A hit empirizmus?

Figyelt kérdés
Tegyük fel hiszel az unikornisokban. Azért hiszel bennük mert láttál egyet. Ez saját tapasztalat és észlelés, de nem tudod másoknak is bizonyítani a létezését. Ez empirizmus? Hisz az empirizmus szerint a megfigyelés és valaminek a létezésének az igazolása, csak saját tapasztalaton keresztül valósulhat meg, de arról nem ír hogy csak akkor igazolható valami létezőnek ha tudod bizonyítani mások számára is(szerintem ez már racionalizmus). De akkor kik azok akik tapasztalat és feltétel nélkül hisznek valamiben? Van ezekre az emberekre külön név? Vagy egyszerűen ők a hívők?
2015. nov. 5. 21:39
 1/4 Molyember ***** válasza:
56%
Az igazolt igaz hitet hívjuk tudásnak. A vallásos hitet meg hitnek. Ezt még a vallásos emberek is elismerik, a vallásos hit egyik nagyon fontos tulajdonsága, hogy nem tudás.
2015. nov. 5. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
és mikor számít egy hit igazoltnak?
2015. nov. 6. 00:28
 3/4 2xSü ***** válasza:

> Tegyük fel hiszel az unikornisokban. Azért hiszel bennük mert láttál egyet.


Oké. Egy egy tapasztalat. De minek a tapasztalata? A világon léteznek illúziók – ez is egy tapasztalat, elég jól ellenőrzött tapasztalat –, akkor a te unikornislátásod minek a tapasztalata? Az létező unikornisnak a tapasztalata? Vagy az LSD-é, amit előtte bevettél? Vagy annak a tapasztalata, hogy kezdesz megőrülni? Pl. megnézheted, hagyott-e lábnyomot, megmérheted a súlyát, vehetsz tőle vért, csinálhatsz róla fényképet. A tapasztalatok összessége majd cizellálni fogja a képet, és egyben bizonyítékot is szolgáltat másoknak.


> Ez saját tapasztalat és észlelés, de nem tudod másoknak is bizonyítani a létezését.


Akkor más joggal fogja azt mondani, hogy számára nem létezik, és ha a kettő között nem lehet empirikus úton különbséget tenni, akkor valóban nem létezik. Ami nincs hatással, ami nem változtat meg semmit, az kvázi nem is létezik, hiszen a léte és nem léte között nincs különbség. Ha meg hatással van valamire, a hatás bárki által érzékelhetővé tehető.


> Ez empirizmus?


Annak egy első és önmagában elég bizonytalan lépése.


> De akkor kik azok akik tapasztalat és feltétel nélkül hisznek valamiben? […] Vagy egyszerűen ők a hívők?


Igen, ők a hívők.


Aquinói Szent Tamás írja le jól a tudás és a hit közötti különbséget. Ő úgy fogalmaz, hogy tudás értelmi képesség, a tudás alapja a bizonyosság, a külső kényszerítő erő, ami a tudást belátására bír. (Ma úgy mondanánk, hogy bizonyíték van rá, sé ez kényszerít a belátásra.) A hit ennél „több”, a hithez szükség van értelmi képességre, de szükség van az akaratra is. Az, ami a tudáshoz képest hiányzik – a bizonyíték –, azt a hívő a saját akaratából pótolja. Bizonyítéka helyet akarása van. Számára nem azért hiteles a Biblia, mert bizonyított, hogy hiteles, hanem mert akarja, hogy az legyen, és ezen akaratot Istenre vezeti vissza. (Ami az Istenen való hit esetén kicsit róka fogta csuka.) A hit tehát olyan meggyőződés, ami nincs bizonyítékokkal – így tapasztalatokkal sem – alátámasztva, de a hívő számára ez nem is szükséges. Szent Tamás pont azt fogalmazza meg, hogy aki tapasztalat nélkül elfogad valamit, ő hisz.

2015. nov. 6. 03:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, sokat segítettek!:)
2015. nov. 6. 18:03

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!