A neandervölgyi jobb vadász volt a modern embernél?
A 20 éves (vadászérett) átlagneander szaglása és a hallása valószínűleg kifinomultabb volt, mint egy mai 20 éves átlagfiatalé. A testfelépítése robosztusabb volt, vagyis jobb eséllyel élt túl egy harcot, jobb volt az állóképessége is (ha másért nem, mert hozzá volt edződve a napi akár 10-20 km-es gyalogláshoz, futáshoz, dögcipeléshez, meg effélékhez).
Mivel már kb. 12-14 évesen magukkal vitték az idősebb vadászok, ezért 20 éves korára összehasonlíthatatlanul nagyobb rutinnal rendelkezett a vadászat terén, mint egy mai átlagfiatal. Ráadásul ott többnyire mindenki vadászott, aki férfi volt, míg a mai fiatalok csak elenyésző számban ismerik a vadászat fortélyait. Tehát ha nem számítjuk a modern fegyverek (főleg puskák, esetleg modern íjak) hatékonyságát, akkor igen, nyilvánvalóan jobb vadászok voltak. Már csak azért is, mert az akkori 20 évesek túlnyomó többsége kivette a részét a vadászatokból, míg a mai fiatalok igazából nincsenek ráutalva eme tevékenységre.
Persze, ha számításba vesszük, hogy egy távcsöves, lézerirányzékos Remingtonnal vagy effélével akár 500 méterről, minimális rutinnal is könnyedén le lehet durrantani egy őzet vagy egy disznót, akkor azért ez óriási előnyt jelent a mai kor fiataljainak, míg egy neandernek igazából a bunkósboton, kőbaltán és a lándzsán vagy dárdán kívül nem sok fegyver állt rendelkezésre a vadászathoz. Ezekkel pedig 10-20 méternyire minimum meg kellett közelíteni egy vadat, hogy el lehessen ejteni (akkoriban még legjobb tudomásom szerint ismeretlen volt az íj). Azonban előnyként lehet még felhozni számukra, hogy akkoriban azért őzből meg disznóból (és minden egyébből is) lényegesen több állt rendelkezésre, mint manapság. Igaz, medve, farkas és egyéb, a neanderekre is veszélyt jelentő ragadozók is lényegesen nagyobb számban éltek, mint jelenleg.
Egyébként minden valószínűség szerint a vadászatok többsége három módon zajlott: vagy addig követett egy kiszemelt áldozatot egy csapat, amíg az végkifáradásban inkább szembeszállt velük, mintsem tovább meneküljön, vagy speciális helyek felé (pl. sziklás kanyonokba, vagy mocsárvidékre) terelték a kiszemelt állatot, ahol aztán megpróbálták sarokba szorítani és támadásra ösztökélni, vagy pedig a klasszikus bekerítéses módszert alkalmazták: egy nagyobb csapat csendben félkört alkotott, míg egy kisebb csapat nagy zajjal terelte feléjük a kiszemelt vadat. A neanderek vadászstílusa ezekben az időkben ezek alapján valószínűleg nagyban hasonlított rendre a mostani farkasok, hiénakutyák, vagy oroszlánok vadászmodorára.
A kérdésre nem lehet biztos választ adni, mert a neandervölgyi ember életmódjával és eltűnésével kapcsolatban felvetődő kérdésekre még ma sincs egységes álláspont tudományos körökben. Egy elmélet szerint a neandervölgyi nem használt hajítódárdát, hanem közvetlen közelről, lándzsával, kőbunkóval, illetve test-test elleni küzdelemben ejtette el a prédáját. Erre a testfelépítése alkalmasabb is volt a modern emberénél, átlagosan 165 centi magas volt, de sokkal izmosabb teste, vastagabb csontjai és rövid, erős végtagjai voltak. Ellenben a modern ember már körülbelül 50000 éve ismeri az íjat és hajítódárdákat is használ, tehát nem kellett közvetlenül érintkeznie a zsákmányállattal. Szóval ha ez valóban így volt, akkor a modern ember vadászati stílusa biztonságosabb volt.
Egyébként érdekességként mondom, ha véletlenül nem tudnád, hogy mind neandervölgyiek vagyunk egy kicsit, az európai populáció génkészlete kb 2 százalékban a neandervölgyiektől származik, a két faj keveredése miatt.
Nos, azt nézve, hogy a cro-magnoni ember milyen gyorsan kiszorította és-vagy integrálta a neandervölgyi fajt, gyanítható, hogy sok dolgot produkált a neandervölgyinél jobb hatásfokkal. Többek közt a vadászatot is. Nem hiszem, hogy az előnye alkati lett volna, inkább fegyverfejlettségi és vadászati módszerben jelentkező előny.
Ha pedig a másik nézőpontot vesszük, szóval mai ember és neandervölgyi, hát...
Meg kéne nézni, mindkét embertípust odaállítani egy szál dárdával egy kardfogú tigris ellen.
Ha meg leehtne tenni tippmixen, szerintem a neandervölgyi és a tigris elég hasonló oddsokkal futna.
Mai ember esetén nem hiszem, hogy egy az öthöz esélynél sokkal jobbat kapna az ember a tigrissel szemben.
:)
"Nos, azt nézve, hogy a cro-magnoni ember milyen gyorsan kiszorította és-vagy integrálta a neandervölgyi fajt, gyanítható, hogy sok dolgot produkált a neandervölgyinél jobb hatásfokkal"
Nem a cro-manyoni írtotta ki a Neandervölgyit, hanem az annunakik.
A Hold túloldalán az űrnácik élnek.
Az annunakik messzebbről jöttek és azért alkották meg az emberi fajt, hogy aranyat bányásszanak nekik.
Amúgy teljesen életszagú, hogy a modern ember irtotta ki a neandervölgyieket. A rasszizmus, népirtások, stb. egyáltalán nem idegen tőlünk. Ráadásul a neandervölgyi még taszítóan is hathatott rájuk.
Elég volt oda egy kőkorszaki Hitler meg a fanatikus hordája, hogy sorra levadásszák a kis "korcsokat", mert ezt súgják a szellemek. Nem lenne annyira meglepő fordulat, ha majd találnak erre irányuló leleteket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!