Ozmium42 kérdése:
Egyetértesz azzal, hogy a szabadság megegyezik a kiszámíthatatlansággal?
Figyelt kérdés
2016. febr. 12. 03:04
2/12 B2man válasza:
Nem, a demokrácia nem azonos az anarchiával...
3/12 anonim válasza:
Ha a szabadság irányított (keretek közé szorított [törvények]), akkor nem kiszámíthatatlan,
ha nem keretek közé szorított, akkor az nem szabadság, hanem anarhia!
4/12 Wadmalac válasza:
Állatira attól függ, hogy milyen definíciót társítasz a két fogalomhoz, ez is eléggé szubjektív.
De meg merem kockáztatni, hogy nincs olyan definíció, amivel igaz lenne az állítás.
Ha az egyén döntési szabadsága a kérdés, akkor biztos, hogy egyáltalán nem igaz. Az emberi logika, a személy döntésvilága külső kötöttségek nélkül is személyiség-függő kényszerpályán jár, nagyrészt nagyon is determináltan.
5/12 i6emsn válasza:
Nem látom értelmét ennek a relációnak.
6/12 A kérdező kommentje:
Ha kiszámítható, akkor determinált, ha pedig determinált, akkor nem szabad. Úgy gondolom, hogy az ember szabadsága, az akarat szabadsága azt jelenti, hogy kiszámíthatatlan. Ennek az a következménye például, hogy nem büntethetnek meg egy bűnért, mielőtt elkövetnéd, olyan alapon, hogy úgy is elkövetnéd majd, mert erre determinálva vagy. Persze lehet, hogy mélyen igen, ennek a feltárása azonban jelenleg technikailag megoldhatatlan. Vagyis feltételezhetjük ugyan, hogy az Univerzum kötött fizikai törvényei miatt determinált kényszerpályán mozog, az emberi viselkedés ok-okozati viszonyai azonban visszafejthetetlenül bonyolult szövevényt jelentenek, így elmélet ide vagy oda, tiszteletben kell tartani az ember szabadságát, mert csak valószínűségekkel és nagy hibával lehetséges megjósolni a jövőjét. Másrészt, a kvantumfizika már alapvetéseiben is határozatlansággal dolgozik, tehát úgy tűnik, hogy legmélyén maga az Univerzum sem egyértelműen determinált, ez a kvantumfizikában is kiszámíthatatlanságot, valószínűségi eloszlásokat eredményez.
2016. febr. 12. 11:20
7/12 anonim válasza:
A szabadság azt jelenti, hogy nem egy másik ember kényszeríti rám az akaratát. Ha létezik ELVI lehetősége annak, hogy tetteim teljes mértékben kiszámíthatóak, de ezt senki nem ismerheti meg, és végképp senki nem alakíthatja saját elvárása szerint, akkor ez GYAKORLATILAG nem különbözik attól, hogy nem is létezik ez az elvi lehetőség.
8/12 Wadmalac válasza:
Szerinted az időjárás determinált?
Elég jól meg tudjuk határozni pár napra előre, globális szinten is. Mégis, akkor determinált?
Mert erre a válaszod szerintem válasz a kérdésedre is.
9/12 A kérdező kommentje:
Az időjárás szintén egy visszafejthetetlenül bonyolult és soktényezős rendszer, amit csak rövid távon tudunk belátni, és szintén csak valószínűsíthetünk. Ha igen csekély is, de az időjárásnak szabadsága van nem úgy történni, ahogy megjósolják. Történhet például olyan váratlan természeti katasztrófa, ami borítja az egészet.
2016. febr. 12. 18:44
10/12 Wadmalac válasza:
Szerintem az agy működésében minimum ilyen szinten jelen van a káosztényező.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!