Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Fog annyira támaszkodni a...

Fog annyira támaszkodni a világ a robottechnológiára, hogy kb senkinek nem lesz munkája?

Figyelt kérdés

Ok, nem tartunk még ott koránt sem, hogy ne kelljen egy orvos, vagy sebész, vagy tűzoltó. De mint tudjuk sok gyárban már robotokkal festenek, szerelnek.

Sok helyen van kiadó autómata, meg önkiszolgáló.


Most lesz valaha is olyan, hogy annyi minden gépiesítve lesz, hogy nem lesz kb az embereknek 70-80%uknak munkája, mert az Ő munkájukat robot fogja elvégezni, ami mint tudju 1nem fárad el, mm pontossággal dolgozik, sose ront, nem panaszkodik, nem kér fizetést...


Szóval gondolom nem Magyarországot fogja súlytani főleg az, hogy elküldik a dolgozók nagy részét, és nem fognak munkát kapni a gépiesítés miatt, főleg a modern városokban tudnám elképzelni(Tokió, New York)

De lehet valaha is ilyen?



2013. jan. 27. 20:56
1 2
 1/11 anonim válasza:
Nem.
2013. jan. 27. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
38%

Szerintem lehetséges.


Ha jobban belegondolsz, akkor ez nem negatív dolog. Ha mindent gépek végeznének és senkinek nem lenne munkahelye, eltűnne a nyomor is. Nem lennének olyan emberek, akik létminimumon, vagy az alatt élnek és mégis reggeltől estig robotolnak.

Annyi dolgunk lenne, hogy javítsuk az elromlott gépeket. Mondjuk minden ember egy évben egy napot "dolgozna". Ehhez viszont minden embernek el kellene sajátítani a gépek működésének ismeretét. Mondhatnánk, hogy így is sokat kell tanulni az embereknek, még ezt is... Ha jobban belegondolsz rengeteg felesleges dolgot tanítanak az iskolában. Ha megtanulnánk a technológia működését és lépést tartanánk vele, akkor szinte mindent tudnánk. Mert ugye a mechanika, elektronika és hasonlók ismerete nélkülözhetetlen ehhez. Abból, amit a gépnek kell csinálnia, megtanulhatsz egyéb dolgokat is.

Például egy földművelő eszköz...

Ismered a működési elvét. Meghibásodik, meg kell javítanod. Anélkül, hogy tudnád mit csinál az a gép, elég nehéz lesz. Például tudod, hogy az ekének a földet kell forgatnia azért, hogy blablabla. Szóva minden kapcsolódna egymáshoz. Bár ez rossz példa, mert az okosok azt mondják a hydroponia a jövő.

Ez viszont nem a technológia fejletlensége miatt nem jön létre. Rengeteg dolgot el tudunk végeztetni gépekkel. Vannak GPS vezérelt traktorok, amik szántanak, ugyanilyen más mezőgazdasági gépek, mint említetted, a gyártórobotok, amik hegesztenek, festenek, fúrnak, csavaroznak és még rengeteg más dolgot, jobban, gyorsabban, mint az ember. Szóval a technika adott (bár még nem mindenre). A probléma a hozzáállásunkban van. Mindig lesznek olyan emberek, akiknek több kell, mint másnak van. Emiatt az új technológiák magánkézben, titokban vannak és legtöbb esetben fegyver lesz belőle.

Az emberek elképesztően ostobák tudnak lenni. Például Angliában rengeteg szélerőmű azért nem épült meg, mert az emberek azt mondták, elcsúfítja a tájat. De az nem baj, hogy benzinzabáló terepjáróval mászkálnak. Harcolnak a turbinák ellen, mindeközben azt mondják, hogy mennyire zöldek, energiatakarékos izzót vesznek... nevetséges.

A javításra visszatérve. Nagyon tertós gépeket, dolgokat tudnánk előállítani, mégsem tesszük. Nézz utána a tervezett elavulásnak. Ez a fogyasztói társadalom "remekműve".

Hiába Találsz ki valami forradalmi ötletet, ami olcsó és sok energiát ígér, ellehetetlenítik, lásd villamos autó, vagy Tesla egyes találmányai.


Szóval lehetséges, de azt mi nem fogjuk megélni. Egy újabb világháborút viszont jóval nagyobb eséllyel.

2013. jan. 27. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 kalmj ***** válasza:
Tudományos csatornákon folyamatosan lehet látni a szövőszék és a gőzgép történetét. Ott elhangzik, hogy szabályosan éhenhaltak takács familiák. Sajnos ez azóta sok más szakmával előfordult és egyre kevesebb munkavállalóra van szükség. Egy hűtő legyártása robotikával nem kerül annyiba, mint egy alkatrész kézi javítása. Lassan már a takarító robot is meglesz. Robotműtő már van Magyarországon is. (Kérdés, hogy ki hiszi azt, hogy a gép nem hibázik.)
2013. jan. 27. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Amíg a robotok nem fognak teljesen úgy kinézni, mint az ember, biztos, hogy lesz pár munka, ami megmarad. Pl a prostik.
2013. jan. 28. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

"Ha jobban belegondolsz, akkor ez nem negatív dolog. Ha mindent gépek végeznének és senkinek nem lenne munkahelye, eltűnne a nyomor is. Nem lennének olyan emberek, akik létminimumon, vagy az alatt élnek és mégis reggeltől estig robotolnak.

Annyi dolgunk lenne, hogy javítsuk az elromlott gépeket. ..."


Nos, ha arra tudunk robotsort csinálni, hogy egy - ma már igen komplex felépítésű - autót megcsináljanak, gyakorlatilag ember beavatkozása nélkül, akkor nem látom be miért ne tudnánk olyan gépeket alkotni, amelyek korábban legyártott gépeket vizsgálnak meg és javítanak ki, ha szükséges. Ez már nem probléma, és így már azt az egy napot se kellene senkinek ledolgoznia.


A gond ott van szerintem, hogy ma már nem az ember fejlődik, hanem gépeket fejleszt maga helyett. Az ember szép lassan megreked egy szinten, a semmitevés szintjén. Hiszen minek is törné magát előrelépéssel, ha már minden apróságra gépeket hoz létre és üzemeltet maga helyett? Jó így ahogy van, ami meg nem jó, azt majd a gépeink megcsinálják.


Lásd pl. az autót. Évente egyszer-kétszer felszédülök a hasznaltauto.hu-ra, és minden alkalommal megrökönyödök, hogy mennyi elektromos vackot pakolnak ma már egy autóba. A legutóbbi megrökönyödésem az "elektromos fejtámla" váltotta ki. Már arra is lusta az ember, hogy a fejtámláját kézzel állítsa be? Valóban muszáj ez egy autóba, valóban szüksége van az embernek erre a sok szarra? Nem hiszem el hogy van olyan ember, aki naponta állítgatja a fejtámláját. Én kábé az ötödik autómat nyüstölöm már, de fejtámlát még életemben nem állítottam egyikben sem, idestova cirka 15 év alatt. Oké, az első autóimban még nem is lehetett (sőt, Trabimban még fejtámla sem volt, gyárilag), ez igaz. De hogy még ezt az igen ritkán használt műveletet is egy beépített kis szervomotorral kelljen ma már csináltatni, az már mindennek a netovábbja. Komolyan van olyan ember aki arra recskázik, hogy motoros a fejtámlája? Mennyire gyerekes dolog ez már? Na ez az ami elkeserítő. Szerintem.

2013. jan. 28. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Érdekes, hogy az a szempont senkinek sem jutott eszébe, hogy mitől ember az ember. Bármilyen hihetetlen, a munkától, amely a gondolkodás velejárója. Nem az a kérdés tehát, hogy létezhet-e automaták olyan rendszere, amely minden tevékenységet képes elvégezni, hanem az, hogy ekkor mit tesz az ember. Ha nem végez munkát, rohamos tempóban elsorvad, és megszűnik. Persze akkor meg minek a robot.


Tehát az elképzelhető, hogy lesz idő, amikor bármely tevékenységre lesz alkalmas robot, de az nem képzelhető el, hogy ennek következtében az embernek ne lenne munkája. Csak éppen a munka jellege változna meg alapvetően, és egyes tevékenységeket már nem végezne ember. Helyette lesznek mások, amelyeket szintén csak ember fog végezni (persze megfelelő segítséggel, ha erre van igény).

2013. jan. 28. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Sceptis:


Igaz, tudnak olyan robotokat csinálni, ami javít más gépeket, sőt olyan is van, ami megadott alkatrészekből megtervezi adott célra a legideálisabb gépet.

Viszont vannak olyan esetek, amikor a javító robot is megáll. Például egy egy erős elektromágneses impulzus. A naptevékenység kihatással van a földünkre, napkitöréskor a telekommunikációban és egyéb más rendszerekben és a villamos hálózatban is zavarok vannak. Erre még a HAARP is rátesz, hogy anélkül szórakozik az ionoszférával, hogy tudná igazából mit is csinál. Abban az esetben is emberi beavatkozás kell, ha energiahiány lép fel.


"...minek is törné magát előrelépéssel, ha már minden apróságra gépeket hoz létre és üzemeltet maga helyett..."


Például éppen a fejlődésért.

'Ha egy problémát meg akarsz oldani, add ki egy lusta embernek, az megtalálja a megvalósításához a legrövidebb utat.'

Probléma viszont van, nem is kevés. Lassan tönkretesszük a bolygónkat, ezze pedig megoldásokat kell találni, ugyanis itthagyni és újat keresni nem tudunk, egy közeli bolygó terraformálása pedig ennél még nehezebb vagy ha nem is nehezebb, rengeteg időt igényel.

Szóval ezt a bolygót kell rendberakni.

Az autós példád rendkívül jól szemlélteti, hogy pont nem abba az irányba haladunk. Felesleges dolgokat terveznek és gyártanak, ez igaz, amint említettem, a felfogásban kellene változtatni.


#6


"...hogy mitől ember az ember. Bármilyen hihetetlen, a munkától, amely a gondolkodás velejárója..."


Micsoda???

Rengeteg ember dolgozik gyártósorokon éhbérért, gondolkodást nem igénylő munkákat végezve. Ez életcél lenne? Hm... érdekes.

Az oké, hogy egy önellátó család megtermeli magának az élelmet, energiát, stb. Elvégre az a munka értékes lesz a számukra, többnek érzik tőle magukat, jogosan, ugyanis a saját életük a tét. Ezáltal megtanulnak spórolni és nem pazarolják felelőtlenül az energiaforrásaikat, szinte stresszmentesen.

Egy sormunkás épp ennek az ellentéte. Túlnyomó többségében rühellik a munkájukat, kényszerből csinálják, és a kevéske megkapott pénz szinte semmire nem elég, sokuk már hónap közepén bajban van. Így ugyanúgy elsorvad, mint ahogy említetted. Stressz, minden nap rossz közérzet. Így sincs értelme az életnek.


Nem azt mondom, hogy egy székben élné le az ember az életét, robotok kiszolgálásával. Sok egyéb dolgot lehetne csinálni a munkán kívül. Például a családdal lenni, kirándulni. Az adrenalin is hatalmas mozgatóerő. Csak nézd meg a deszkásokat, korisokat, BMX-eseket, freeride és downhill MTB képviselőit, MTB trialosokat, snowbordosokat, a síelés szerelmeseit, bázisugrókat és reggelig sorolhatnám. Ha hiszed, ha nem ezekhez mind kell a gondolkodás. Például egy BMX-esnek ki kell számolni, mekkora sebességgel menjen a rámpára, hogy elrepüljön a leérkezőig, Lesz-e annyi airtime, hogy az adott trükk beleférjen, stb. Ha pedig rosszul számol, na akkor indul be az agy csak igazán, hogy maradjon a bicón, vagy jobban jár, ha eldobja stb...


Ott van a foci, más sportok is, ahol a motiváció az, hogy te legyél a legjobb, a kitartás és erő próbája. Ezek mindig megmaradnak, ha más nem, tradícióból.


Annyi minden mást csinálhat az ember a munkán kívül.

2013. jan. 28. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

javítás:

*Sceptic


bocsánat az elírásért...

2013. jan. 28. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 poiu ***** válasza:
Igen, de nem lesz munkája helyett azt mondanám, nem lesz kötelező dolgozni. Prostik: jó eséllyel ezt az igényt hamar ki fogják elégíteni a robotok (semmi komplikáció, fertőzés + minden szabályozható). Egy felmérés szerint ma a robotk 90%-a a gyártásban, 10%-a a szolgáltatóiparban dolgozik. A szolgáltatóó robotok aránya azonban exponenciálisan növekszik, pár évtized múlva a szolgáltatások zömét átveszik a robotok.
2013. jan. 31. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

A sci-fi irodalomban található egy remek példa egy ilyen társadalomra.

[link]

Az hogy ez most utópia vagy dísztópia azt döntse el mindenki.

2013. febr. 3. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!