Mi a véleményetek arról, hogy az emberi élet, és az agyműködés pusztán csak fizikai, és kémiai reakciók halmaza?
Bach is csak reakcióba léptette a sok légypiszkot 5 vonal közé
Ahogyan a leginkább magával ragadó számítógépes játékok is lebonthatóak szinte végtelen 0-k és 1-esek soraira, és ezek változásaira, de ha ilyen szinten akarod vizsgálni, valójában nem sokat fogsz megérteni az összképből, a tényleges működéséből.
A véleményem, hogy adott esetben érdekes lehet ezen a téren is vizsgálódni, de ha tényleg éppen filozófiáról (vagy mondjuk ökológiáról, genetikáról, stb) van szó, akkor felesleges túlbonyolítás belekeverni mondjuk atomi szintű reakciókat.
Én azért mégis hivatkoznék a filozófusokra, gondolataik közül is a mennyiség minőségbe való átcsapásának törvényére.
A fotonoknak vannak tulajdonságaik. Viszonylag jól ismerjük őket. Mégis, egy festménynél színekről, formákról, harmóniáról elmélkedünk. A napkollektor esetén pedig teljesítményről, energiáról, hőről és hasonlókról. A foton kettős természete ilyenkor valahogy kevéssé fontos.
Ismerjük a melatonint, a dopamint, és tudjuk az emberi érzelmekkel való összefüggéseit. Tudjuk azt is, erős koncentráció, tanulás, megértés az agyban jelentős hőtermeléssel jár. Azt is tudjuk, miért. Mégis, nem vegyületek reakcióegyenleteiről, hanem szerelemről, nem hőtani szabályokról, hanem tanulásról beszélünk. Például azért is, mert így könnyebben értjük meg az emberi érzelmek és a kémiai elemek kölcsönhatása közötti összefüggéseket.
A dolgok végletekig való leegyszerűsítése alapvető információvesztéssel jár. Ezt is tudjuk. Ezért is tarjuk meg az érzelmekről alkotott fogalmainkat, tulajdonságokat, viselkedést.
Sejtettem, hogy felkavaró lesz, amit írtam. Nehéz lenne szembesülni azzal, hogy csak egy rakás vegyület vagy, amiben vándorol némi gyengeáram.
Számomra ennek a témának szigorúan az elméleti, vagy természettudományos háttere érdekel (és nem a filozófiai).
Mert ha ez a felvetés igaz, akkor ebből az is következik, hogy az ember döntési szabadsága is csak illúzió.
>Akkor csak egy válasz van az élet minden nagy kérdésére: azért mert ez a reakció játszódott le az agyadban.
-Ez nem válasz. Hasonlóan azt is mondhatnánk: azért, mert volt ősrobbanás.
A dolog amúgy bonyolult.
Egyrészt a világ nem szigorúan determinált. Lásd határozatlansági reláció. Teller Ede szavaival: "Isten nem munkanélküli."
Másrészt az éntudat és a szabad akarat képzete is több szempontból illúzió, ugyanakkor szükséges illúzió. Nélküle nem tudunk sem társadalomként sem egyénként létezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!