Az, hogy valakinek mi az anyanyelve, hogyan befolyásolhatja a gondolkodásmódját? Tudtok könyvet ajánlani a témában?

Figyelt kérdés
2017. júl. 9. 14:30
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
Pl. a magyar nyelvben az őszibarack és a kajszibarack gyümölcsök "barack" névvel futnak, amiből az következik, hogy a magyarok ezeket a gyümölcsöket rokon tápláléknak gondolják. Viszont más nyelvekben ez a két gyümölcs teljesen máshogy van megnevezve, és más népeknél egyáltalán nem gondolják ezeket rokon gyümölcsöknek. Azaz a nyelv a gondolkodásra ilyen módon tud hatni. Számtalan példa van még az ilyen dolgokra, hogy a valósághoz való viszonyunkat a nyelv hogyan befolyásolja, a fent általam leírt szerzőknél lehet erről olvasni (pl. van olyan bennszülött afrikai nép, amelyiknek a nyelvében nem lineáris múlt-jelen-jövő igeidők vannak, hanem körkörösen értelmezi a nyelvük az idő múlását, és ez a nép nem is úgy érzékeli az időt, hogy folyamatosan múlik, hanem úgy, hogy önmagába tér vissza - egy érdekesség ehhez kapcsolódóan, hogy van egy film, az Érkezés, ami hasonló témát dolgoz fel, bár természetesen filmes túlzásokkal...)
2017. júl. 13. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

3.03.


Nem futnak ugyanaz alatt a név alatt, bocs. Mindig is külön sárgabaracknak hívták a "kajszit". És őszibaracknak az őszit. A Dunántúlon legalábbis.

Egyáltalán az őszit aszalják? Mert abból is nyilvánvaló volt, hogy melyik melyik.


Őszibarackból befőttet csinálunk, sárgából meg lekvárt, szerintem mindenki tudta mindigis, hát nem?

2017. júl. 13. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

Nem azt írtam, hogy a két gyümölcs ugyanaz, hanem azt, hogy mivel a magyar nyelvben mindkettő barack, ezért sokan úgy gondolják, hogy valami rokonság van közöttük. Tehát mindkettő barack, csak az egyik őszi, a másik kajszi...


Más nyelvben viszont teljesen külön gyümölcsnek értelmezik őket, mint az almát és a körtét vagy a cseresznyét, mert más nyelvben teljesen más elnevezései vannak, nincs közös "barack" nevük.

2017. júl. 13. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Csipkebokor válasza:
Tudtommal főleg a nyelvtani szerkezetek különbözőségével van kapcsolatban a gondolkodásmód különbsége. Az, hogy ragozós és nem elöljárós a nyelvünk, hogy a mondatszerkezet alany-állítmány-többi mondatrész erősen befolyásolja a gondolatmenetet. Vagy a magyar gondolatmenet logikája diktálta ezeket a nyelvi szerkezeteket. Mindenesetre a magyarok logikája sokszor más, mint más népeké, ezért van pl Rubik Ernőnk, Nobel díjasaink, feltalálóink nagy zámban.
2017. júl. 13. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Jászay András ***** válasza:
12: Nálunk mindkettőből készül befőtt is, lekvár is. Furcsa, hogy nem tudsz erről.
2017. júl. 14. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!