Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A csillagok színképének...

A csillagok színképének vöröseltolódását befolyásolhatja-e a csillag tömege?

Figyelt kérdés
A színkép vöröseltolódásából lehet következtetni a csillag távolságára. A fényt a nagy tömegű égitestek eltérítik. A kérdésem az lenne, hogy a fény hullámhosszára lehet-e hatása az égitest tömege?
2013. jún. 4. 23:51
1 2
 1/12 Makoscsiga ***** válasza:
100%

"A csillagok színképének vöröseltolódását befolyásolhatja-e a csillag tömege?"

Igen. [link]


"A színkép vöröseltolódásából lehet következtetni a csillag távolságára."

Ez nem így van. Galaxisunkban a csillagok mozgására és tömegére lehet következtetni a megfigyelhető vöröseltolódásból. Távolságokat vöröseltolódásból, csak extragalaktikus léptékben számolunk.

2013. jún. 5. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

""A csillagok színképének vöröseltolódását befolyásolhatja-e a csillag tömege?"

Igen...."


Nos, pontosítanék, kiegészítenék.


Egy adott csillag vöröseltolódásának mértékét a saját tömege nem befolyásolja. Ha azonban egy másik megfelelően nagy tömegű objektum közelében halad el a fénye, akkor szenvedhet vörös eltolódást (vagy kék eltolódást). De a saját tömegétől független a jelenség.


maci

2013. jún. 5. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


"Egy adott csillag vöröseltolódásának mértékét a saját tömege nem befolyásolja. Ha azonban egy másik megfelelően nagy tömegű objektum közelében halad el a fénye, akkor szenvedhet vörös eltolódást (vagy kék eltolódást). De a saját tömegétől független a jelenség. "


"Kb. mi a csillag tömegének és a befolyásoló objektum tömegének az aránya?"

2013. jún. 5. 14:13
 4/12 A kérdező kommentje:

Igazából egy kicsit össze vagyok zavarodva, mert mindkét véleménnyel találkoztam már.


Az egyik, hogy a csillag színképének vöröseltolódása a csillag tömegével van összefüggésben.


A másik, hogy a csillag színképének vöröseltolódás a csillag távolságára utal.


Ennek szeretnék a végére járni. :)

Ha esetleg szakirodalmat tudtok küldeni, azt is megköszönném. Elsősorban a csillagok távolságának és tömegének a meghatározása érdekelne.

2013. jún. 5. 14:23
 5/12 anonim ***** válasza:

Azért ez ennyire nem egyszerű dolog. A vöröseltolódás igazából az adott objektum hozzánk viszonyított sebességére utal. Minél nagyobb az adott sebesség, annál nagyobb a vöröseltolódás (avagy, ha közeledik az objektum, akkor kék eltolódás). Távolságmérésre igazából csak statisztikai alapon alkalmas. Ennek egyszerű a magyarázata. Alapvetően tudjuk hogy a világegyetem tágul. Így aztán nagy általánosságban elmondható hogy benne az objektumok zöme távolodik egymástól. Ésszerű tehát az a feltételezés, hogy minél nagyobb a távolodás sebessége, annál nagyobb a tőlünk mérhető távolsága. Ez azonban egyáltalán nem igaz az összes objektumra. Aztán azt sem szabad elfelejteni, hogy a távolodás sebessége nagyon sok mindentől megváltozhat, akár jelentősen is! Ettől függetlenül jó közelítéssel igaz hogy aminek nagy a vörös eltolódása az a nagy sebessége révén messzebbre juthatott tőlünk, azaz a távolsága nagyobb! A vöröseltolódás ilyen formán tehát NEM ALKALMAS a pontos távolságmérésre. A gyakorlati csillagászatban a vöröseltolódást a következő esetekben mérik:


- kis pontosságigényű távolságmérésre ( a fent részletezett okokból...)


- Egy egy objektum távolodási sebességének mérése (erre való igazán)


- Egy-egy csillag tengely körüli forgásának meghatározása (ilyenkor a csillag "szélein" mérhető színkép kék illetve vörös eltolódás különbségéből a forgás jellemző sebessége kiszámítható!)


- Egy egy csillag esetleges kísérőinek kimutatására ( ha a színkép periódikusan eltolódik valamelyik irányba majd vissza, azaz oszcillál egy középérték körül, lehet tudni, hogy pl egy bolygó és a csillag egy közös tömegközéppont körül keringenek. Ebből a periódusból remekül lehet következtetni a bolygók keringésének jellemzőire, és a bolygók számára is)


Ezen utóbbi példák meg is válaszolják egy másik kérdésedet, miszerint mekkora tömeg hatása mutatható ki a vöröseltolódással. Nos a Naprendszert figyelembe véve, ahol a Nap a rendszer 99.8% tömege, és az összes bolygó üstökös aszteroida, meg úgy minden egyéb alig a 0.2 %, akkor el lehet képzelni hogy egy bolygó milyen picit változtat a csillaga pályáján (azaz hogy milyen pici mértékben "rángatja" a csillagot a pályáján). És ez az apró kilengés már észlelhető a műszereinkkel (!) Hasonlóképp a tengelykörüli forgás kimutatásakor is elképzelhető hogy milyen apró eltérés van a csillag két széle közötti eltolódást vizsgálva, és még ez is kimutatható, mérhető a vöröseltolódásos módszerrel! Így azt mondom, hogy még egy apró bolygónyi tömeg olyan hatása is mérhető, amit a fényre gyakorol.


A csillagok távolságmérése egy külön fejezet, de felvázolom a lényegét.


Az egyes csillagok távolságmérésének csak relatíve kis távolság esetén van értelme (tipikusan a tejútrendszeren belül) Egy relatíve nagyobb távolságon már nincs értelme külön vizsgálni a távolságot, mert mondjuk pár millió fényévnyi távolságban a galaxis távolsága, mint adat elégséges, nincs szükség az egyes csillagainak távolságára külön külön.

A közeli csillagok mérése tipikusan a parallaxisa alapján történik: Egy távoli, ismert objektumhoz képest megnézik két külön időpontban az elhelyezkedését. a két időpontban látható szögeltérés (a viszonyított objektumhoz képest) ismeretében a távolság könnyen és meglehetősen pontosan meghatározható. A távolabbi csillagok esetén segítségül hívnak bizonyos változó csillagokat (Cepheidák). Ezen speciális csillagok fényváltozása jól ismerten szabályos; arányos az abszolut fényességükkel. Az abszolut fényesség és a látszó fényesség ismeretében a távolság megintcsak könnyedén számítható. A nagyon távoli objektumok (galaxisok) távolságának meghatározása hasonló. Alapul az IA tipusú szupernovákat hívják segítségül. Ezen felfénylések fénymenete nagyon pontosan ismert, a megfigyelt látszó fényességük alapján a távolság meghatározható. Az ennél is messzebb lévő, avagy halványabb objektumok távolságánál pedig az alapkérdésben is szereplő vöröseltolódás mértéke alapján következtetnek, De megjegyzem megint, ez a mérés csak viszonylagos pontosságot ad, de ezen objektumok esetében ez általában elégséges is


maci

2013. jún. 5. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a kimerítő választ tényleg nagyon jól össze van foglalva!


Ahogy említetted a csillag forgása, vagy éppen a csillag valamely kísérőjének hatására bekövetkező elmozdulás észlelhető a színképben. Ez mindkét esetben az elmozdulás sebességére vezethető vissza.


Még az érdekelne, hogy az első válaszoló által becsatolt gravitációs színképeltolás befolyásolhatja-e a színképet és ha igen, akkor kb. mi az a tömeg tartomány, ahol ezzel már számolni kell. Nyilván itt sem vehetjük statikusnak a csillag pozícióját, de a saját tömege torzíthatja a színképet, vagy ez teljesen kizárt, vagy csak a mértéke elenyésző?


Nagyon leegyszerűsítve.

Ugyanolyan sebességgel távolodó, csupán a tömegükben különböző csillagok színképe eltérhet egymástól?

2013. jún. 5. 15:34
 7/12 anonim ***** válasza:

Első jól írta.

[link]


Ahol jelentős ez a hatás, az inkább a neutroncsillag vagy fekete lyuk kategória. (Tehát most az objektumra, mint a fény forrására gondolok.) Ennek ellenére akár földi kísérletekkel is kimutatható a jelenség.

2013. jún. 5. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

"Ahol jelentős ez a hatás, az inkább a neutroncsillag vagy fekete lyuk kategória."


Már pár naptömegű fekete lyukak is léteznek. Neutroncsillag keletkezéséhez pedig kisebb csillag is elég.


Elvileg ki lehet számolni, hogy mekkora tömegű égitestnél kell figyelembe venni ezt a hatást, de egyelőre nekem még nem sikerült.

2013. jún. 5. 16:35
 9/12 anonim ***** válasza:

"Nagyon leegyszerűsítve.

Ugyanolyan sebességgel távolodó, csupán a tömegükben különböző csillagok színképe eltérhet egymástól?"


Nem. egészen pontosan számottevően nem. A vöröseltolódás definíciója szerint a vöröseltolódás = (f nyugalmi - f érzékelt)/ f érzékelt . Ez azt jelenti hogy mondjuk két teljesen egyforma csillag eltérő tömeggel ha egyforma sebességgel távolodik az észlelt és kibocsájtott frekvenciák KÜLÖNBSÉGE ugyanaz lesz, ha a sebességük egyenlő. Tehát hiába a nagyobb tömeg miatti frekvenciaeltérés, a sebesség miatt elszenvedett eltolódás akkor is egyforma lesz! Tehát nem fogunk csupán a tömeg miatt nagyobb eltolódást észlelni.


Számszerűsítve (bár nem valós frekvenciákkal) hogy érthető legyen: Legyen mindkét csillag által kibocsájtott frekvencia 4 THz. Az egyik a tömeg miatt mondjuk kintről eleve kisebbnek, mondjuk 3.5 THz-nek látszik. Ha ezen objektumok egyforma sebességgel távolodnak tőlünk, szenvedjenek el mondjuk 2 THz eltolódást. Akkor az egyik észlelt frekvencia 2 THz (4-2) lesz a másik 1.5 THz (3.5-2). A különbség (tehát az eltolódás maga) egyforma, és nem függ a tömegtől. Hogy mégsem teljesen egyforma az azért lehet, mert két égitest nem látszik egy irányból, és könnyen lehet hogy az egyik észlelés útjában más tömegek "tartózkodnak", mint a másikéban. Ekkor a rájuk ható eltérő köztes tömegek természetesen már eltérően befolyásolhatják az amúgy egyforma eltolódást. De ez ugye nem az eredeti égitest tömegétől függ, ez, azt hiszem könnyen belátható.

2013. jún. 5. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"Ahol jelentős ez a hatás, az inkább a neutroncsillag vagy fekete lyuk kategória. (Tehát most az objektumra, mint a fény forrására gondolok."


Feketelyuk mint fényforrás ?? :) Remélem viccnek szántad. Még a neutroncsillagok is alig észlelhetőek optikai tartományban, a feketelyukak abszolute nem, gondolom tudod miért...

2013. jún. 5. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!