Szerinted mi a létezés célja?
Amit akarsz. Mindennek a célja attól függ, hogy ki mit akar attól a dologtól. Vegyünk egy biciklit. Mi a célja? Az, hogy biciklizhess rajta? Általában. Ha te azért veszel egy biciklit, hogy ledobd egy magas helyről és lekamerázd, mert mondjuk ez a hobbid, akkor annak a biciklinek az a célja, hogy biciklizz rajta? Miután megvetted, szerintem már biztos nem. És előtte? Amíg a bicikli a gyártóé, addig az a célja, hogy biciklizzenek rajta? Nem hiszem. Akkor az a célja, hogy eladják. És ha ledobtad a biciklit egy hegyről, azzal mondhatjuk, hogy kielégítette a célját? Hiszen aki csinálta azért hogy eladja, az eladta, te pedig azért vetted, hogy ledobd egy hegyről, és ezt tetted. Mégis, a biciklire sokan azt mondanák, hogy nem elégítette ki a célját, mert nem arra használták, amire... ? Amire tervezve lett? Ami az általánosan elfogadott használati mód? Akkor ha mondjuk csak te létezel az egész világon, és keresel egy biciklit hogy ledobd a hegyről, akkor máris a céljának megfelelően lett használva?
Szóval ezzel csak két dolgot akarok mondani. Kicsit összeszedettebben:
1) Az hogy valaminek "mi a célja", nem egy olyan jól átgondolt kérdés, mint amilyennek tűnik. Ez az "örök kérdés" nem azért örök, mert nem értjük az életet, hanem mert a célok bonyolultak. Attól függően, hogy kit kérdezünk és mikor, más az egyes dolgok célja. A céloknak nincs objektív forrása, nincs objektív mértéke, ezért valaminek a célját csakis személyre szabottan lehet megadni.
2) Ha valaminek a célját úgy definiáljuk, hogy az amire valaki szánja, akkor mindenkinek annyi célja van, ahány ismerőse, és ezek a célok folyamatosan változnak, de alapvetően azzal vannak kapcsolatban, hogy ki mit akar tőlünk. Ezek közül a legfontosabb (biztos?) az, amit mi akarunk magunktól. Szóval az a legközelebbi válasz, hogy az az életed célja, amit el akarsz érni.
Válogathatsz a válaszok közt, egy életre elég anyag van már itt.
Ha belemerülsz, a te életed célja a GYK olvasása lesz.
http://www.gyakorikerdesek.hu/kereses.php?keres=mi+az+%E9let..
Ha a kérdésed célja a hétköznapi megértés, akkor mélyedj el az első válaszban. Ami ahhoz szükséges, benne van. Tán még több is.
Ha a kérdésed filozofikus jellegű, akkor viszont ne innen várj választ, mert ahhoz sok sok oldalnyi magyarázat szükséges. Akkor keress ilyen műveket, kezdheted a görög filozófusokkal, folytathatod Descartessel, vagy éppen Freudot is olvashatsz. Azt nem gondolom, hogy egzakt választ kapsz, de a dolog bonyolultságát megértheted belőle.
Ha csak úgy időt szeretnél ezzel tölteni különösebb cél nélkül, akkor Wadmalac javaslatából kiindulhatsz, és folytathatod vég nélkül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!