Mit jelent az hogy te vagy az igazság?
Bizony, még a "hétköznapi" igazságok jelentős többsége az aktuális társadalmi, erkölcsi normáktól függően tekintődik igaznak vagy hamisnak.
Az amerikai polgárháború előtt a déli államokban egy rabszolga megölése nem számított emberölésnek, csak magántulajdon megkárosításának.
Egyes arab országokban az ország pénzére, tehát az uralkodó képmására lépni halálos bűn. Ortodox mohamedán országokban egy európai mai divat szerinti nyári öltözékben lófráló tinilányt öt perc alatt halálra köveznének.
Minden kor megpróbálta létrehozni az ultimatív igazságok jegyzékét. De sosem jött össze. A kor társadalmi normái mindig is befolyásolóak.
A kérdésben szereplő mondat valóban a határtalan szubjektivitást és annak mindenek feletti uralmát jelenti.
Mint életviteli alapelv ezért is teljesen helytelen, ezt jól látod.
Kategorikusan leteszi voksát a teljes individualitás mellett.
Bizonyos szempontokból van jogos tartalma, de univerzális elvként hülyeség.
Abban van igazság, hogy nem kell birkának lenni és gondolkodás nélkül követni a kolompot, az egyéni gondolatoknak véleménynek, az egyéniségnek értéke van. Az is igaz, hogy nem törvényszerű, hogy a többségnek legyen igaza.
De mindent elvetve, csak a saját véleményre alapozni ugyanolyan hiba.
Kedves kérdező! A keleti filozófia, keleti kultúrával jár, ami az európai civilizációban haszontalan, selejtes, és ugyanez fordítva is igaz.
Tehát ha meg akarod közelíteni a kérdést akkor az európai filozófiát vedd alapul.
Meséltél itt az objektumról és a szubjektumról. Nos fel kell fedeznünk hogy társadalmi, erkölcsi szinteken a szubjektum, mint egy egyéni felfedezett tapasztalatokkal bíró vetületet foghatjuk fel, az objektum vetülete.
Van a személyes vélemény: ezt nevezhetjük akár szubjektumnak. Fel kell fogni, hogy az egyén a társadalomból jött ki, magaslott ki, és nem fordítva, tehát a társadalom, avagy objektum, hatással van az egyénre. Vannak személyes gondolatok, itt most megint ütközik az episztemológia, hogy mit tekintünk igaznak, mennyire közelíthető meg az igazság. És vannak a közös gondolatok, a társadalom összekapcsolását okozzák. Ezek a törvények, jogok, nyelv, stb. Mondhatnánk ugy is mint egy meghatározott rendszer, aminek vagy megfelelünk, vagy nem.
Az hogy én vagyok az igazság, önző és konvergens mentalitásra utaló kijelentés.
"Te vagy az igazság"- a keleti filozófiák arra tanítanak, hogy hallgassuk meg mások véleményét, és vessük össze saját tapasztalatokkal, élményeiinkkel, s eszerint cselekedjünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!