Mi az idő? Létezik idő?
Tudom mi az idő, de a kérdésem mégis arra vonatkozik, hogy valójában létezik-e.
Ezt azért kérdezem, mert az idő nemcsak egy általunk mért valami, amit bármikor megváltoztathatunk? Nemcsak egy viszonyítási alap, hogy valahova be tudjuk lőni pl a napfelkeltét stb? Úgy értem, hogy ha előretekerjük az órát vagy vissza, akkor nem változik semmi úgysem. Tehát akkor létezik idő? És ha létezik, akkor mi az, vagy hogyan kell elképzelni?
Én azt olvastam, hogy az idő a 4. dimenzió. És mondjuk egy 3 dimenziós világban élő élőlény nem tud elképzelni egy 4. dimenziót, de az első és 2. dimenziót igen. Ugyanígy egy 2 dimenziós világban élő sem tudj elképzelni a nála magasabb 3 dimenziót, csak azt, amiben ő él, és azt, ami alatta van, vagyis az 1 dimenziót.
16/f
Ha nem létezik az idő, akkor mi van helyette? vagy hogy kérdezzem :?
Mivel most ez a valóság amiben vagyunk és úgy tapasztaljuk ahogy, ezért az események egymásutániságára illetve a változások közötti 'távolság' jellemzésére kitalálták az idő fogalmát... asszem :D
Filozofálni aztán lehet sokmindenen pl:
- mi van ha minden pillanat megmarad 'valahol', csak kikerül az érzékelésünk köréből
- mi van ha minden pillanat, amit majd megtapasztalunk létezik már valahol, s csak válogatunk a lehetőségek közül
stbstb sokan írtak már ilyenekről...
Nomeg innen már csak egy lépés és ott a többi kérdés, hogy:
Ha van változás - ahogy látjuk -, akkor miért van? Miért változik a világ ahelyett, hogy megállt volna már rég egy állandósult állapotban?
Miért van 'változás' szemben az 'állandóság'gal?
Ez nem filozófiai kérdés !
Gyakorlatilag minden létező dolog időből van.
Kezdetben volt az Ige, az Ige Istennél volt, és Isten volt az Ige,
Jn 1.2
ő volt kezdetben Istennél.
Jn 1.3
Minden általa lett, nélküle semmi sem lett, ami lett.
Ige = jelen múlt jövő cselekvés ,mozgás.
Az anyag mozog .Mozgás csak időben értelmezhető.
Idő nélküli mozgás nem értelmezhető.
Akkor lenne filozófia ha létezne mozdulatlan anyag,de nem létezik.
Az összes hibás állítás abból ered hogy a modern világot elősszőr a Newtoni fizikával modelleztük ,és ez a hétköznapi szinten meg is maradt .Ebben a fizikában az idő egy abszolút egyetemes fogalom a koordináta rendszerek közt ,ezért ismered úgy hogy van a 3 dimenzió + a 4 . az idő egyenese.
De a valóságban mind a 3 dimenzióhoz idő egyenes tartozik egy koordináta rendszerben.
Ha ez kínai ,próbálj meg műholdakat keringetni a föld körül abban a rendszerben ahol az idő csak egy filozófiai egyetemleges fogalom.
Nem fog menni mivel igazából nincsenek egyszerre lepottyanó Newtoni almák csak a megfigyelő számára relatívan számítható ki a lepottyanás ideje.
Ez azért van mert az idő nem képzeletbeli matematikai fogalom ,hanem maga az alma kelti a saját téridejét azzal hogy mozognak a részecskéi.
Mi mégis a képzeletbeli azaz Newtoni formájában használjuk a pici sebességünk miatt ,mivel nem okoz nagy idő vagy távolság torzulást ,ha az időt egy állandó különálló dimenziónak tekintjük.
Ha viszont elmész a nasa hoz rakéták pályáját számítgatni ,meg hold utazást csinálni akkor ott már a spec rel szerint kell számolnod ,különben hazazavarnak a 3+1 dimenzióddal együtt.
Köszönöm a válaszokat!
Én úgy tudom, hogy a kutatók, tudósok szerint azt hiszem 11 dimenzió létezik, és a CERN részecskegyorsítóban erre is keresik a választ, hogy valóban annyi van-e.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!