Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért csapong az emberi elme?...

Miért csapong az emberi elme? Miért működik ilyen furán?

Figyelt kérdés

A telefonomra letöltöttem egy alkalmazást, ahol egy pályán vonatokat kell a nekik kijelölt helyre irányítani a vágányok állítgatásával. Nem annyira nehéz, de intenzív koncentrációt igényel. És egyszerűen nem bírom megcsinálni az utolsó pályát. És nem azért, mert nincs rá agyi kapacitásom, hanem azt veszem észre, hogy egyszerűen nem bírok 2 percig csak erre az egy feladatra koncentrálni. Állandóan beugrik az agyamba egy gondolat, egy zeneszám, egy idézet.



Bárkinek, aki próbált már meditálni, ismerős az a tény, hogy az emberi elme csapong és rakoncátlan. De miért? Miért jó ez nekünk? Tulajdonképpen még annyira se bírunk koncentrálni, mint egy állat, ami folyamatosan feszült figyelemmel vizsgálja a környezetét. Miért ilyen az agyunk?


2016. jún. 2. 17:26
 1/4 Mojjo ***** válasza:
73%
Megpróbáltam elgondolkozni a kérdésen, de mindig elkalandoztak közben a gondolataim :(
2016. jún. 2. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Persze a "Nagy Választ" nem tudom megadni erre a nagy kérdésre, de gondolj bele: ha egy állatot pl. megijesztesz vagy egyéb erőteljes külső impulzusnak teszel ki, az is kiesik ebből a koncentrációból. Mi, emberek, állandó belső impulzusokkal vagyunk terhelve. Az elménk képes az absztrakt gondolkodásra, vagyis olyan dolgokat elgondolni, amik (éppen vagy egyáltalán) nincsenek, és ez a képességünk folyamatosan működik is. A meditáció különböző formái nagyon érdekes gyakorlatok ennek a folyamatnak először a vizsgálására, aztán az irányítására; egyfajta "önmeghaladási" játék, aminek a tapasztalatait aztán marha nehéz visszahozni a lineáris elme, a szavak szintjére.
2016. jún. 2. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Ozmium42 ***** válasza:
Azért van ez, mert az elménk többrétegű, de csak az egyik réteggel, a tudattal vagy valójában tisztában, miközben tudattalan, nem tudatosuló működések is állandóan kommunikációban, kölcsönhatásban vannak a tudattal. Ezeknek a folyamatoknak csak a tudatig eljutó eredője az, amiről tudomást veszünk, a mögöttes folyamatok rejtve maradnak.
2016. jún. 2. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A koncentrációt ugyanúgy tanulni lehet és kell, mint bármi mást. Csak éppen nem a könnyű tananyagok közé tartozik. És attól tartok, az említett (telefonos) módszer erre nem a legalkalmasabb.

De lehet koncentrálni egy dologra akár hosszabb ideig is. Viszont fárasztó.

2016. jún. 2. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!