Szerintetek mi történne hogyan reagálna a középkori ember (V. Századtól XV. Századig) a XX. Században született, de modern technológiát nem tartalmazó fantazy regényekre, mint példáúl a Tolkien regényei, Harry Potter stb?
- Akkoriban is született hasonló "bestseller", Dante Alighieri "agyszüleménye".
- A gyűrűk urában meg annak előzményregényeiben gyakorlatilag nincsen modern technika, csak "középkori" eszközök, némi varázslat, bűbáj, mesebeli lények....Viszont a jó és rossz harcáról szól!
//Ezzel csak azt akartam mondani hogy megértenék és nem sok kérdőjelet tennének fel szerintem "ismeretlen technológiák miatt".//
Hogyan fogadták volna a középkorban a hasonló jellegű fantasy regényeket?
Betiltották volna és mágjára vetik a szerzőjével együtt?
Vagy épp istenítették volna mint Dante művét?
(Azért ő is elég vékony jégen járt, vallási szempontból.)
Születtek egyáltalán hasonló "heroikus" művek akkoriban is csak elégették őket?
Vagy akkoriban a vallási korlátozások miatt "beszűkűlt" volt még a tanult emberek fantáziája is és nem is lettek volna képesek ilyesmit kitalálni sem?
Oké kevesen tudtak olvasni. Ez tény.
A középkor első felében nem volt akkora az inkvizíció, sőt alig volt. Az inkvizíció igazán a XI-XII sz. ban hatalmasodott el a nagy pestisjárványok alatt és után és gyakorlatilag az újkorig tartott.
Hm... Törpék, orkok, elfek, olifántok... Ez mind rendben van de a hitetleneket térítsük már meg, és ezt a Gandalf nevű sátánnal cimboráló boszorkánymestert meg jó lenne megégetni.
Ahhoz a reakcióhoz hasonlítanám amit Marko Polo leírásai váltottak ki. Az akkori ember nem tudta mi van a saját környezetén kívül. Rengetegen hittek pl kutyafejű emberekkel, de a robbanó porban mondjuk erősen kételkedtek. A jó és rossz fogalma pedig más tengelyen mozgott.
Értsd, jó (Inkvizítorok): Térj meg, vagy megkínzunk és megölünk.
Rossz (Barbárok): Megkínzunk és megölünk, mert élvezzük. :P
5-ös hozzászólása tetszett.
Hiszen mi sem hisszük el amit leírtak az ilyen könyvekben.
De mi van akkor ha ezt előre közöljük is hogy ez egy "mese", egy "kamu" és nem kell komolyan venni.
Csak élvezni. Vagy ezt akkor "bűnös élvezetnek" vették volna? És már csak ezért elégetik ha valaki ilyet írt volna akkoriban? Az írót és a könyvet is! Tudunk ilyesmiről? Hogy létezett xy, megírt valami "nem tudományosat" tehát nem állította hogy igaz és elpusztították?
Mert pont ez a kérdésem lényege, hogy képesek lettek volna-e így felfogni az akkori "nem haladó" szellemiségben? Vagy mindenképpen "eretnek" lett volna aki ilyet csinál? Hiszen több ókori műről is tudjuk hogy megvoltak akkoriban és olvasták is. Sőt színház is volt, igaz inkább vásárokban, alkalmi, de volt. Mégsem égették el a színészeket mint eretnekeket, azaz szórakoztatónak találták. (Na jó persze, bizonyos korlátok közt, mert nem lehetett mindent előadni nyilván.)
Abban tévedsz, hogy a középkorban megbecsülték a szinészeket. Jokulátorok és vásári komédiások is voltak, de őket kivetette az egyház, ha nem tagadták meg a komédiás múltjukat. De még a XVIII. században is Szász Móric gróf híres szinésznő szerelmese, Adrienne Lecourevour sem kaphatott tisztességes keresztény temetést. A KATOLIKUS EGYHÁZ hatalma még mindig nagyon erős volt, kivették a koporsóból, lepedőbe csavarták és elásták, mint egy kutyát! Mert nem tért meg a halálos ágyán (1730). Moliére-t (+ 1673) is valamelyik temető árkába ássák el, ha nem lépett volna közbe XIV.Lajos király.
"Mivel a kor szokása szerint színészeket nem temethettek megszentelt földbe, csak özvegye, Armande közbenjárására, XIV. Lajos külön engedélyével, éjszaka búcsúztathatták el. (Földi maradványait 1792-ben a Panthéonba, majd 1817-ben a Père-Lachaise temetőbe helyezték át.)"
Hogy aztán mennyire becsülték meg Shakespeare-t, arról is sokat lehet olvasni, de ő már régen visszavonult, mire meghalt. Csak a francia forradalom vetett véget ennek a gyalázatnak.
A polgári értelmiség eleinte nem létezett, később sem volt túl erős, mindent uralt 1000-1400 éven át a mindenható egyház (1525 után már nemcsak katolikus, de protestáns egyházak is).
A XVII. században Cromwell Angliájában a puritánok mindent betiltottak, nem lehetett szórakozni, aztán visszatért II. Károly király és megjelentek a szinészek. De még néhányszor rövidebb ideig uralkodott a puritanizmus, ebben az időben már Észak-Amerikában is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!