénzt is bocsátott ki), azaz nem Romulus Augustulus volt az utolsó császár. De még az VI. században is a germán királyságok papíron rendre esküt tettek a koronázásukkor a római császárnak (akinek a nyugatrómai megszűnése után rendre bizáncit ismertek el), azaz politikai értelemben a Római Birodalom fennállt a VI. században is (Iustinianus nem visszafoglalta a területeket, hanem fegyverrel akart érvényt szerezni ténylegesen is a hatalmának a germán királyok felett). Persze ez csak az elméleti sík, a gyakorlatban szuverén germán királyságok ellen hadakozott, de a lényeg, hogy 476-ot semmi nem indokolja, hogy politikai értelemben a Római Birodalom megszűnésének tekintsük. Ha a gyakorlati politizálás terén nem, de elméletben, koronázási eskükben és egyéb formaságokban 476 után is elismerték a germán királyok a római császárt, mint felettük álló uralkodót (ugyanúgy, ahogy 476 előtt is elismerték, azaz politikai szólamok terén 476 előtt és után semmi különbség nincs - 476 előtt is ugyanilyen szavakkakl ismerték el a császár főségét, és ugyanúgy fellázadtak a germánok a római császár ellen, és 476 után is ugyanúgy elismerték és hadakoztak ellene... akkor hol van a Római Birodalom vége?)


De érdekes a gazdasági megközelítés is. A gazdaságtörténészek sokkal későbbre, a VII. századra teszik a középkor kezdetét. A 600-as évek azok, amelyek gazdaságilag igazán változást hoztak Európa számára. 600 előtt ugyanis Európa gazdasági súlypontja a Földközi-tengerre esett, a tengeri kereskedelem, a mediterráneum határozta meg a gazdaságot továbbra is. 600 után, az arab hódítás, az európai feudális gazdálkodás elterjedése stb. miatt a gazdaság egyre önellátóbb lett, a kereskedelem és pénzforgalom megszűnt, és megjelent a földművelés, azaz északra helyeződött át, a szárazföld belsejébe a gazdasági súlypont. Európa elfordult a tengertől, a külvilágtól és magába zárkózott. És ennek nem Róma bukása, hanem az arab hódítás volt az oka, és gazdaságilag a középkor ezzel veszi kezdetét.


Tehát sok elmélet van, lehetne 325 (egyházi értelemben, ami megint egy külön dolog) vagy 395 vagy 410 vagy 481 vagy Iustinianus hódítása vagy Iustinianus halála vagy 622 vagy 732 (Poatiers-i csata) akármi a középkor kezdete. Valamelyik évszámot ki kellett nevezni, mint a középkor kezdetének a címkéjét, és ez valamiért a 476 lett. A valóságban ennek semmi jelentősége nincsen, egy utólagos kreálmány az egész, ennyi erővel tényleg lehetne 500 is, de annak sem lenne több értelme.

2017. szept. 17. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 Mojjo ***** válasza:
27%
@9: Próbáld újra elolvasni a #4-et, mert pont csak a lényeget nem értetted meg belőle.
2017. szept. 17. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!