A DNS is befolyásolhatja egy ember világnézetét?
Nincs sem olyan, hogy "ateista"-gén, sem olyan, hogy "teista"-gén. ... Ebből a szempontból még Dawkins is tévúton jár, aki szerint a vallások speciális "mémek", amik ugyanúgy viselkednének, mint az önmagukat másolni igyekvő gének. A "célzatos viselkedés" megfogalmazás itt is téves, akárcsak a gének esetében - nincs olyan gén, aminek az lenne a célja, hogy az adott egyed adott módon viselkedjen, amúgy magának a géneknek sincs célja az egyeddel kapcsolatban. Sokszoros áttételen keresztül van valamiféle hatásuk, de céljuk nincs, akaratuk sincs. Az akarat már egy sok, egymásra rakódott rétegekkel rendelkező rendszer sajátossága, ami interaktív kapcsolatot tart fenn a környezettel, de a legelemibb építőköveit külön már nem tudja befolyásolni. (Pl. az ember képes befolyásolni egy bőrsérülés gyógyulását, de semmi befolyása nincs a génjeiben végbemenő mutálódással kapcsolatban, stb.)
Emellett azt is vegyük figyelembe, hogy senki sem születik ateistának, mivel az már intelligencia kérdése, ha pedig azt nem fejlesztik (a műveltséget, a jellemet, és ebbe az önképzés is beleértendő, stb.) akkor nem válik az ember olyanná... Vagyis az ateizmus már a civilizálódás terméke és az intelligencia növekedése hozta magával. Másik dolog, hogy a teista irányzatok is magasabb rendűek, mint az ősi hiedelemvilágok, mivel azoknak már társadalomszervező hatásuk is volt, nemcsak a túléléshez adtak valamiféle támpontot, hanem az emberi közösségek együttéléséhez is. MIndezekkel kapcsolatban édesmindegy, hogy létezik-e valamiféle istenség, amit a vallások elképzelnek, mivel egy istenségben anélkül is lehet hinni, hogy egyáltalán létezne ):o)
A kérdésben szereplő összefüggésre utalás (DNS - világnézet) kb. olyan jellegű, mint egy űrhajóban felhasznált vezeték fémötvözetének kristályszerkezetének összefüggése az űrhajó rendeltetésének összefüggése...
#4 igazad van - és ezzel együtt természetesen a gének befolyásolják ezt is.
Csak egy példa: a csigáknak pl. nem igazán lehet olyan világnézete, mint az embernek.
A kérdésem éppen az, hogy vannak-e (vagy legalább elvben lehetnek-e) olyan génszekvenciák, melyek nagyobb eséllyel vezetnek egy adott világnézethez, még ha áttételesen is?
Egyébként azzal, hogy az ateizmus a civilizálódás terméke, csak félig értek egyet. Bár nyilvánvalóan látható a civilizáltság és az ateizmus mértékének összefüggése, és ez valóban az oktatásnak (művelődésnek) köszönhető, de nem azért, mert az ateizmus mellett erősebb érvek szólnak. Inkább úgy látom, hogy a modern, úgynevezett civilizált társadalom bizonyos okokbók kifolyólag ateistább arculatú, és mivel ezt az ateista nézetet oktatják, ezért népszerűbb manapság az ateizmus. Na mindegy, ez már nem a kérdéshez tartozó dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!